grafische gegevens betreffende het vastgoed, het landschap en de infrastructuur worden toegevoegd. H. Planologische geodesie Op het terrein van de planologische geodesie waren vier posters aanwezig waarvan er drie handelden over de taken van een gemeentelijk grondbedrijf en de plaats van geodeet daarin, te weten: - Economische uitvoerbaarheid bestemmingsplan nen. (Dubbeld) - Gronduitgiftebeleid van gemeenten. (Vos) - De invloed van het grondbedrijf op de planont wikkeling. (Kalt) Door de samenhang in problematiek tussen deze drie posters en de levendige discussie op het congres tussen de presentatoren onderling zijn deze posters samengevat in één verslag. Verder was een poster aanwezig over de toedeling in een ruilverkaveling. „Het gemeentelijk grondbedrijf" (3 posters) De werkzaamheden van een grondbedrijf omvatten kortweg de volgende driedeling: verwerving, exploitatie (berekening) en uitgifte van gronden. Op het congres werden de exploitatieberekening en uitgifte ter discussie gesteld. De verwerving van gronden door de gemeente ontbrak helaas bij de posters. Toch had het aankoopbeleid van de ge meenten, met name in de stadsvernieuwingsgebie den en de daarmee gepaard gaande problemen (aankoopprijzen, voorkeursrecht, rijkssubsidies) voldoende stof voor discussie op kunnen leveren. Bij de voorbereiding van een bestemmingsplan dient de gemeente een onderzoek in te stellen naar de economische uitvoerbaarheid van dat plan. Een dergelijk onderzoek omvat 2 fasen: 1de kwantitatieve plananalyse 2. kostenopzet en aan te wenden dekkingsmid delen. De kwantitatieve plananalyse geeft een verantwoor ding van het ruimtegebruik in het plan. Dit betreft zowel de totaliteit van het plan, waarbij andere be langen (agrarische, landschappelijke) afgewogen worden als de verdeling van de ruimte binnen het plan over de verschillende bestemmingen. Bij de analyse binnen het plan wordt gebruik gemaakt van een model, waarin afhankelijk van het aantal wo ningen en de differentiatie naar woningtype, het ruimtegebruik voor alle voorzieningen is bepaald. Voor de beschrijving van het model zijn verkave- lingsvormen onderzocht om de relatie tussen wijze van verkaveling en benodigde voorzieningen (ver harding etc.) te kunnen bepalen. De resultaten van de verkavelingsstudies vormen tevens de basis om een grondprijsdifferentiatie samen te stellen (prijzen gebaseerd op werkelijke kosten). De uitkomsten van het onderzoek naar het ruimte gebruik van de verschillende bestemmingen in het plangebied worden gebruikt voor het maken van een exploitatie-opzet, nodig voor de goedkeuring van het plan door Gedeputeerde Staten, de kredietver leningen, aanbestedingen en grondprijsvaststelling. Op basis van de resultaten van het onderzoek naar de economische uitvoerbaarheid van een plan (structuur-, (globaal) bestemmingsplan) kunnen rijksbijdragen worden aangevraagd, randvoorwaar den voor de uitwerking in bouwplannen worden opgesteld en eventueel exploitatieovereenkomsten met projektontwikkelaars worden aangegaan. Een overzicht van de werkzaamheden behorende bij het onderzoek naar de economische uitvoerbaarheid is in bovenstaand schema te zien. ONDERZOEK ECONOMISCHE UITVOERBAARHEID BESTEDINGSPLANNEN A. ECONOMISCHE UITVOERBAARHEID VAN BESTEMMINGSPLANNEN te nemen stappen hoe gebeurt dit wat is hier voor nodig - taak grondbedrijf weinig of geen o intensief uitsluitend 1. bepaling afweging van belangen: zijn er alternatieve plangrenzen stedebouwkundig bouwplaatsen? verkeerstechnisch woningbehoefte agrarisch gewenste woning 0 'milieu, landschap dichtheid inventarisatie bestaande toestand: - bodemonderzoek - eigendom, gebruik, O bedrijven L'. verdeling gebruik van REKENMODEL relatie woningdichtheid/ O ruimte in het en PROEFVERKAVELING technische voorzieningen plan voor het geven van (verharding, riool etc.) alternatieven relatie aantal woningen/ 0 ruimtegebruik voor onderwijs, sport en spel, winkels etc. keuze technische 0 uitvoering (riolerings systeem,. milieubescher ming) rekenmodel proefverkavelingen 0 3. toetsing gebruik van kentallen bruto-woningdichtheden ruimtegebruik percentage uit te geven gronden k. vertaling van berekening van kosten fasering van de uitvoering hoeveelheden en opbrengsten van het plan in globale raming van de kosten exploitatie- "PRIJZENBOEK" opzet - verwerving (waar recon structie, waar liqui datie bestaande bedrij ven) - technische voorzieningen O - plankosten, rentelasten - verdere .kosten (WAAR LIGT DE GRENS) wat kan het plan zelf opbrengen? welke andere dekkings middelen zijn er? wat kan het Rijk bijdragen? ngt 77 131

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1977 | | pagina 11