zijds werd getracht een meetmethode te vinden die betere resultaten gaf, o.a. door series van 11 waar nemingen te doen i.p.v. de normale enkele waar neming in diezelfde tijd. Aligneennethode met hoge precisie (Richardus) Het is algemeen bekend dat het uitlijnen van drie of meer punten tot op een afstand van ±30 meter, zoals het uitlijnen van grote machines voor in dustriële doeleinden, grote problemen geeft voor wat betreft de gewenste precisie. Een van de meest nauwkeurige methoden, doordat optiek ontbreekt is die van Van Heel, welke echter wel door refractie wordt beïnvloed. In het laboratorium is een onderzoek gedaan naar de mogelijkheid om de nauwkeurigheid bij het uit lijnen te verbeteren door de invloed van de refraktie geheel of gedeeltelijk te elimineren. Deze verbete ring werd verkregen door gebruik te maken van een vloeistofoppervlak (water) als referentievlak, terwijl voor het uitlijnen in horizontale richting gebruik gemaakt is van de methode van Van Heel. De resul taten waren bemoedigend. Het bleek dat bij de toegepaste methode en de gebruikte instrumenten, de standaardafwijking bij het uitlijnen 3-5 pm is (enkele waarneming). E. Fotogrammetrie Op het gebied van de fotogrammetrie waren er enkele posters betreffende onderzoeken welke op de TH Delft worden verricht. Eén op het mathema tische vlak betreffende blokvereffeningsmethoden, één betreffende de automatisering bij kaartvei- vaardiging en één op het gebied van terrestrische fotogrammetrie. Fotogrammetrische hlok vereffeningen (Kolk, Neleman) De stand Fotogrammetrische blokvereffeningen geeft een beeld van het onderzoek dat verricht wordt naar een drietal blokvereffeningsmethoden: stralen bundelmethode, 2 en 3-dimensionale vereffening met onafhankelijke modellen. Bij de stralenbundelmethode wordt de opname situatie rekenkundig gereconstrueerd. De foto coördinaten treden op als waarnemingen in het ver effeningsproces. De onafhankelijke-modellen-me- thode gaat uit van modelcoördinaten. Alle modellen worden afzonderlijk gemeten, en vervolgens simul taan vereffend. Het onderzoek is gericht op analyse en vergelijking van de vermelde blokvereffeningsmethoden op di verse aspecten zoals coördinaatberekening, precisie, betrouwbaarheid, invloed meetproces, blokvorm, blokgrootte, paspuntsligging, aantal verbindings punten en overlap. Getoond werden een aantal voorbeelden waaruit blijkt hoe een fout zich voortplant in een blok en hoe fouten kunnen worden opgespoord. Fotogrammetrisch detailmeten (Reneman) Het doel van het onderzoek „fotogrammetrisch detailmeten" is om de problemen te bestuderen welke zich voordoen bij het vervaardigen van kaar ten uit luchtfoto's bij gebruikmaking van interac tieve computersystemen. Bij het onderzoek wordt uitgegaan van het feit dat het merendeel van de be nodigde informatie wordt verkregen uit metingen, verricht in onafhankelijke modellen, eventueel aan gevuld met resultaten van terrestrische metingen en alfanumerieke informatie met als eindprodukt een grootschalige kaart. Aan de specifieke problemen welke zich voordoen bij het automatisch vervaar digen van kaarten op kleine schaal wordt bij het onderzoek geen aandacht besteed. Op het congres werd met behulp van zo'n interactief systeem, bestaande uit een terminal met beeld scherm, enige resultaten vertoond van het tot heden verrichte onderzoek. „De Horizoncamera" (Ebbinge) De Horizoncamera heeft een gezichtsveld van 395 graden in horizontale zin en 16,5 graden in ver ticale zin, zodat een foto bijna de gehele horizon omvat. De afbeelding van het terrein op de foto is hoekgetrouw doordat de film om een cilinder wordt gespannen, en de precisie bedraagt enkele boog- seconden. Door zijn specifieke kenmerken is het instrument in principe uiterst geschikt voor opnamen t.b.v. hoek meting op plaatsen waar langdurige hoekmetingen problemen opleveren (bijv.een druk kruispunt). De ngt 77 127

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1977 | | pagina 7