Agenda breid met een strook voor het bevestigen van vrij te formu leren of vaste menuvelden. Alle modellen kunnen desgewenst op fraaie in hoogte en helling verstelbare onderstellen worden geleverd, maar ook op reeds aanwezige bureaus en werktafels worden gelegd, waarbij ze ook in schuine stand kunnen worden gezet met behulp van een uitklapbare steun. Meetvlak en bedieningsgedeelte vormen één vlak, zodat ook grotere tekeningen er zonder moeilijkheden kunnen worden opgelegd en worden gedigitaliseerd. Als sensor is er in de standaarduitvoering een zg. PEN, een balpenachtige stifthouder, die van een scherp geslepen meta len stift of van een gewone balpenvulling is voorzien. De af zonderlijke metingen worden door een zeer lichte druk tot stand gebracht. Verder is het mogelijk om een sensor in de vorm van een meet- loep met een dradenkruis naar keuze te krijgen. Geheel nieuw is de combinatie van de meetloep met een toetsenbord in één frame, dat qua afmetingen ongeveer met een zakreken- machine overeenkomt. Voorlopig wordt aan 16 toetsen ge dacht, waarbij er vier voor het registreren van metingen kun nen dienen, met gelijkertijd uitvoer van verschillende, doch vrij te kiezen kentekens. De overige toetsen kunnen van tekens naar keuze worden voorzien. Vooral de meetloep- sensor zal wel bijzonder interessant zijn voor landmeetkundig werk, echter ook voor andere toepassingen. Het basisapparaat van de nieuwe HAROPEN is beperkt tot de zuivere meetfunctie en kan via in serie vervaardigde ge normaliseerde adapters aan iedere moderne rekenautomaat worden aangesloten. De on-line informatieoverdracht naar de rekenautomaat wordt door een akoestisch signaal bevestigd. Een ander akoestisch signaal waarschuwt voor foutieve metingen etc. De uitvoer geschiedt in ASCII-code. Tot de standaardoptions behoren naast de genormaliseerde interfaces een doorlichtvoorziening, toetsenborden, een papiertransport voor originelen op rollen en het reeds ge noemde stalen onderstel. Als standaardfuncties zijn te leveren: - nulpuntverschuiving, - verschaling voor beide assen, - assenverwisseling, - continue meting met gekozen tijdintervallen, - continue meting met gekozen wegintervallen per as of voor beide assen, - een voor- en terugwaartstellende eventcounter met moge lijkheid van presetting, - een menuveld met omvang naar keuze, - wijziging van uitvoercode en formaat, - vorming van voorafbepaalde regels of blokken met com mentaar. (De fabrikant tekent hierbij aan, dat enkele van deze functies pas tegen het eind van 1977 leverbaar zullen zijn. Ze kunnen dan echter gemakkelijk in eventueel reeds geleverde instru menten worden ingebouwd.) Voor de uitvoer bij off-line werken zijn leverbaar: - bandponsers, - kaartenponsers, - magneetbandcassettes van het type Philips of 3-M, - industriecompatible magneetbanden, - telex of andere afdrukeenheden. De mogelijke uitvoeringen worden gecompleteerd door alfanumerieke displays en grafische beeldbuizen. Bij de keuze van dergelijke apparatuur van ander fabrikaat komen uit sluitend beproefde fabrikanten in aanmerking. Tenslotte moet op het gemakkelijke onderhoud van de HAROPEN worden gewezen, hetgeen bijzonder belangrijk is. Alle elektronische componenten zijn gemakkelijk bereikbaar en door de toepassing van stekerverbindingen eenvoudig uit te wisselen. Door de toepassing van microprocessors zijn ook achteraf nog functieuitbreidingen en aansluiting van extra rand- apparaten etc. zonder veel moeite uit te voeren. Bij de beoordeling van de in dit artikel slechts onvolledig te beschrijven eigenschappen en mogelijkheden van de nieuwe HAROPEN-apparaten is de buitengewone toepasbaarheid op alle gebieden van de geometrische informatieverwerking, vooral in verband met de hoge eisen die de landmeetkunde stelt, reeds buiten kijf. Zij vormen tevens het eerste produkt van deze soort van westeuropese origine en produktie, dat de vergelijking met de tot dusverre dominerende bijna uit sluitend uit Amerika afkomstige concurrenten niet behoeft te vrezen. REÜNIE GEPENSIONEERDE GEODETEN Bij het afscheid van professor A. Kruidhof als hoogleraar te Wageningen (oktober 1969), besloten zijn jaargenoten ieder jaar een reünie te houden van gepensioneerde Wageningse afgestudeerden, die langzamerhand is uitgegroeid tot een bij eenkomst van alle gepensioneerde geodeten. Dit jaar kwamen ongeveer 50 reünisten (dames en heren) bijeen te Apeldoorn voor de koffie, het diner en een bezoek aan het Rijksmuseum Het Loo. Voor de reünie van 1978 ben ik met de voorbereiding belast. Ik heb de indruk dat niet alle geodeten van deze reünie op de hoogte zijn. Daarom verzoek ik degenen die belangstelling hebben voor de genoemde samenkomst en in het verleden geen uitnodiging daarvoor hebben ontvangen, mij hun naam en adres op te geven. Hetzelfde geldt voor hen, die vóór 1 september 1978 met pensioen zullen gaan. ir. A. Scheffer, Karei Doormanlaan 55, Tilburg 10 november 1977 Landmeetkundig Gezelschap Snellius Lezing ir. R. M. Th. Adriaansens: Zeeuwsch-Vlaanderen, de wordingsgeschiedenis van een streekplan Delft, Afdeling der Geodesie, 15.45 uur 11 november 1977 Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde Algemene Vergadering 22 november 1977 Rayonbijeenkomst NGL/NVG te Arnhem Ir. H. H. Schuringa (KLM-Aerocarto) over „Plaatsbepaling m.b.v. Dopplersatellieten en andere moderne technieken toegepast in de landmeetkunde". Plaats: kantine van het Kadastergebouw. Groningersingel 21 te Arnhem Aanvang 20 uur 29 november 1977 Rayonbijeenkomst NGL/NVG Voordracht door ir. C. Zeillemaker, gemeente Rotterdam, over: het Artol-project Plaats: kantine van het Kadastergebouw te Zwolle Aanvang: 20.00 uur 9 december 1977 Nederlandse Vereniging voor Geodesie Studiedag „Nieuwe gereedschappen in de geodesie" Delft, Afdeling der Geodesie 2-7 juli 1978 100 jaar FIG Bijeenkomst Comité Permanent FIG/Nationaal Congres Ordre des Géomètres Experts Parijs 184 ngt 77

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1977 | | pagina 22