lijke gronden met een gelijke aanvangscanon wor den dus na verloop van een aantal jaren verschillen de canons betaald. De canon dient echter een af spiegeling te zijn van de waarde van de grond in relatie met het al of niet bebouwd zijn daarvan. Een onderzoek hiernaar verdient de hoogste prioriteit. Vele geodetische ingenieurs hebben de afgelopen jaren werk gevonden bij een gemeentelijk grondbe drijf. Toch is de geodeet nauwelijks voorbereid op de taak die hem te wachten staat. Het ontbreken van voldoende basiskennis b.v. m.b.t. de planontwikke ling (ruimtegebruikonderzoek), de civieltechnische werken (technische voorzieningen) en exploitatie berekeningen (kosten van verwerving en openbare werken, renteberekeningen, opbrengsten, subsidies) wordt door de geodeet als een gemis ervaren. Omdat het grondbedrijf een verzameling is van meerdere vakgebieden bestaat een reële kans dat ander disciplines (bouwkundig of civielingenieur, econoom) de geodeet als de meest geschikte „grond bedrijfman" gaan verdringen. Om dit te voorkomen is het noodzakelijk tijdens de opleiding meer aan dacht te besteden aan de problematiek binnen een gemeentelijk grondbedrijf. „Toedelingsonderzoek op basis van optimalisering van de bedrijfssituatie (Visser, Kik) Voor het samenstellen van een voorlopig toede lingsplan in een vroeg stadium van de voorberei dingsfase van een ruilverkaveling is een methode ontwikkeld, waarbij minimalisatie van de gemiddel de kavelafstand wordt toegepast, terwijl het aantal kavels zoveel mogelijk wordt beperkt. Als optimaliseringstechniek voor het bereiken van een minimale gemiddelde kavelafstand wordt ge bruik gemaakt van het stepping stone algorithme. Voor het toepassen van deze rekentechniek moet het ruilverkavelingsblok in vakken van 25 a 40 ha worden verdeeld, waarna met het algorithme wordt bepaald welke bedrijven in welke vakken kavels krijgen toegedeeld. Wordt het aantal bedrijven op j gesteld met voor elk een oppervlakte Wj en het aan tal vakken op i met voor elk vak een oppervlakte Wh dan geldt Ij Wj Wr Het gedeelte van vakf dat aan bedrijf j wordt toegedeeld wordt gedefini eerd als Xjj. Voor elk mogelijk gedeelte moet een kostenfactor c,7 bekend zijn. De met de beiekening te minimaliseren functie wordt dan: Ij c;j- x^. De kostenfactor cbestaat uit de schijnbare afstand in hm van het bedrijf naar het vak, vermeerderd met een getal om een gelijkmatige verbetering voor alle bedrijven te bevorderen. Uitgezonderd de voorbereidende werkzaam heden en het tekenen van het toedelingsplan is de gehele procedure geautomatiseerd. Daar naast kavelafstandsverkorting en kavelcon centratie meerdere factoren een rol spelen wordt het onderzoek naar de mogelijkheden een toedelings plan op te stellen met een zo ruim mogelijk gebruik van de computer voortgezet. I. Onroerend-goedrecht De juridische kant van het geodetische vakgebied was vertegenwoordigd door de volgende poster: Recht met betrekking tot onroerend goed in het algemeen, pacht in het bijzonder (Rodrigues Lopes) Het recht met betrekking tot onroerend goed is ver spreid over tientallen wetten en de daarmee samen hangende regelingen van andere orde, zoals alge mene maatregelen van bestuur, verordeningen, be stemmingsplannen. Daarbij behoort veel recht spraak, zowel van de burgerlijke als van de admini stratieve rechter. Veel is van recente en van tamelijk recente datum en een aantal ontwerpen bevindt zich in de pijplijn. Helaas is van systematiek vaak veel te weinig sprake. Mede daardoor worden vergelijkbare onderwerpen dikwijls op verschillende wijze ge regeld. Bovendien zijn vergunningen van vergelijk bare aard, afkomstig van verschillende instanties en soms op uiteenlopende tijdstippen, benodigd. Reeds voor studiedoeleinden is een systeem nodig. Presen tator had een gemodificeerde variant van het model- De Haan in beeld gebracht. Tevens was een overzicht van het pachtrecht ge geven. Daaruit bleek dat vrijwel alle functies uit het model aanwezig zijn en dat publiek- en privaatrecht hier vermengd en soms zelfs geïntegreerd zijn. ngt 77 133

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1977 | | pagina 13