G. B. K. N-proefproject Het Bildt 7e jaargang no. 6, juni 1977 1 Inleiding Op 22 december 1975 is in Friesland formeel een start gemaakt met de vervaardiging van de Groot schalige Basiskaart van Nederland (G.B.K.N.) door het ondertekenen van de eerste overeenkomst hier voor tussen de Staat der Nederlanden enerzijds en anderzijds het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf in Friesland (P.E.B.), N.V. Frigas en N.V. Waterlei ding Friesland. Dat juist in Friesland met het eerste grote project voor de vervaardiging van de G.B.K.N. kon worden begonnen is mede te danken aan de goede contacten tussen het Kadaster en de werkgroep Uniforme Basiskaarten en Revisiewerk (Unibar), in 1972 in gesteld door de nutsbedrijven in Friesland samen met de P.T.T. Hier zal niet verder ingegaan worden op de histo rische achtergronden die geleid hebben tot de ver vaardiging van de G.B.K.N. Getracht zal worden inzicht te geven in de wijze waarop in het project Het Bildt de G.B.K.N. tot stand komt en in de problemen die hierbij spelen. Waar mogelijk zuHen conclusies uit de hier opgedane ervaring gegeven worden. 2 Proefproject Als eerste G.B.K.N.-project is in Friesland in over leg met Unibar gekozen voor Het Bildt. Uitgaande van toepassing van de fotogrammetrie bij de kaart vervaardiging, met het daaraan verbonden afhanke lijk zijn van het kunnen uitvoeren van een foto- vlucht, zou de snelst mogelijke aanpak zijn, in te spelen op de voorbereidingen van de fotovlucht voor de ruilverkaveling „Het Bildt". De fotovlucht was gepland in de herfst van 1975. Hiertoe is het gebied en het vliegplan aangepast. ngt 77 Gelet op de vele onzekere factoren in het proces van de vervaardiging van een grootschalige basis- kaart zowel uit een oogpunt van kosten, te volgen werkwijzen, relatie met andere groot schalig kaartmateriaal als eisen waaraan de kaart qua vormgeving en inhoud moet voldoen is ge kozen voor een proefproject. Bij de kaartvervaardiging zou aan de volgende voor waarden voldaan moeten worden: a. binnen een overeengekomen termijn van het project de G.B.K.N. te leveren; b. uitvoering van de G.B.K.N. overeenkomstig de eisen gesteld door de Commissie Grootschalige Basiskaart, deze dienen echter nog nader uitge werkt te worden. Het proefaspect komt het duidelijkst naar voren in de doelstelling dat inzicht verkregen dient te worden in de problematiek van vervaardiging van groot schalig topografisch kaartmateriaal van grote ge bieden. 3 Projectgegevens Voor de ligging van het project zie fig. I. De totale oppervlakte is 122 km2. Van het gehele gebied wor den kaarten op schaal 1:1000 geleverd, dit zijn öf kaarten rechtstreeks vervaardigd op deze schaal, gearceerd in fig. 1, öf vergrotingen van de kaart op schaal 1:2000. Totaal successievelijk 27 en 217 kaarten. Aan het P.E.B. worden van het gearceerde gebied vergrotingen op schaal 1:500 geleverd. De kaart 1:500 dient gezien te worden als een produkt afgeleid van de G.B.K.N. De gearceerde gebieden onderscheiden zich door een aaneengesloten bebouwing van enige omvang. De lintbebouwing langs de Oude en Nieuwe Bildt- dijk, in totaal ±17 km, en kleinere dorpen zoals É77 P. PL.ANTINGA 97

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1977 | | pagina 3