INFORMATIE Aantal loontrekkenden in ondernemingen van meer dan 500 werknemers, in vijf Bretonse departementen departement aantal loontrekkenden Finistère 9000 Cotes du Nord 2000 Morbihan 6000 Ille-et-Vilaine 3000 Loire Atlantique 37000 KAARTBEELD Bron: J.Bertin, Semiologie Graphique Belangrijk is hierbij de toepassing van de „grafische grammatica", waar in het onderwijs veel aandacht aan wordt besteed. Naast de keuze van de vorm van uitbeelding spelen ook de technische middelen een voorname rol: methoden, ook geautomatiseerde, om kaarten te tekenen en om ze te kunnen reprodu ceren in kleine en grote aantallen. 2.3.3 Recht Het recht heeft voor ons twee belangrijke aspecten. Enerzijds verschaft het een begrippenapparaat waarmee we allerlei rechten en beperkingen op de grond kunnen beschrijven en analyseren. Anderzijds biedt het recht spelregels hoe we die rechten kunnen veranderen, privaatrechtelijk door b.v. verkoop, publiekrechtelijk door b.v. ont eigening, ruilverkaveling, bestemmingsverandering. De wetten van het recht zijn normatief, d.w.z. zij zeggen wat er en hoe dat moet gebeuren, niet hoe iets in het algemeen is, zoals de wetten in de natuur kunde! De zwaartekrachtswetten kan je niet ont duiken, wel de belastingwetten. Natuurwetten handhaven zichzelf, juridische wetten hebben men sen nodig om ze op te stellen en te handhaven. Als niemand bereid is een wet op te volgen of de opvol ging af te dwingen is die wet een dode letter. 3 Interne relaties 3.1 Inleiding Tussen de hiervoor beschreven deelgebieden bestaan er belangrijke betrekkingen. Zouden deze ontbreken dan was het onjuist om te spreken over het vakgebied van de geodesie: er zouden twee of meer afzonder lijke vakgebieden bestaan. 3.2 Relaties hogere geodesie - lagere geodesie Klassiek is de verbinding van beide vakgebieden via de meestal pas in de vorige eeuw uitgevoerde primaire triangulaties. Over een land wordt een uit gebreid driehoeksnet met zijdelengte van 30-60 km gelegd; dit net wordt verstevigd met een aantal as tronomische waarnemingen, vervolgens berekend op bol of omwentelingsellipsoïde en uiteindelijk door middel van een of andere kaartprojectie in twee dimensionale coördinaten vastgelegd. Het aldus verkregen raamwerk van vaste punten doet dan verder dienst om metingen van lagere orde (veel- hoeksnetten) in uit te voeren, waarbij het (afgezien van enkele kleine correcties) niet meer nodig is rekening te houden met het feit dat het aardopper vlak gebogen is. Deze verbinding van lagere en hogere geodesie is eigenlijk vrij recent: vóór 1800 werden dergelijke triangulaties eerder uitgevoerd voor de bepaling van de omtrek van de aarde, en vond de kaartering van delen van het aardoppervlak plaats in beperkte gebieden, zonder dat er rekening mee werd gehouden dat de kaarteringen op eikaar moeten aansluiten. Het eerste was werk voor astronomen, wiskundigen, fysici (met als beroemde voorbeelden Snellius en Gauss), het tweede was werk van de landmeters in de directe betekenis van dat woord. Nog 70% van alle Nederlandse kadastrale kaarten is vervaardigd in een per gemeente plaatselijk coördinatenstelsel! Nieuwere bindingen tussen hogere en lagere geode sie worden gevormd in de zeegeodesie (plaatsbepa ling op zee) en door middel van de recent ontwikkel- Afb. 7. Kartografie: grafische weergave van informatie. 37 ngt 77 169

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1977 | | pagina 7