Berichten dering van alle factoren die van invloed zijn op de kadastrale metingen en er de oorzaak van zijn dat er zoveel verschillende methoden zijn ontstaan. Ook worden behandeld de diverse manieren van grensomschrijving, grensafpaling en -verze kering en evenzo de verschillende procedures die in gebruik zijn om de grenzen op te meten, variërend van eenvoudig terrestrische methoden tot uitgebreide technieken zoals die worden toegepast bij gebruikmaking van de fotogrammetrie. Het boek besteedt ook aandacht aan de wijze waarop de kadastrale opmetingen worden aangewend bij de samen stelling van gegevensbanken voor de verstrekking van infor maties met betrekking tot de grondeigendom. Tenslotte wordt nog uitvoerig ingegaan op de organisatie van de kadastrale metingen en de opleiding van deskundig personeel. Het boek geeft een kritisch overzicht van de diverse systemen en bevat suggesties met betrekking tot kadastrale opmetingen die zeer waardevol kunnen zijn voor vele ontwikkelingslanden waar totnogtoe geen volledig uitgewerkt systeem van kadaster en landregistratie bestaat. Om zijn opdracht met betrekking tot dit project zo goed mogelijk te kunnen realiseren, bracht de heer Dale bezoeken aan West-, Oost- en Zuid-Afrika, Australië en Nieuw Zee land, Sri Lanka, India, Maleisië, Canada en het Caraïbisch gebied. Ook het Bureau van het Office International du Cadastre et du Régime Foncier te Apeldoorn heeft hem de nodige informatie verstrekt. Het boek van de heer Dale voorziet in een langgevoelde be hoefte. Moge het een ruime lezerskring vinden! Henssen (O.I.C.R.F.) DE NIEUWSTE HAROPEN DIGITALISEERAPPARATUUR Herbert Till - Sprendlingen Bij de grafische informatieverwerking hebben elektronische coördinatenlezers in steeds toenemende mate hun onmis baarheid bewezen. Naast het oplossen van zuivere meetproblemen bleek in de praktijk de toepassingsmogelijkheid van de zg. menu-tech niek; d.w.z. dat bij de besturing van programma's in com puters via het digitaliseersysteem beslissingen kunnen worden egnomen, alsmede een dialoog tussen computer en operateur mogelijk is. Door de menu-techniek kunnen met betrekkelijk kleine pro gramma's problemen worden opgelost, waarvoor zonder deze digitaliseerapparaten gigantische programma's met talrijke vertakkingen nodig zouden zijn. Hoe luiden de criteria bij de beoordeling van digitaliseer apparaten? Terwijl voor de exacte opname van grafieken een elektronische en mechanische precisie van de apparatuur nodig is, die gelijk ligt met de positionering van een sensor met de hand, of daar nog bovenuit gaat, is voor een menuveld een nauwkeurigheid van millimeters of zelfs van centimeters voldoende. Zuivere menuveldbewerkingen worden dan ook meestal met zg. „tabletts" verricht; voor het digitaliseren van plattegronden, kaarten, werktuigkundige tekeningen e.d. stelt men overeenkomstig hogere eisen aan de nauwkeurig heid en de betrouwbaarheid van het apparaat. Nog een criterium voor de geschiktheid van een digitiser is het bedieningsgemak. Dit wordt ten zeerste bepaald door het rekening houden met ergonomische eisen. Om maar de be langrijkste eisen te noemen, de operateur moet in een niet vermoeiende lichaamshouding kunnen werken, met een onge compliceerde en lichte bediening van de sensor, met de moge lijkheid om het werk op ieder moment en op iedere plek van het meetveld te kunnen onderbreken. Economische overwegingen vormen een verdere belangrijke Nederlandse vertalingen van „Die Neuen Digitalisiergerate HAROPEN" uit „Allgemeine Vermessungs-Nachrichten" Heft 2/1977, Seite 65-67. [ingezonden mededeling van Hagen Systems International, Rotterdam], factor bij de beoordeling. Hieronder valt naast de aan schaffingsprijs in de eerste plaats de mogelijkheid van een apparaat om te worden aangepast aan de meetproblemen van de betreffende gebruiker. Het is niet zinvol om een apparaat met overbodige functies aan te schaffen en voor die functies ook te betalen. Eveneens dient te worden bekeken, welke taken door een eventueel reeds aanwezige rekenautomaat met behulp van naar verhouding eenvoudige programma's kun nen worden verricht, in plaats van door hardware-options van het digitaliseerapparaat. De economie van een apparaat wordt voorts verregaand be paald door zijn technische betrouwbaarheid, bedrijfszeker heid en gemakkelijk onderhoud. Deze gezichtspunten gelden evenzeer voor de keuze en investering bij het aansluiten van randapparatuur. Bij het digitaliseren van grafische voorstellingen, vooral wan neer de coördinatenparen door uitgebreide getallen of teksten gekenmerkt moeten worden, is een controle van de output vóór de definitieve registratie op de gekozen informatie drager onontbeerlijk. Daartoe moet er een afdruk op papier of een afbeelding op een beeldscherm komen. Dikwijls is de afdruk op een telex machine voldoende, zulks gekoppeld aan de registratie in ponsband. Een correctie achteraf is dan slechts mogelijk door het kenmerken van de foutieve regel, en het opnieuw registre ren van de gecorrigeerde regel, met daarna een verwijdering van de foutieve regels door de computer die de gegevens verder moet verwerken. Meer gemak en onmiddellijke correctiemogelijkheid bieden alfanumerieke displays en beeldschermen. De hierbij nood zakelijke „keyboard"-functies kunnen door aan het probleem aangepaste menuvelden op het meetvlak worden verricht. Grafische beeldschermen maken bovendien een grafische voorstelling van de gedigitaliseerde gedeelten mogelijk en daardoor geven zij de mogelijkheid van nog verdergaande controle en foutencorrectie. Hoe voldoet de nieuwe HAROPEN-generatie aan de boven vermelde eisen? Alle modellen van de nieuwe HAROPEN-serie werken, evenals van de voorgaande, volgens het beproefde capacitieve meetsysteem. Door de toepassing van de modernste elektronica samen met het preciese op een maatvaste drager gespannen meetraster wordt een hoge meetnauwkeurigheid bereikt. Deze bedraagt ±0,1 mm, waarbij desgewenst in 0,1 of in 0,01 mm kan worden geregistreerd. Ondanks de kostbare techniek van dit meetsysteem kunnen de apparaten worden aangeboden tegen prijzen die die van „tabletts" weinig te boven gaan. De apparaten zijn uiterst compact en gemakke lijk te bedienen. Als meetoppervlakte zijn voorlopig de for maten 360x440 mm, Al, A0 beschikbaar, die nog zijn uitge. ngt 77 183

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1977 | | pagina 21