eigenlijke meting van de hoeken kan later binnen geschieden. Het instrument waarmee de hoekmeting wordt ver richt bestaat uit een draaibare cilinder waaromheen de foto wordt bevestigd in dezelfde positie als tijdens de opname en is uitgerust met een horizontale rand waarop de hoekverdraaiing tot op 1 cgr. kan worden afgelezen. Het speciaal voor dit doel ontwikkelde instrument is overigens uitgerust met een codeschijf om automatische registratie mogelijk te maken. In hoeverie het zinvol is een speciaal cilindervormig instrument voor deze metingen te ontwikkelen i.p.v. de foto's op een plat vlak met bestaande appara tuur uit te meten is nog een open vraag. Zowel met de horizoncamera als met het hoekmeet- instrument zal nog de nodige praktische ervaring moeten worden opgedaan en onderzoek moeten worden verricht. F. Kartografie Onder het hoofdstuk kartografie waren enkele posters ondergebracht waarvan de vraag rees wat zij met kartografie van doen hadden. De stand over de grootschalige basiskaart heeft nog enige karto- grafische aspecten, maar het opzetten van een coördinatenkadaster heeft deze nauwelijks. Wat werkelijke kartografie is en wat kartografie kan, werd via een aparte poster aan de orde gesteld. Coördinatenkadaster(Polman, Denekamp) De automatische verwerking van metingen voor hermeting en ruilverkaveling wordt steeds meer toegepast bij het Kadaster. De vraag is thans actueel hoe de bijhoudingsmetingen moeten geschieden in gebieden die in coördinaten zijn vastgelegd. Begin 1977 is het systeem Detailmeting 76 operationeel ge worden waarmee ook bijhoudingsmetingen kunnen worden verwerkt. Een aantal aspecten van een coördinatenkadaster zijn nog in studie, zoals: - de instandhouding van de kwaliteit van het puntenveld, - de ontwikkeling van meettechnieken in een coör dinatenkadaster, - de analyse van de gegevensstructuur, de organisa tie van de bestanden, het beheer van de gegevens, - het gebruik van meet- en rekenapparatuur, com puters en tekenautomaten, - de relatie met de grootschalige basiskaart, - integratie van fotogrammetische en terrestrische metingen. Grootschalige basiskaart van Nederland(Koen) Bij K.B. van 9 juli 1975 is het kadaster belast met de vervaardiging, bijhouding en uitgifte van een Grootschalige Basiskaart van Nederland. De vervaardiging van deze kaart is daarna in een groot aantal projekten ter hand genomen. Een aan tal aspecten van de Grootschalige Basiskaart van Nederland (GBKN) zijn nog in studie: - Vervaardiging. Enkele alternatieven m.b.t. de vervaardiging zijn in studie. Speciale aandacht wordt daarbij geschonken aan het gebruik van reeds aanwezige gegevens en aan een optimaal gebruik van zowel stereoscopische als monoscopische uitwerking van luchtfoto's. - De bijhouding. Bij deze bijhouding van de G.B.K.N. dient vooral aandacht te worden geschonken aan technische en organisatorische aspecten. Voorts is de relatie met de bijhouding van de kadastrale kaart van belang. - Het gebruik. Onderzocht wordt op welke wijze en in welke vorm de G.B.K.N. door de afnemers kan worden ge bruikt. In het bijzonder wordt daarbij gelet op de relatie tussen G.B.K.N. en toegevoegde informatie en op de bijhouding van beide soorten gegevens. (Romein) Deze poster hield zich niet zozeer bezig met een be paald onderzoek, maar probeerde de bezoekers een beeld te geven van de kartografie in het algemeen. De kern van het vak is de grafische vormgeving van informatie en de reproduktie daarvan. Kartografie is niet in de eerste plaats uiterlijke mooimakerij, maar struktureren en overzichtelijk maken. Voor waarde hierbij is kennis van de grafische gramma tica, de uitdrukkingsmiddelen van de grafische taal. Voorbeelden van goede en slechte grafische taal werden op het congres getoond. Wat is kartografie? Wat kan kartografie? 128 ngt 77

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1977 | | pagina 8