Verslag van de Gauss-herdenking van 28 april tot 1 mei 1977 te Brunswijk (W-Duitsland) W. A. J. M. Quist Ter gelegenheid van het feit dat het op 30 april 1977 tweehonderd jaar geleden was dat Carl Friedrich gauss te Brunswijk werd geboren, is in die stad een driedaagse feestelijke herdenking gehouden, die door schrijver dezes werd bijgewoond. Het hele scala van gebeurtenissen laat zich onder verdelen in - een wetenschappelijk congres met twaalf vak technische voordrachten en drie feestredes uit de vakgebieden wiskunde, geodesie en fysica; - een tentoonstelling over gauss'leven en werken; - een plechtige academische zitting met uitreiking van een drietal Gauss-erepenningen en een viertal prijzen - diverse feestelijke bijeenkomsten en ontvangsten; - een excursie naar Göttingen. De organisatie van het geheel was in handen van: - de „Technische Universitat Carolo Wilhelmina zu Braunschweig" (hierna te noemen: TU); - de „Braunschweigische Wissenschaftliche Gesell- schaft"; - het stadsbestuur van Brunswijk. Aan het wetenschappelijk congresdat plaatsvond in het hoofdgebouw van de TU, namen +300 acade mici uit diverse west- en midden-europese landen deel, waaronder de auteur als enige nederlander. Gezien het feit dat de hoofdverdienste van gauss ligt op het gebied van de zuivere en toegepaste wiskunde, is het niet verwonderlijk dat onder de deelnemers +150 mathematici waren. De overigen waren ±90 fysici en ±60 geodeten. Dienovereen komstig was het congres in drie secties verdeeld. De schrijver woonde een aantal voordrachten bij zowel van de sectie geodesie als van de sectie fysica. Het viel daarbij op dat de lezingen geenszins een historisch karakter hadden, doch betrekking hadden op eigentijdse, gespecialiseerde onderwerpen. Enige voorbeelden mogen dit toelichten. - Prof. K. Linkwitz, Stuttgart, koppelt in zijn voor dracht getiteld „Die Formfindung und statische Analyse von raumlichen Seil- und Hangenetzen" de door gauss ontwikkelde vereffeningsmethode der kleinste kwadraten aan de sterktebere keningen t.b.v. de dakconstructies van de olympische stadions in Tokio en München. Spre ker laat zien dat er in rekentechnisch opzicht een grote mate van analogie bestaat tussen de waar nemingsrekening en de berekeningen der statica; - Prof. H. Wolf, Bonn, legt in zijn voordracht ge titeld „Funktionale und stochastische Modelle für das europaische Dreiecksnetz" verbanden met zowel de „Allgemeine Flachentheorie" van gauss (ellipsoïdische coördinaten) als met diens beschouwingen over de invloed van het toeken nen van verschillende gewichten aan waarne mingen op het resultaat van een vereffening; - Prof. R. Sigl, München, laat in zijn lezing ge titeld „Der Beitrag der Satellitengeodasie zur Erdmessung" onder meer zien hoe de door gauss - in het kader van zijn beschouwingen over de hemelmechanica - ontwikkelde vectoranalyse nog steeds wordt toegepast bij de berekening van baanvergelijkingen van satellieten; - Prof. H. Moritz, Graz, verklaart in zijn voor dracht „gauss und die Entwicklung der physika- lischen Geodasie" onder meer op welke wijze het ngt 77 137

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1977 | | pagina 17