gegeven en van de toen nog in te stellen Centrale Kaarteringsraad en de Provinciale Kaarterings- commissies. Betreffende de interne organisatie bij het Kadaster dient onderscheiden te worden de Centrale Directie en de Provinciale Directie. Op de taak en de ver antwoordelijkheid van de provincie zal uitvoerig worden ingegaan, in grote lijnen zal aangegeven worden welke diensten c.q. afdelingen van de Cen trale Directie betrokken zijn. Voor de genoemde activiteiten geldt dat de verantwoordelijkheid voor de juiste u;tvoering berust bij de uitvoerende dienst. 4.2 Centrale Directie* In het gehele produktieproces speelt de Fotogram- metrische Dienst (F.D.j een zeer belangrijke rol. De belangrijkste activiteiten zijn: vervaardigen vlieg- plan (de fotovlucht wordt uitbesteed), triangulatie, blokvereffening, stereometrische uitwerking, mon tage, afwerken (graveren, tekst), reproduktie. Het C.T.O. is betrokken bij de berekening van de grondslag: kringnet met daarin bepaalde hoofd punten (berekening kringnet vindt plaats bij de af deling Geodesie), bladaanleg en de verwerking van metingen volgens het Systeem Detailmeting. De afdeling Techniek en Ontwikkeling is betrokken geweest bij de besprekingen gericht op het sluiten van de overeenkomsten, bij het in grote lijnen vast stellen van methodieken in het produktieproces en de voortgangscontrole van activiteiten van de Cen trale Directie. 4.3 Provinciale Directie In de provincie zijn betrokken de afdelingen Pro jecten en Landmeetkundige Binnendienst. De pro jectleiding berust hier bij het team van de afdeling projecten dat tot taak heeft de uitvoering van alle technische werkzaamheden binnen die afdeling. Ook de contacten over de uitvoering met de Cen trale Directie en de afnemers worden door dit team verzorgd. Gedurende de periode van medio 1975 tot medio 1976 is in een projectgroep onderzoek gedaan naar de toe te passen werkwijzen en de vormgeving van de kaart. In deze projectgroep waren vertegenwoordigd de afdeling Projecten uit de provincie, de afdeling Techniek en Ontwikkeling en de F.D. 4.4 Projectorganisatie in de Provincie De verschillende facetten van de projectorganisatie in de provincie zullen vervolgens bekeken worden. De planning van de fotovlucht is afgestemd op het volgordeschema van te stemmen ruilverkavelingen voor de komende jaren. De fase waarin gevlogen wordt hangt af van het tijdstip waarop de werk plans II beschikbaar dienen te zijn, de wenselijkheid om het gebied in het voorjaar of najaar te vliegen (gesloten of open gebied), beschikking over de per sonele capaciteit en de apparatuur om het gebied vliegklaar te maken. Over de fotoschaal (of schalen) en camera, de paspuntsbepaling en het tijdstip van vliegklaar zijn is overleg gevoerd met de F.D. De meting van het kringnet en paspunten dient vol tooid te zijn voor de fotovlucht, de planning moet bovendien zodanig zijn dat de paspuntscoördinaten aan de F.D. geleverd kunnen worden als men daar aan de blokvereffening toe is. De aanvang van de activiteiten (rapporten, aanvragen, machtigingen etc. buiten beschouwing laten) kan dan berekend worden door voor het ontwerp van het kringnet, toetsing en verkenning nog een planning te maken. Tenslotte dient de nodige personele en materiële capaciteit beschikbaar te zijn: ontwerp door ingenieur, verkenning door technisch ambtenaar, meting door een vier-mans ploeg met een elektro- optische afstandsmeter, i.e. een Distomat Di-10, een Volkswagenbus en een personenauto. De uitwerking van de verschillende methodieken in het produktieproces met diverse nieuwe werkwijzen, de instructie van de velddienst en de tekenaars is een bijzonder moeizaam proces. Fundamenteel is het leren denken van de metend ambtenaar en tekenaar in het proces van topogra fische kaartvervaardiging, alleen dan zal de grote verantwoordelijkheid die zij hebben in de kwaliteit van de kaart door de naverkenning en de verwer king van de naverkenning leiden tot een goed produkt. De hier geschetste situatie is gewijzigd door de reorgani satie per 1 maart 1977, gelet op het stadium waarin het project Het Bildt verkeert zal niet op de consequenties hiervan worden ingegaan. ngt 77 99

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1977 | | pagina 5