Boekbespreking ngt 77 S. Rowton Simpson, CBE: Land law and registration. Uitgave: Cambridge University Press, Cambridge, London, New York, Melbourne, 1976. Dit voortreffelijke standaardwerk op het gebied van de grond- registratie in het Verenigd Koninkrijk alsook in diverse engelstalige landen die behoren of behoord hebben tot de Britse Commonwealth, was in eerste opzet bedoeld als een grondig herziene en aangevulde herdruk van het bekende boek van Dowson en Sheppard: „Land Registration". Bij nadere overweging en na ingewonnen advies van deskun digen, waaronder de president van het in Apeldoorn geves tigde Office International du Cadastre et du Régime Foncier (O.I.C.R.F.), werd besloten - met behoud van de uit his torisch oogpunt belangrijke gedeelten - het werk een geheel nieuwe opzet te geven, hetgeen niet alleen de overzichtelijk heid en de volledigheid ten goede is gekomen, doch tevens de mogelijkheid bood tot een splitsing in twee delen, te weten: Boek I: Geschiedenis, grondbeginselen en praktijk, en Boek II: De Wetgeving. De auteur is een man van grote praktijkervaring. Na gedu rende zeventien jaar bij de Sudan Political Service werkzaam te zijn geweest als districtsadministrateur, werd hij tewerk gesteld als registrar-general aan de afdeling Juridische Zaken en gemachtigde voor de staatsdomeinen in Soedan. Nadat hij zich uit de soedanese dienst had teruggetrokken, werd hij eerst adviseur voor aangelegenheden betreffende de grond- registratie in dienst van het Colonial Office en later - tot 1969 - in dienst van het Ministerie van Ontwikkelingshulp, beide in Londen. In zijn boek geeft de schrijver een beknopte uiteenzetting over de grondslagen en de geschiedenis van de landregistratie als een wezenlijk bestanddeel van een snel, economisch en vooral veilig verkeer in onroerende goederen. Hij maakt duidelijk waarom de omslachtige en buitengewoon ingewik kelde engelse wetgeving op het gebied van de landregistratie totaal ongeschikt was om in andere landen te worden ge ïntroduceerd op het tijdstip waarop dit niettemin op grote schaal gebeurde. Tevens beschrijft hij hoe de registratie van rechten op de eigendom (gewoonlijk aangeduid met de naam „Torrenssysteem") werd ingevoerd ter vervanging van de onbevredigende procedure van de particuliere wijze van overdracht. Daarnaast wijdt hij een geheel hoofdstuk aan het alternatieve systeem van de registratie van akten (regis tration of deeds), dat overwegend toepassing vindt in vele landen. Hierna volgt een hoofdstuk over het kadaster en de kadastrale opmetingen. In het hoofdstuk „Kaarten en Gren zen" worden de geschilpunten op het stuk van de perceels aanduiding uitvoerig besproken. Voorts is er een hoofdstuk over landeigendom op grond van gewoonterecht (customary land tenure) en over de noodzakelijkheid van grondige con trole en de daartoe ten dienste staande middelen, indien deze soort van eigendom in aanraking komt met de hedendaagse machten in het economische vlak. Daarna volgt een hoofd stuk over versnippering van grondbezit en gemeenschappe lijke eigendom, dat tevens oplossingen in overweging geeft ter voorkoming van deze kwalen op het gebied van de eigen dom van onroerend goed. Een ander hoofdstuk behandelt de verdiepingseigendom die zich heeft aangediend als gevolg van de toename van de hoogbouw. Voorts komen ter sprake de maatregelen tot invoering van titelregistratie, de samenwerkende disciplines die daarbij mee- 182 spelen en de wijze waarop de registratie moet functioneren. Ter verduidelijking zijn modellen van registers met gefingeerde inschrijvingen in het boekwerk opgenomen. Voorbeelden van de verschillende methoden van opmeting worden besproken in het hoofdstuk „Opmetingsmethoden in gebruik bij het Kadaster". In een tweetal aanhangsels wordt een beknopt overzicht gegeven van de in Frankrijk en Duitsland in zwang zijnde systemen. Het boek bevat veel praktische wenken en voorbeelden ter illustratie, die het behandelde onderwerp voor een brede lezerskring gemakkelijk toegankelijk maken. Lezing is dan ook zeker aan te bevelen voor juristen die met registratie en overdracht van onroerend goed te maken hebben, voor alle geodeten die zich willen verdiepen in de juridische achter gronden van hun werkzaamheden en bovenal voor hen die rechtstreeks zijn belast met beheer en registratie van de grondeigendom. Speciaal voor de landen met een op het engelse systeem ge lijkende vorm van landregistratie, geldt de in de introductie geslaakte verzuchting, dat zij er goed aan zouden doen de door Simpson gegeven adviezen ter harte te nemen, waardoor veel onduidelijkheden in het huidige bestel uit de weg zouden worden geruimd en veel onnodige uitgaven kunnen worden voorkomen. Henssen (O.I.C.R.F.) P. F. Dale, MA-ARICS: Cadastral surveys within the common wealth. Uitgave: Her Majesty's Stationary Office, London, 1976. Bij vergelijking van de systemen van landregistratie in de meeste engelstalige landen met die welke op het europese continent in gebruik zijn, is een van de meest opvallende ken merken van eerstgenoemde systemen, dat de aan de registratie voorafgaande technische werkzaamheden gewoonlijk minder aandacht krijgen dan de problemen die met het registreren van de uitkomsten verband houden. Het begrip „kadaster" zelf is in de engelstalige landen bijgevolg veel minder populair dan bijvoorbeeld in Nederland, dat men toch het naaste buurland zou kunnen noemen. Onzerzijds zien wij het dan ook als een verheugend symptoom, dat tijdens de in 1971 gehouden Conference of Common wealth Survey Officers de wens naar voren kwam om de ver schillende bij het Kadaster in zwang zijnde opmetingsmetho den, de daaraan ten grondslag liggende principes en de overige met deze materie verbonden problemen aan een grondig onderzoek te onderwerpen. Dit onderzoek resulteerde in een voorstel om een studie-opdracht te verlenen en het resultaat van deze studie in de vorm van een boekwerk het licht te doen zien. Het Ministerie voor de Ontwikkelingshulp (Overseas Develop ment te Londen), dat reeds lang overtuigd was van het grote belang van landregistratie voor de ontwikkelingslanden, werd bereid gevonden een desbetreffend researchproject, uit te voeren onder auspiciën van de North East London Poly technic, te financieren. De heer P. F. Dale werd aangewezen als Senior Research Fellow voor dit project. Het boek is in feite een verslag van het researchproject over grondbeginselen en praktijk met betrekking tot de kadastrale opmetingen binnen de Commonwealth. Het geeft een be schrijving van de verschillende systemen die in vele landen van de Commonwealth worden toegepast, van de aard van de kadastrale metingen en van het doel dat ermee wordt beoogd. Zeer openhartig wordt ingegaan op de vraag welk profijt de miljoenen verslindende ontwikkelingsprojecten op dit speciale gebied zullen afwerpen. Een van de hoofdstukken is geheel gewijd aan de vaststelling van de grenzen, een procedure die, merkwaardig genoeg, in de verschillende landen volgens een ander patroon verloopt. Weer een ander hoofdstuk houdt zich bezig met de bestu-

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1977 | | pagina 20