Aandacht werd verder besteed aan verschillende reproduktietechnieken en aan enkele algemene zaken als: - wie en wat zijn de Nederlandse Kartografen? - wat doet de Nederlandse Vereniging voor Karto- grafie? G. Vastgoedsystemen De onderwerpen op de gepresenteerde posters kun nen ruwweg in de volgende groepen verdeeld worden - Onderzoeken betreffende gegevensbanken voor vastgoedsystemen in het algemeen (1 t/m 5e poster). - Onderzoeken betreffende vastgoedsystemen in relatie met het specifieke doel waarvoor zij ge maakt zijn (6e en 7e poster). „Een relationele database als mogelijke basis voor vastgoedsystemen" (Creusen) Dit onderzoek is gegroeid uit de behoefte om een informatiesysteem te creëren met behulp waarvan de processen in de land- en stadsinrichting gestuurd kunnen worden. Aan een dergelijk systeem worden verschillende eisen gesteld. - Om bruikbaar te zijn als planningsinstrument moet het informatiesysteem niet alleen de ver schijnselen, maar vooral de onderlinge samen hang ervan kunnen registreren. - Vanwege de ruimtelijke problematiek moet het mogelijk zijn topografische, kartografische en administratieve grootheden aan elkaar te rela teren. - Gegeven de uiteenlopende schaal waarop ruimte lijke problemen zich voordoen, moet het informa tiesysteem zich lenen voor koppeling aan andere systemen, alswel voor uitsplitsing in subsystemen en dit alles op verschillende niveaus van aggrega tie. - Het systeem moet een hoge graad van ongevoelig heid bezitten ten aanzien van 'n veranderende probleemperceptie en daarbij snel kunnen reage ren op onvoorziene vraagstellingen. - De structuur die uit deze geenszins uitputtende opsomming voortvloeit, moet binnen econo mische grenzen ondersteund kunnen worden door de mogelijkheden van de bestaande hardware, procedures en organisatie. Met betrekking tot de geschiktheid t.a.v. deze pro blematiek worden nu data- en systeemstructuren aangepast en operationeel getoetst. Informatiesystemen vastgoed" (Van Reij) Vastgoedsystemen leveren informatie ten behoeve van alle overheids- en particuliere activiteiten met vastgoed. De informatie kan in zes grote rubrieken worden ingedeeld: ligging - activiteiten - natuur lijke hoedanigheden - rechtstoestand - waarde - relatie tussen de activiteiten en andere sociale en economische activiteiten. De ligging is het enige ge meenschappelijke aspect van alle vastgoedobjecten. De informatieverstrekking over deze ligging is de taak van de geodeet. De vraag naar informatie over vastgoed neemt kwantitatief en kwalitatief sterk toe, waardoor hogere eisen worden gesteld aan toegankelijkheid, kwaliteit, actualiteit en diversiteit van de bestanden. De elementen voor beantwoording van vragen zijn vaak niet meer in één autonoom informatiesysteem aanwezig. Bij automatisering van informatiesyste men vastgoed zullen dus de uitwisselbaarheid van gegevens tussen de systemen en de koppeling van de autonome systemen mogelijk moeten worden. De ligging van de vastgoedobjecten zal bij de uit wisseling van de gegevens een belangrijke rol spelen. Het onderzoek richt zich dan ook op de uniforme ring van classificatie, bijhoudingscycli, etc. Toepassingen van topologische gegevensstructuren" (Van Lamsweerde) Dit onderzoek houdt zich bezig met het automa tisch koppelen van verscheidene grote bestanden, zowel landmeetkundig-kartografisch als admini stratief. Het onderzoek wil trachten aan te tonen dat het automatisch vervaardigen van een nieuw land meetkundig-kartografisch bestand uit twee of meer grote bestanden met een topologische gegevensstruc tuur programmeertechnisch een niet al te gecompli ceerde zaak is en dat de verwerkingstijd in de com puter aanvaardbaar is. ngt 77 129

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1977 | | pagina 9