"^LLLÜJ 111111111 LLLLLLxj^- ^TiïïïTïïïïiïTïïTTTT^ IA niet juridischy ruilverkaveling, de burgers bij stadsvernieuwing. En dan komt het wel heel erg aan op de begrijpelijkheid van wat op de kaart staat voor kartografisch en technisch niet geschoolde mensen. Ook daaraan wordt in de geodetische studie in toenemende mate aandacht besteed, gelukkig. 3.7 Relaties met het recht Zoals ik al heb geschreven heeft het recht dat voor de geodesie van belang is twee aspecten: het zegt iets over de aard van de rechten op de grond, en het geeft regels voor het veranderen van die rechten. Met vastgoedsystemen heeft het recht een heel fraaie wisselwerking. In vastgoedbestanden, zoals het Kadaster, worden de rechten op de percelen vastgelegd, met de rechthebbenden. Maar als die rechten eenmaal op papier staan kunnen daarmee ook rechten worden bewezen, althans aannemelijk worden gemaakt, en kunnen er ook nieuwe rechten op worden gefundeerd, zoals bijvoorbeeld hypo theken. Vastgoedgegevens over rechten op grond, en ook de kaarten waarop de rechtspercelen staan afgebeeld, hebben dus een zekere rechtskracht. Bij onteigening bijvoorbeeld wordt er geprocedeerd tegen de bij het kadaster bekende eigenaar (wat niet de werkelijke eigenaar hoeft te zijn). Als het gaat om het veranderen van de juridisch verankerde rechten op de grond, dus om planolo gische geodesie, geeft het recht spelregels voor deze veranderingen. Je kunt niet zomaar verkopen, ont eigenen, bouwen, gebruiksbeperkingen opleggen, ruilverkavelen; alles gebeurt weer in een juridisch kader van b.v. inspraak, tervisielegging, bezwaren- behandeling, desnoods de sterke arm (art. 54 Ruil- verkavelingswet). De behandeling van deze spel regels is een steeds grotere plaats gaan innemen in het juridisch onderwijs op de Afdeling der Geodesie, mede door de steeds toenemende overheidsinvloed op wat er met het onroerend goed gebeurt. Bij het ontwerpen van ruimtelijke plannen speelt het recht voornamelijk een rol als stelsel van randvoor waarden, met name voor de procedure die gevolgd moet worden (inspraak, tervisielegging, enz.). Het recht geeft maar heel gedeeltelijk beoordelings criteria voor wat uiteindelijk wordt ontworpen. Zo zegt de Ruilverkavelingswet wel, dat alle kavels ont- sloten moeten zijn, maar niet hoeveel kavels elk bedrijf moet krijgen en waar die moeten liggen. Die eisen komen voort uit landbouwkundige en land schappelijke overwegingen, dus uiteindelijk uit het gebruik dat van de ruimte zal worden gemaakt door boer en stedeling. De wet noemt dit het „ruilver- kavelingsbelang", maar definieert het verder niet: dat wordt aan de belanghebbenden en de overheids diensten die de ruilverkaveling uitvoeren overge laten. In de Duitse wetgeving worden de belangen veel scherper omschreven, met als bezwaar dat de wet bij veranderende inzichten sneller veroudert. 4 Externe relaties 4.1 Inleiding Het vakgebied van de geodesie, het „Geodetisch Atomium", staat natuurlijk niet op zichzelf, los van andere wetenschappen en los van de maatschappij, ook al zou de geïsoleerde ligging van het afdelings gebouw zoiets wel eens kunnen doen vrezen. Er zijn bindingen naar buiten toe, wat zich uit in bepaalde vakken in de opleiding, in de tijdschriften die geo deten lezen en waarin ze (te weinig) publiceren, in de diensten waar ze gaan werken, in de congressen die ze bezoeken. Elk van de vier deelgebieden van de geodesie, met name de twee onderste uit het schema, maken weer gebruik van gegevens en methoden die niet door de andere gebieden uit het schema worden aangeboden. Vakken als wis- en natuurkunde, recht en karto- grafie worden ook door anderen toegepast en volgen mede daardoor een zelfstandige ontwikkeling waar wij als geodeten ook weer voordeel van kunnen hebben. rechtsregels I eisen aan het RUIMTELIJK VERANDERINGSPROCES toekomstig j gebruik - I rechtsregels n. S .10. Het recht geeft vooral procedurele randvoorwaarden voor het ruimtelijk veranderingsproces. geofysica civiele techniek rechtsverkeer onroerend goed land- en stadsinrichting Afb. 11. Externe relaties. ngt 77 173

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1977 | | pagina 11