Berichten •3= Samenvatting en conclusies Er is een formulesysteem ontwikkeld waarmee het mogelijk is te voorspellen welke fouten men kan verwachten wanneer men met luchtfoto's werkt alsof deze horizontaal gevlogen opnamen zijn die slechts met een gelijkvormigheidstransformatie behoeven te worden gecorrigeerd. Fouten in de lengte blijven dan in het algemeen binnen de 10%, fouten in de oppervlakte binnen 15%. Deze waarden zijn vrij groot doch voor globale inventarisaties wellicht acceptabel. Men denke hierbij bijvoorbeeld aan een voorlopig toedelingsplan en aan globale inventarisa ties van landschappelijke elementen. Voor toepassingen waaraan hogere nauwkeurig- heidseisen worden gesteld blijkt het digitaal ont- schranken van luchtfoto's goed te kunnen voldoen. Bij foto's schaal 110000 is uit vergelijking met niet zo recente kadastrale gegevens gevonden dat ax en ay gemiddeld 1,8 m is voor de coördinaten van ogenschijnlijk dezelfde punten gemeten in de foto en in de kadastrale kaart. Ook berekening van de oppervlakten uit gedigitaliseerde op de foto ge markeerde punten kan voor de cultuurtechnische inventarisatie voldoende betrouwbaar geschieden. Vanzelfsprekend zijn op de foto niet of slecht zicht bare punten slechts bij benadering te meten. Bij de meting van grenzen belemmeren vooral bomenrijen en bossages het zicht op deze grenzen. In nader onderzoek is of luchtfoto's bij de cultuur technische inventarisatie op grote schaal zullen worden gebruikt. Daarbij zal tevens worden nage- gaan of de foto's digitaal zullen worden ontschrankt of dat van stereoscopische uitwerkingsapparatuur gebruik zal worden gemaakt, waarbij dan ook digitaal zal kunnen worden gewerkt. Dit laatste zal vooral de interpretatie van de te digitaliseren punten ten goede komen. ngt 77 y in cm 14 12 10 8 6 4 2 0 - 2 4 6 8 10 12 14 5) 3° -) =5 10 A S Fig. 3. Relatieve schaalversehillen in de oppervlakten op verschillende plaatsen in de foto, weergegeven voor de fotoschaal 1:10000 bij een cameraconstante van 210 mm. Literatuur Bijkerk, C. (1974). Automatisering in de landinrichting. Ned. Geod. Tijdschr. 4.2. Bijkerk, C. en A. C. Visser (1975). Geodesie in de landin richting. Lustrumboek Snellius 1970-1975. Hoekstra, A. V. (1972). Het digitaliseren van grafisch voor gestelde informatie. Ingenieursscriptie TH-Delft. Righolt, J. W. en G. H. Reinds (1976). Kosten en opbreng sten van het landbouwbedrijf in relatie tot landinrichting en bedrijfsverkaveling. Nota 1CW 902. Roelofs, R. (1960). Statistical use of non-rectified aerial photographs of flat terrain. Photogrammetria XVII. 2. Visser, A. C. (1974). Nauwkeurigheid van oppervlaktebere kening uit gedigitaliseerde kaarten. Geodesia 16.5. Zee, E. van der (1976). Het digitaliseren van grenspunten in niet-ontschrankte luchtfoto's ten behoeve van cultuur technische- en landschapsinventarisaties. Nota ICW 922. NIEUWE DIRECTEUR I.C.W. Per 1 december a.s. zal ir. G. A. Oosterbaan, sinds 1971 in specteur van het onderzoek bij de Cultuurtechnische Dienst, tot directeur van het Instituut voor Cultuurtechniek en Waterhuishouding te Wageningen worden benoemd. Hij volgt dr. ir. C. van den Berg op, die sedert de oprichting in 1955 leiding aan het I.C.W. heeft gegeven en tevens buiten gewoon hoogleraar in de cultuurtechniek aan de Technische Hogeschool te Delft is geweest. RECTIFICATIE Bij het verslag van het congres over de Wetenschapsbeoefe ning in de Geodesie [NGT no. 7] is door een misverstand een van de auteurs, ir. J. Denekamp, ten onrechte niet ver meld. INTREEREDE PROF. BOGAERTS In dit nummer treft u als bijlage aan de tekst van de intree rede van prof. dr. ir. M. J. M. Bogaerts, uitgesproken op 5 oktober jl. Hij is aan alle leden en abonnees toegezonden. Mocht u hem al in uw bezit hebben, dan kunt u misschien iemand anders ermee verblijden! 154

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1977 | | pagina 12