Literatuurinformatie in coördinaten. De mutatie van het aldus ontstane bestand, de koppeling van modellen en de produktie van kaarten kan ge schieden met behulp van het interactieve systeem. Voor zover het zich thans Iaat aanzien kunnen voordelen van deze werk wijze zijn: vergroting van de produktiecapaciteit, uitschake ling van de absolute oriëntering, uitschakeling van het montageproces, vergroting van de nauwkeurigheid, verbete ring van de kwaliteit. Een tweede gebied waarop een interactief systeem wellicht een belangrijke rol zou kunnen spelen is de grootschalige basiskaart (GBKN). Zowel voor de vervaardiging van de GBKN uit: aluchtfoto's b. bestaand kaartmateriaal c. terrestrische metingen als voor de bijhouding van de GBKN kan de toepassing van een interactief grafisch systeem mogelijk leiden tot een meer optimaal produktie- proces. Een derde toepassingsgebied zou kunnen zijn de vervaar diging en bijhouding van het werkplan 2 waarbij fotogram- metrische en terrestrische meetmethoden een rol kunnen spelen. Ook hiervoor zal bekeken moeten worden of een meer doelmatige werkmethode kan worden ontwikkeld met behulp van een interactief systeem. De hiervoor geschetste mogelijkheden kunnen wellicht grote perspectieven bieden voor de kadastrale dienst. Het is dan ook verantwoord gedetailleerder te onderzoeken of het op slaan van kartografische informatie in een computerbestand en het gebruik van een interactief grafisch systeem voor de kadastrale dienst moet worden nagestreefd om vervolgens op grond hiervan te beslissen of in een volgend onderzoek een voor de dienst geschikt systeem ontwikkeld dient te worden. JAARVERSLAG 1976 VAN DE VOORLOPIGE CENTRALE KAARTERINGSRAAD Bij Koninklijk Besluit van 9 juli 1975 werd besloten tot de in voering van een grootschalige basiskaart van Nederland. Tevens werd bij dit KB een Centrale Kaarteringsraad inge steld. De Raad kreeg tot taak het adviseren van de Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening in verband met de vervaardiging, bijhouding en uitgifte van de groot schalige basiskaart omtrent: a. het opstellen van urgentieschema's op lange termijn b. het aangeven van prioriteiten op korte termijn c. het onderzoeken van samenwerkingsmogelijkheden in ver band met de vervaardiging, bijhouding en uitgifte; d. de kosten e. de auteursrechten f. organisatorische en technische maatregelen in het alge meen. De Raad werd op 5 februari 1976 door Minister J. P. Gruyters geïnstalleerd. Vervolgens kwam de Raad in het verslagjaar viermaal bijeen. Als eerste taken zag de Raad het formeren van provinciale overlegorganen (waarvan er in 1976 reeds drie werden geïnstalleerd), het formuleren van beleidslijnen die betrekking hebben cp urgentie, capaciteit, financiering en organisatie aan de hand van de door de provinciale organen verzamelde gegevens, en het nader omschrijven van het door de Commissie Grootschalige Basiskaart geschetste beeld van de GBKN. Ook werd besloten een studiecommissie te be noemen die tot taak krijgt een onderzoek te doen naar de relatie GBKN-bestemmingsplan. De Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers, die belast is met de vervaardiging, bijhouding en uitgifte van de grootschalige basiskaart van Nederland, bracht in de verga deringen van de Raad verslag uit van de in uitvoering zijnde projecten. Aan het eind van het verslagjaar waren de volgende projecten in uitvoering en voor een deel reeds voltooid. Toelichting: kaarten kaarten op de op de Totaal Naam van het schaal schaal oppervlakte project 1:1000 1:500 in ha Het Bildt 247 12.350 de Heide (bij Heerenveen) 6 300 Heerenveen Oost 10 500 Kampereiland 104 5.200 Barneveld 67 3.350 Heerhugowaard 95 40 5.250 Nederhorst den Berg 16 800 Wassenaar 5 250 Deurne 343 16 17.350 Cuyk 39 1.950 Veghel 39 1.950 Oosterhout 72 3.600 Totaal 1.043 56 52.850 In voorbereiding waren 15 projecten met een totaal opper vlakte van 77.250 ha (1.540 kaarten 1:1.000 en 20 kaarten 1:500), terwijl m.b.t. diverse andere projecten nog bespre kingen gaande waren. Naast de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers speelden bij de produktie ook gemeenten en het particulier bedrijfsleven een rol. Vermessungswesen und Raumordnung 39(1977)2 Freise: Bodenwert bebauter Grundstücke. - Brandau: Zur Harmonisierung der Bodenwerte. - Kleiber: Zum sogenannten „Lagewertverfahren". - Schulz: Zur Abhangigkeit des Bodenpreises von der beim Kauf erhofften Ausnutzbarkeit. - Hildebrandt: Anwendung statistischer Methoden in der Grundstücksbewertung. - Borgmann: Er- mittlung des Beleihungswertes durch die Kreditinstitute. 39(1977)3 Spiegel: Soziale Aspekte der erhaltenden Er- neuerung. - Stolberg: Ermittlung von Entschadigungsbe- tragen im Sinne der §§96 BBauG und 30 StBauFG. - Borg mann: Beleihungsgrenzen für Sanierungsgrundstücke im Hinblick auf eine Genehmigung nach §15 Stadtebauförde- rungsgesetz. - Berger: Stehen sich Bauleitplanung und Land- schaftsschutz nach Inkrafttreten der Novelle des Bundes- baugesetzes entgegen? - Meckenstock: VII. International Kurs für Ingenieurmessungen hoher Prazision. 39(1977)4 WittelZetsehe: Arbeitsweise der Total-Station 3810 A von Hewlett-Packard und Ergebnisse einer Gerate- untersuchung. - Halmos: Anwendung von Kreiseltheodoliten beim Tunnelbau. - Frey: Sperrenvermessungen am Kraftwerk Klaus. - Höper: Erfahrungen mit dem Distomat Dl 3 - Messmethodik und Anwendungsbereiche. - Waldschmidt: Erfahrungen mit dem Breithaupt-Tachymetermesstisch bei der Forstvermessung. 39(1977)5 Finke/Faust: Stereocord G2, Anwendung in der Planungspraxis. - Steudel: Feinpolygonierung mit elektro- optischer Entfernungsmessung. - Lang hein/ Wolff: Erfah rungen mit dem Topometer Geo 06 in der Stadtvermessung. - FröhlichlHansen: Teilautomatisierte Herstellung von TP- Netzbildern in der Landvermessung. 144 ngt 77

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1977 | | pagina 24