Congres "Wetenschapsbeoefening in de Geodesie" 7e jaargang no. 7, september 1977 H. J. Neeft en H. Quee Verslag van de wetenschapsmarkt Het congres van de Nederlandse Vereniging voor Geodesie op 12 en 13 mei j.l. te Enschede had als doel de bezoeker een zo volledig mogelijk beeld te geven van de onderzoek- en ontwikkelingsaktivitei- ten op geodetisch gebied in Nederland. Naast een inleiding door Prof. Ir. G. J. Bruins en een forum- diskussie als afsluiting van het congres werden de congresdagen gevuld door een zgn. wetenschaps markt, in afwijking van de gebruikelijke presentatie van onderwerpen via lezingen. Op deze weten schapsmarkt was het voor een ieder mogelijk een bepaald onderwerp via een posterpresentatie aan de orde te stellen en was het voor de congresgangers mogelijk die onderwerpen uit te zoeken waarnaar hun belangstelling uitging. Om de bezoeker wegwijs te maken in de massa aan informatie die op het congres verstrekt werd via 31 stands, had de congrescommissie korte toelich tingen op alle onderwerpen verzameld en ingedeeld naar de verschillende vakgebieden binnen de Geode sie, welke aan de bezoekers ter beschikking werden gesteld. Gezien de beperkte deskundigheid van schrijver dezes in het licht van een zo brede infor matie over het totale geodetische vakgebied is dit verslag grotendeels opgebouwd uit de genoemde toelichtingen. Achtereenvolgens zullen de posters besproken worden welke betrekking hebben op de volgende vakgebieden A. Fysische geodesie B. Zeegeodesie C. Mathematische geodesie D. Landmeetkunde E. Fotogrammetrie F. Kartografie G. Vastgoedsystemen H. Planologische geodesie I. Onroerend-goed-recht. A. Fysische geodesie Op dit vakgebied waren de onderwerpen gravime- trie, astronomie en satellietgeodesie vertegenwoor digd. „Zwaartekrachtsmetingen (Strang van Hees) In 1962 is in Nederland een net van zwaartekrachts- punten bepaald, bestaande uit 22 primaire punten, welk net in 1975 is hermeten met een precisie van 0,01 mgal (10-8 deel van gj. Deze nauwkeurig bepaalde zwaartekrachtspunten kunnen in verschillende vakgebieden gebruikt worden: - In de geodesie om de vorm van de geoïde en schietloodafwijkingen te berekenen. - In de satellietgeodesie om het zwaartekrachtsveld in de ruimte te berekenen en daarmee de baan van een satelliet. - In de geofysica om langzame bodembewegingen te bepalen. Andere vakgebieden waarop presen tator nader inging zijn de fysica, lucht- en ruimte vaart en de mijnbouw. „Astronomische metingen(Strang van Hees) In 1896—'98 zijn 14 astronomische stations bepaald voor het Nederlandse net van de Rijksdriehoeksme ting, waaraan in 1974-1976 nog 21 astronomische stations zijn toegevoegd, hetgeen de mogelijkheid geeft om schietloodafwijkingen te berekenen en daarmee de geoïde via astronomisch nivellement. Bovendien zijn twee dubbel-Laplace-punten ge meten: Ubachsberg-Tongeren en Zierikzee-Goede- reede, die deel uitmaken van een nauwkeurige Europese polygoon die loopt van Graz (Oostenrijk) via Nederland naar Malvern (Engeland). Door deze polygoon worden de belangrijkste satel lietwaarnemingsstations in Europa met elkaar verbonden. Het waarnemingsstation Kootwijk is hierin ook opgenomen. ngt 77 123

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1977 | | pagina 3