In het volgende wil ik het echter niet hebben over de dingen die we van andere disciplines lenen, maar praten over zaken die wij als geodeet afleveren, aan de wetenschap, aan de maatschappij. Het zal gaan over de doelstellingen van ons vakgebied, en over vakgebieden waar we normen aan kunnen ontlenen voor ons handelen. 4.2 Hoofddoelstellingen van de geodesie: de geofysische, de civiel-technische en de juridisch-planologisehe 4.2.1 Inleiding Uit alles blijkt, dat de verschillende deelgebieden van de geodesie hun aktiviteiten richten op zeer uit- eenliggende doelen. Dat is jammer, omdat op die manier een gemeenschappelijke gespreksbasis moei lijk te vinden is, ook al doordat vaak ook een heel andere taal gesproken wordt (wiskundig versus juri- disch-bestuurlijk). Van een echte geodetische cultuur is eigenlijk geen sprake (vroeger had je wel een echte landmeterscultuur, maar die gaat verloren doordat geodetisch ingenieurs meestal niet meer meten), met alle gevaren van dien voor onze beperkte be roepsgroep en voor een instituut waar alles onder één dak zit: de Afdeling der Geodesie. Maar als zo vaak in de maatschappij gebeurt, zijn de bindende krachten tot nu toe nog altijd sterker geweest dan de uiteendrijvende. Er kunnen in de geodesie grofweg drie hoofddoel stellingen worden onderscheiden: de geofysische, hoofdzakelijk gekoppeld aan de hogere geodesie, de civieltechnische, met sterke bindingen vooral met de lagere geodesie en, minder, vastgoedsystemen en planologische geodesie, en ten slotte de juridisch- planologisehe, die door vastgoedsystemen, planolo gische geodesie, recht en een beetje de kartografie wordt aangehangen. 4.2.2 De geofysische doelstelling Vroeger werd de vorm van de aarde hoofdzakelijk bepaald ten behoeve van berekening en kaartering van grote triangulatienetten. Door de ontwikkeling van de satellietgeodesie echter verschuift momenteel de belangstelling van bepaling van de vorm van de aaide naar de bepaling van de verandering van die vorm. Het aardoppervlak is constant in beweging onder invloed van in- en uitwendige krachten, en deze bewegingen kunnen nu door zeer verfijnde meetmethoden worden geconstateerd. De resul taten van de satellietgeodesie kunnen, in combinatie met zwaartekrachtsmetingen en terrestrische me tingen (bijvoorbeeld bij breuken in de aardkorst) informatie verschaffen voor de ontwikkeling en toetsing van geofysische theorieën over de opbouw van de aardkorst en van de processen die zich daar in afspelen. De kennis van deze theorieën kan weer van belang zijn bij de voorspelling van aardbevingen. 4.2.3 De civieltechnische doelstelling Bij deze doelstelling denk ik vooral aan metingen ten behoeve van de uitvoering van allerlei tech nische werken: wegenaanleg, tunnelbouw, plaatsing van booreilanden, enz., enz. Werkzaamheden als deze worden uitgevoerd door de Meetkundige Dienst van Rijkswaterstaat, landmeetkundige dien sten van Provinciale Waterstaat en gemeenten, landmeetkundige afdelingen van grote bouwonder nemingen en oliemaatschappijen. Ze omvatten zo wel de opmeting van bestaande situaties als het uit zetten van de uit te voeren werken, inclusief de maatvoering. Omdat vaak met geprefabriceerde onderdelen wordt gewerkt (tunnels, viaducten) komt het er nogal nauw op aan. Een andere landmeetkundige activiteit met een duidelijke civieltechnische doelstelling is de defor matiemeting. Hierbij gaat het erom aan te tonen of een bouwwerk, bijvoorbeeld een stuwdam, ver schoven of van vorm veranderd is en zo ja, hoeveel. Net zoals bij de geofysische doelstelling worden hier landmeetkundige gegevens gecombineerd met die uit andere bronnen. 4.2.4 De juridisch-planologisehe doelstelling Hierbij denk ik aan het verschaffen van allerlei vast goedinformatie, waaronder met name de rechten op grond, ten behoeve van rechtszekerheid, bestem ming, ruimtelijke planning en beheer, en aan onze aktiviteiten bij het plannen en begeleiden van ver anderingen in de relatie mens-grond. Het gaat hier niet zozeer om de uitvoering van concrete tech nische werken in het terrein, maar meer om de ad- 174 ngt 77

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1977 | | pagina 12