zich het beste voor coördinatie leent is de ligging van de vastgoedelementen. De vaste plaats ten op zichte van het aardoppervlak is het enige gemeen schappelijke van alle vastgoedgegevens. Het unifor me coördinatenstelsel van het kadaster (beter be kend als het systeem van de rijksdriehoeksmeting) kan een veel belangrijkere rol spelen dan tot nu toe het geval is. Daarnaast kan het kadastrale perceel bij veel meer vastgoedsystemen worden gebruikt dan thans het geval is. Aan dit perceel kunnen alle mogelijke andere vastgoedgegevens worden gekoppeld. Ik pleit hier niet voor uitbreiding van het kadaster, maar het gebruik van het eigendomsperceel en de kadastrale aanduiding in andere vastgoedadmini straties. De kadastrale aanduiding is in Nederland waarschijnlijk de op één na meest gebruikte aan duiding van vastgoedgegevens. De meest gebruikte is het adres, maar gebleken is dat deze voor auto matische verwerking van gegevens erg ongeschikt is. De kadastrale aanduiding zou in verband met de automatisering een directe relatie moeten krijgen met de ligging; het zou echter te ver voeren hier op deze technische bijzonderheden nader in te gaan. Het tweede vereiste dat bij de wetgeving betreffende de informatievoorziening een rol moet spelen is de bescherming van de persoonlijke levenssfeer. De staatscommissie die deze problematiek heeft be studeerd, heeft zich nogal gericht op de bevolkings registraties. In vastgoedadministraties zijn zoveel gegevens opgeslagen betreffende relaties tussen mensen en het onroerend goed. dat coördinatie een bedreiging in kan houden voor de veiligheid van de persoonlijke levenssfeer. Koppeling van diverse vastgoedgegevens kan meer gegevens opleveren over personen dan directe raadpleging van persoons registraties. Een andere bedreiging door de coördinatie van de informatieverzorging met een gelijktijdige toename van de automatisering is de informatie-voorsprong die de overheid krijgt ten opzichte van de democra tische tegenspelers en dus ook ten opzichte van de burger. De informatie waarover de overheid be schikt wordt voor de burger ondoorzichtig, ontoe gankelijk en oncontroleerbaar. Als de ruimtelijke ordening, de ruimtelijke inrichting en het ruimtelijk beheer worden uitgevoerd op basis van een gecoör dineerde en geautomatiseerde informatieverzorging, moeten de volksvertegenwoordigers op zijn minst in staat zijn de gehanteerde uitgangspunten en methoden te kennen en kritisch te beoordelen. Bij een ver doorgevoerde gecoördineerde informatie verzorging moet wel worden gewaakt tegen een verlies aan parlementaire geloofwaardigheid, om nog maar niet te spreken van parlementaire on macht. Buitenlandse ontwikkelingen In het streven naar coördinatie van de informatie verzorging staat Nederland natuurlijk niet alleen. Tn alle ons omringende landen is men met deze problematiek bezig. Het meest interessant zijn de ontwikkelingen in die landen waar de automati sering het verst is gevorderd, zoals Zweden op ons continent. Op het Noord-amerikaanse continent wordt voor deze problematiek nauw samengewerkt tussen de Verenigde Staten, Canada en Mexico. De coördinatie van de informatieverzorging betreffende het onroerend goed is daar op gang gekomen door werkzaamheden van de American Bar Association. Men is daar tot de conclusie gekomen dat bij alle vastgoedsystemen het eigendomsperceel moet fun geren als de basiseenheid waaraan alle informatie wordt gekoppeld. In ons eigen land, waar al zo veel langer een kadaster bestaat en het kadastrale perceel reeds bij zoveel administraties in ingeburgerd, ver dienen de studies in de VS de nodige aandacht. Conclusie In deze korte voordracht heb ik gepleit voor een betere coördinatie van de informatievoorziening be treffende het onroerend goed. Hierdoor zal de kwa liteit van de informatie verbeteren en daardoor ook de kwaliteit van de ruimtelijke ordening, de ruimte lijke inrichting, het ruimtelijk beheer en de rechts bescherming. Deze coördinatie moet tot stand wor den gebracht via een wettelijke regeling, die deel zou moeten uitmaken van het stelsel van de geco ördineerde administratieve wetgeving inzake on roerend goed. De coördinatie kan de nodige problemen oproepen met betrekking tot de bescherming van de persoon- ngt 77 121

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1977 | | pagina 27