Afb. 8. Vastgoedsystemen in het ruimtelijk ontwerpproces. de dopplerapparatuur: met behulp van een bepaald type kunstmanen en een transportabele ontvangst- apparatuur kan men z'n plaats op aarde op +1 m nauwkeurig bepalen. Dit waren wat relaties in het praktische vlak. Theo retisch hebben beide deelgebieden ook veel gemeen. Bijvoorbeeld het intensieve gebruik van wiskunde en mathematische statistiekanalyse, lineaire alge bra, kleinste kwadratenmethode. Vrijwel steeds worden er metingen uitgevoerd in van te voren ge construeerde netwerken, worden de waarnemingen vereffend en vindt er een berekening van coördina ten plaats. Ook de meetkundige theorieën hebben veel gemeen: in het platte viak de theorie van de complexe getallen, in de ruimte de quaternionen. 3.3 Relatie lagere geodesie - vastgoedsystemen In vastgoedsystemen worden objecten vastgelegd die niet van plaats veranderen: elementen in de vorm van vlakken (o.a. percelen), lijnen (grenzen, lei dingen) en punten (lantaarnpalen, brandkranen). De ligging van deze objecten kan relatief worden aangeduid t.o.v. andere objecten: Delft ligt tussen Rotterdam en Den Haag, Nederland grenst aan Duitsland, maar een moeilijkheid bij deze methode van beschrijven is wel, dat de beschrijving moet veranderen als de objecten ten opzichte waarvan is beschreven veranderen. Hoewel we in het dagelijks leven hoofdzakelijk met deze zgn. topologische wijze van plaatsaanduiding werken, is voor administra tieve opslag en verwerking van vastgoedgegevens het gebruik van coördinaten handiger. Deze coör dinaten nu kunnen alleen via de lagere geodesie geleverd worden, door berekening direct uit meet gegevens, door meting in luchtfoto's of door meting in de kaart (digitalisering). De aard van de objecten die we zo in coördinaten hebben vastgelegd kan gedeeltelijk tijdens de meet kundige opname worden bepaald (b.v. wordt de grens gevormd door een sloot, een raster of een heg). Luchtfoto's bevatten ook een schat aan niet-meet- kundige informatie, die in vastgoedsystemen zou kunnen worden vastgelegd, en naast de fotogram- metrie heeft zich dan ook het vakgebied van de luchtfoto-interpretatie ontwikkeld. Het ligt in de be doeling hier meer aandacht aan te gaan schenken in de studie. 3.4 Relatie vastgoedsystemen - planologische geodesie De planologische geodesie houdt zich bezig met het veranderen van de betrekkingen tussen de mensen en hun grond. Om te weten te komen wat die be trekkingen zijn moet je vastgoedsystemen raad plegen of eventueel zelf opbouwen (als de bestaande vastgoedgegevens onbetrouwbaar of onvolledig zijn, zoals bij ruilverkaveling). Wanneer je verder een nieuwe indeling van een gebied ontwerpt kan je niet volstaan met een kaart en een stapel kladaan tekeningen, maar moetje watje al ontworpen hebt of afgesproken met de belanghebbenden goed vast leggen: in een vastgoedsysteem. Ten slotte, als het plan in het terrein gerealiseerd is met behulp van de lagere geodesie en de nieuwe relaties tussen de men sen en hun grond zijn gelegd (een enkele keer nogal hardhandig), dan moet de nieuwe toestand weer worden beschreven: in een vastgoedsysteem. Ook met betrekking tot de waardebepaling is er een binding met vastgoedsystemen. In vastgoed systemen worden de ligging en de eigenschappen van vastgoed en de rechten erop beschreven: be langrijke factoren bij de bepaling van economische waarden. 3.5 Relaties met wis- en natuurkunde De hogere en lagere geodesie hebben de oudste papieren: uitgebreid gebruik van het begrippen apparaat van de meetkunde (hoeken, afstanden, coördinaten) en toepassing van de mathematische statistiek om de waarnemingen te corrigeren zodanig ngt 77 vastgoedsysteem oude toestand ruimtelijk ontwerpproces vastgoedsysteem plan vastgoedsysteem nieuwe toestand 170

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1977 | | pagina 8