„Side Looking Sonar(Van der Steld) De Side Looking Sonar is een instrument, waarmee op eenvoudige wijze een beeld geregistreerd kan worden van het bodemoppervlak onder water. Dit beeld dient visueel geïnterpreteerd te worden; numerieke informatie kan er, bij toepassing van de bestaande systemen, niet of nauwelijks aan ont trokken worden. Door modifikatie van het systeem is het mogelijk een beeld van het bodemoppervlak te verkrijgen, opgebouwd uit interferentiepatronen. Uit deze patronen kan, m.b.v. een digitalisator, de hoogte van objecten op de zeebodem boven een referentie- vlak gemeten worden. Naast deze numerieke infor matie geeft het beeld ook weer mogelijkheden tot visuele interpretatie. Experimenten, gericht op een verdergaande automatisering inzake inwinning van gegevens en verwerking worden uitgevoerd. In de posterpresentatie zijn enkele beelden vertoond van de Side Looking Sonar „oude stijl" en enkele prenten van beelden opgebouwd uit interferentie patronen. Tevens is een kaartje getoond met hieruit opgemeten (numerieke) diepte-informatie. „Automatisering hydrografisch w?rk" (Van der Wal) Voor het automatisch opnemen en verwerken van dieptegegevens van een rivier heeft Rijkswaterstaat een systeem ontwikkeld op basis van een HP 9830 programmeerbare tafelrekenmachine. Het systeem bestaat grofweg uit 2 delen; 1 het inwinningsdeel aan boord van een schip (zie schets). Op de kassette worden telkens series koördinaten, diepte en tijd weggeschreven. De display en plotter dienen voor de navigatie. 2 De verwerking aan de wal. Op de wal wordt de kassette verwerkt tot een peilkaart door een HP 9830 met plotter. Hiertoe is een selectie van dieptegegevens nodig en dienen voorts correcties te worden aangebracht voor ge tijdebewegingen. Sinds kort is de Rijkswaterstaat met eenzelfde systeem op de HP 9825 gestart, welke machine een hogere verwerkingssnelheid en betere interrupt- faciliteiten heeft. C. Mathematische geodesie Op het gebied van de mathematische geodesie werd een zo helder mogelijk beeld gegeven van de ontwik keling van de Baarda-theoriëen. Daarnaast was een poster aanwezig handelend over de problemen bij inpassing van puntenvelden. Praktische vereffeningstheorieën (De Heus, Kok, Van Mierlo) Korte toelichting: Het onderzoek bij het Laborato rium voor Geodetische Rekentechniek beoogt een samenhangend model voor de technische geodesie te ontwerpen, waarbij de relatiestructuren in ver gaande mate onafhankelijk zijn van de dimensie van een beschouwd deelprobleem. Dit maakt het moge lijk één efficiënt rekensysteem te ontwerpen voor het blok aangeduid als „vereffening", waarbij het uit- voerbegrip „coördinaten" zeer algemeen opgevat wordt. Essentieel is de gedachtengang van het inschakelen van het rekenmodel bij veldwaarnemingen. Dit rekenmodel volgt uit de analyse in het zgn. experi menteel limietproces, het wordt gesplitst in een deterministisch gedeelte (het functiemodel) en een stochastisch gedeelte (het kansmodel). Bij het kansmodel zij opgemerkt dat de kriterium- theorie voor precisie in internationale samenwerking uitgebouwd wordt. De toetsingstheorie is van nog groter belang geworden door toepassing op defor matiemetingen. Bijna voltooid is het systeem punts- bepaling, dat de theorieën van precisie en betrouw baarheid van netwerken van hoogste tot laagste orde tot één geheel verenigt. Mogelijk wordt nu de afstelling op een doelstelling, waarbij straks economische en organisatorische be schouwingen kunnen bijdragen tot de formulering van een optimaliseringsprobleem. ngt 77 echolood 125

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1977 | | pagina 5