Vervaardiging van grootschaligekaarten met behulp van een topografische databank; theoretisch ontwerp versus praktische problemen(Zeillemaker) De kracht maar tevens ook de zwakte bij automati sering is de consequente logica in de programma tuur, welke - in onderscheid tot handmatige aan pak - geen improvisatie toestaat. Dit algemene pro bleem openbaart zich ook wanneer we een topo grafische databank ontwerpen ten dienste van de kaartproduktie. De logica in de programmatuur vraagt systematise ring van de materie alvorens te kunnen ontwerpen; voorts anticiperen op beoogde en eventueel nog te verwachten toepassingen. Elke verbijzondering en toevoeging van mogelijkheden maakt het systeem omvangrijker en het opereren ermee kostbaarder. Beperking is noodzakelijk. Is men eenmaal gekomen tot een acceptabel ontwerp voor databank en pro grammatuur, dan blijft er toch een spanningsveld tussen systeem en werkelijkheid. Dit werd op de poster aanschouwelijk voorgesteld. In het onderzoek is d.m.v. een systematische aanpak een databank opgebouwd, doch, zoals geschetst, er blijven praktische problemen die om een oplossing vragen. Digitaliseren van kaarten ten behoeve van de cultuurtechnische inventarisatie" (Visser) De mogelijkheden voor het ontlenen van diverse informaties aan de cultuurtechnische inventarisatie worden vergroot wanneer de grenzen van topo grafische percelen in coördinaten worden vastgelegd en wanneer de aard van de grens met een code in een computerbestand wordt opgenomen. Op kaarten 110.000 worden het grondgebruik, de knikpunten in de grenzen, de aard van de grenzen tussen de knikpunten, het hoofdontsluitingspunt van elk per ceel en de route naar een dichtbij gelegen punt van het wegennet aangegeven. In studie is of wellicht beter op digitaal te ontschranken luchtfoto's kan worden gewerkt. Per perceel worden de knikpunten in de grens, in de routes van ontsluitingspunten naar het wegennet en in het wegennet gedigitaliseerd. Voor het berekenen van de kortste afstand van het ontsluitingspunt naar de boerderij waarbij het perceel behoort en naar de dichtstbijzijnde verharde weg via het wegennet is een computerprogramma ontwikkeld. In ontwikke ling zijn een programma voor het maken van be- drijfskaartjes, een programma voor het maken van afstandenkaart, ontsluitingskaart en bedrijfskavel- kaart en een programma voor bedrijfseconomische berekeningen. Informatiesysteem Ruimtelijke Ordening NederlandINSYRON(Plender) Ruimtelijke Ordening wordt (zeer adequaat) gede finieerd als „het zoeken naar en het tot stand brengen van de best denkbare wederkerige aanpas sing van ruimte en samenleving, zulks ter wille van die samenleving" (Commissie van Veen - 1971). De systematische beleidsvoorbereiding op het ter rein van overheidszorg dat ruimtelijke ordening heet, is de ruimtelijke procesplanning. Deze vergt veel informatie over het systeem van artefacten, natuurlijk milieu en gelokaliseerde activiteiten - het „ruimtelijk systeem" - met elementen (en relaties) buiten het ruimtelijk systeem (sociaal-, economisch- en ecologisch systeem). Om in deze informatiebehoefte te voorzien is bij de Rijksplanologische Dienst INSYRON in ontwikke ling. De basis van het informatiesysteem wordt gevormd door de grote hoeveelheid (en verscheidenheid) van in Nederland aanwezige gegevensbestanden, al dan niet nadat deze bestanden zijn bewerkt (harmoni seren, uniformeren) evenwel zonder deze bestanden in principe te dupliceren. De informatieverzorging ten behoeve van het plan ningsproces vindt op verschillende wijzen plaats: ruimtelijk structuurbeeld (KADRO-kaart), over- zichts- en thematische kaarten, tabellen (Informatie bulletins e.d.). „Integraal vastgoed- en planontwerpsysteem voor landinrichtingsprojecten" (Moolenaar, Sonnenberg, De Vos) Het Kadaster beschikt thans in ruilverkavelingspro jecten over het vastgoedsysteem ARAK en het planontwerpsysteem ATOR. Het onderzoek is ge richt op een integratie van het vastgoedsysteem en het planontwerpsysteem, waaraan tevens karto- ngt 77

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1977 | | pagina 10