Planologische geodesie - pleidooi voor een vakgebied René van der Schans 1 Planologische geodesie - wat is dat? In het boek „Landmeten" van A. C. J. Hof is op blz. 131 de volgende opgave te vinden: Werkstuk no. .*50, Het gestelde probleem wijkt nogal af van gewone landmeetkundige opgaven: het gaat hier niet om het opmeten en in coördinaten en op kaart vast leggen van een bestaande situatie, maar om het be palen van de plaats en het in het terrein uitzetten van een nieuwe grens. Ook bij ruilverkaveling worden er nieuwe grenzen bepaald en uitgezet. En toch is er een wezenlijk ver schil, waardoor ik de opgave van Hof niet en de werkzaamheden in de ruilverkaveling wel tot het terrein van de planologische geodesie reken. In het eerste geval is de plaats van de nieuwe grens volledig vastgelegd door de verstrekte gegevens. Er is geen keuzevrijheid meer, je kan het probleem maar op één manier oplossen: goed. Het boek van Hof staat vol met dit soort opgaven. Het gaat dan ook niet over planologische geodesie. In het tweede geval kun je kiezen uit talloze moge lijkheden, kun je het probleem op vele manieren op lossen: goed en minder goed. De praktijk zal dit moeten uitwijzen. Planologische geodesie houdt voor mij in de eerste plaats in: het zelf, onder afweging van allerlei be langen, en in overleg met de belanghebbenden, be palen waar een nieuwe grens moet komen te liggen. Dat doe je bijvoorbeeld bij ruilverkaveling. Je houdt dan bij het ontwerpen van de nieuwe kavels re kening met agrarische, landschappelijke, econo- mische, recreatieve belangen. De kronkelige grens uit het plaatje van Hof is misschien wel zo'n fraaie houtwal, dat je besluit hem in je ontwerp te laten staan. Zonder discussie zal dat niet mogelijk zijn: afweging van belangen impliceert altijd een strijd van belangen. Planologische geodesie is niet: in het terrein uit zetten van een lijn die door anderen op de kaart is getrokken (een wegas bijvoorbeeld). Het is ook niet het juridisch en administratief afwerken van een door anderen ontworpen ruimtelijk plan. Essentieel is de creatieve bezigheidhet maken van voorstellen voor een nieuwe ruimtelijke indeling, voor nieuwe relaties tussen mensen en grond. Geodesie betekent: verdelen, indelen van de aarde. Planologisch betekent: volgens een plan, binnen het kader van de ruimtelijke ordening. Planolo gische geodesie is danhet voorbereiden, aanbrengen en begeleiden van veranderingen in de relaties van mensen tot hun grond. - Dat doen anderen ook. Planologen. Stede bouwers. - Dat is ook zo. Maar planologisch geodeten rich ten hun activiteiten vooral op de individuele be langhebbende (meestal ook rechthebbende) en het afzonderlijke perceel. Planologen en stedebouwers praten over veel grotere ruimtelijke eenheden en over bevolkingsgroepen. Die werken veel abstracter. Ze hoeven vaak ook niet te realiseren wat ze hebben ontworpen. Planologisch geodeten werken voor en met mensen in het kader van veranderingsprocessen als land inrichting en stadsinrichting. Daarbij worden rela ties tussen mensen en grond verbroken en opnieuw gelegd, veel massaler dan normaal in het verkeer met vastgoed al plaatsvindt. Planologisch geodeten beperken zich niet tot het beschrijven en analyseren van deze veranderingen, ze geven er ook richting aan. Ruilverkaveling, grondbedrijf, stadsver nieuwing, het zijn allemaal complexen van activi teiten waarin de geodeet sturend, ontwerpend, plannend kan optreden. Wat zijn de fundamentele activiteiten in het vakge bied van de planologische geodesie? Ik noem er vier: Gegeven: Dc hoekpunten A, 13, C hoekpunten C, D, E, F en G van perceel no. 201. Gevraagd: De gemeen schappelijke grens CDE te XV loodrecht staande ojj 201 niet veranderen. nieuv perc el A13 X de- zelfd grooi moet n heb- ngt 77 155

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1977 | | pagina 13