u r 'Bescfirijxren &-"\feranrteren ministratieve, juridische, planologische hande lingen, die er aan vooraf gaan en er op volgen. 4.3 Vakgebieden die criteria verschaffen voor het geodetisch handelen Als je iets als geodeet maakt doe je dat in het alge meen ten behoeve van anderen, en je doet het meestal met behulp van andere mensen. Je moet dus rekening houden met de wensen en mogelijkheden van die ander. Daar kun je naar vragen, maar in aanvulling op de antwoorden die je krijgt kan je ook gebruik maken van kennis die door wetenschappe lijk onderzoek is verkregen. In een ruilverkaveling kan en moet je aan de direct belanghebbenden vragen hoe ze hun nieuwe situatie zien (daarom bestaat er een wenszitting), maar je kan daarnaast ook kennis nemen van wat deskundigen goed en be langrijk vinden voor het boerenbedrijf in het alge meen. Het laatste is in het onderwijs te brengen, het eerste niet: dat zal je zelf in de werksituatie moeten uitzoeken. En daarbij zal je ontdekken dat wat des kundigen beweren wel eens in strijd kan zijn met wat de belanghebbenden er zelf van vinden, met als gevolg dat je zelf een keuze moet doen. In de vorige paragraaf heb ik het gehad over de doelstellingen van het geodetisch vakgebied. Op het terrein van de hogere geodesie zal je je metingen moeten afstemmen op de wensen van o.a. de geo fysici, op dat van de lagere geodesie op de eisen van civieltechnici, en op het terrein van de vastgoed systemen en planologische geodesie moet je reke ning houden met de wensen van grondeigenaren en -gebruikers en planologen. Om een algemeen beeld te krijgen van de verlangens van die mensen zijn er in de studie colleges opge nomen over civiele techniek, planologie, economie, landhuishoudkunde, sociologie, cultuurtechniek. Al deze vakken verschaffen dus op een of andere ma nier heel algemene criteria voor de produkten die we afleveren. Die produkten komen meestal tot stand door samenwerking met andere mensen. Ook aan de manier waarop je zelf werkt en samen met anderen iets maakt kunnen eisen worden gesteld: econo mische, sociale, psychologische, ergonomische, technische. De zuiver vaktechnische aspecten (b.v. hoe je een meting uitvoert) worden meestal wel bin nen de technische vakken behandeld, de andere komen echter in andere vakken aan bod: inleiding maatschappijwetenschappen, inleiding methodolo gie, inleiding bedrijfsleer, groepsdynamica, didak- tiek. Met sommige van deze aspecten kom je in aan raking in de zgn. projecten in het le, 3e en 5e studie jaar. 5 Beschrijven en veranderen Hoe je het ook wendt of keert: het vakgebied van de geodesie is hoofdzakelijk gericht op de beschrijving van de aarde en wat daarop voorkomt, niet op verandering ervan. Alleen de planologische geodesie heeft verandering tot doel, een van de onderwerpen uit dit vakgebied is dan ook het ruimtelijk ont werpen. De geodeten zijn echter niet steeds beschrijvend bezig, net zo min als civielingenieurs en bouwkunde- mensen constant aan het ontwerpen zijn. Want om te kunnen beschrijven zullen er toch eerst systemen, instrumenten, werkwijzen moeten worden ontwik keld, d.w.z. ontworpen en getoetst aan allerlei eisen. Dit bouwen van gereedschappen moet ge beuren door geodetisch ingenieurs. Uit allerlei de criteria uit de (sociale) wetenschap o de criteria van de l(technischewetenschap] Afb. 12. Criteria voor het handelen. MAKEN - met anderen o de verlangens van je mede-werkers HET PRODUKT voor anderen de verlangens van de klant Afb. 13. Wat geodeten doen. ngt 77 175

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1977 | | pagina 13