samenleving verricht, zoals: landbouw; veeteelt; industrie; wonen; handeldrijven; recreëren; transporteren; enz. Bij één soort activiteit kan de intensiteit geweldig variëren: bossen tegen over drukbezochte stadsparken, landhuizen tegenover hoge flatgebouwen; 3. natuurlijke hoedanigheden, zoals: de afmeting en het materiaal waaruit het is opgebouwd. Bij grond gaat het om bodemeigenschappen, vege tatie, enz. Bij dit aspect moeten ook in aan merking worden genomen voorzieningen en ver beteringen. Er is klaarblijkelijk een nauwe be trekking tussen voorzieningen en activiteiten. De omschrijving van het soort gebouwen kan bijvoorbeeld worden gebruikt als hulpmiddel bij de beschrijving van de activiteit; 4. rechtstoestand. Wie is de eigenaar, wie de ge bruiker, wat is de relatie tussen eigenaar en ge bruiker? Wat zijn de publiekrechtelijke eigen- doms- en gebruiksbeperkingen? In het rapport van de Werkgroep Coördinatie Wetgeving On roerend Goed is in hoofdstuk 8 aandacht be steed aan de openbaarheid van de publiek rechtelijke rechtstoestand; 5. waarde. Prijzen, vastgoed als onderpand, mobili teit van de grond 6. alle mogelijke relaties tussen de activiteiten in en op het vastgoed en de relaties met andere economische en sociale activiteiten. Afhankelijk van de doeleinden van het betrokken vastgoedsysteem worden er combinaties van boven genoemde gegevens in opgeslagen. Om een goed beleid te kunnen voeren op het gebied van de ruim telijke ordening, de ruimtelijke inrichting, het ruim telijk beheer en de rechtsbescherming, moeten de gegevens uit verschillende vastgoedsystemen onder ling uitgewisseld worden. Deze coördinatie levert in de praktijk veel moeilijkheden op, omdat: - er geen eenheid is in de plaatsaanduiding van de gegevens; - de grootte van de eenheden waaraan de gegevens worden gekoppeld niet uniform is. De eenheden variëren van adres, kadastraal perceel, topogra fisch perceel, vierkanten van 500 x 500 m tot ge meenten en provincies. Soms is zelfs het land als geheel de opname-eenheid; - de opnametijdstippen verschillend zijn; de bij- houdingscycli verschillen; - de bestanden in de verschillende informatiesyste men vaak slechts toegankelijk zijn en ondoelmatig gestructureerd. Konden de gegevens tot nu toe via kaarten en regis ters nog enigszins worden gecoördineerd, in de toe komst wordt dit door de voortschrijdende automa tisering steeds moeilijker. Niemand kan in een oog opslag de inhoud van magneetbanden en magneet schijven waarnemen, laat staan coördineren. Enkele pogingen die in Nederland zijn ondernomen om te komen tot coördinatie van de verzorging van vastgoedinformatie Er zijn in Nederland reeds enige pogingen onder nomen om tot een zekere coördinatie in de infor matievoorziening te komen. Meestal stranden deze pogingen omdat men bij de bestaande vastgoed systemen het eenmaal verkregen monopolie niet wenst prijs te geven. Men is niet bereid bestanden met gegevens, die door anderen beter kunnen wor den bijgehouden, ook daadwerkelijk af te staan. Het is uiteraard ondoenlijk om hier nader in te gaan op de bestaande overlegsituaties. Waarschijn lijk de belangrijkste is de door het Ministerie van Binnenlandse Zaken ingestelde Bestuurlijke Over legcommissie Overheidsautomatisering (BOCO), waarin het rijk, de provincies en de gemeenten zijn vertegenwoordigd. Door het instellen van deze com missie wilde de regering paal en perk stellen aan de ongecoördineerde automatisering van de overheids administratie. In deze commissie werden een vijftal prioriteiten gesteld, waarvan twee betrekking heb ben op het vastgoed. De moeilijkheden die bij het overleg optreden zijn reeds geschetst. De oplossing wordt uitsluitend in het technische vlak gezocht. Het ontbreken van een wettelijke regeling doet zich bij het overleg ernstig voelen. De elementen die in een nieuwe wettelijke regeling zouden moeten worden opgenomen In de eerste plaats zou de wetgeving een goede co ördinatie van de informatieverzorging van het on roerend goed moeten verzekeren. Het gegeven dat ngt 77 120

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1977 | | pagina 26