dat ze in een gekozen mathematisch model passen (kleinste kwadratenmethode). Steeds gaat het erom door middel van meetinstru menten (praktisch gebruik van de fysica!) waarne mingen te verzamelen, deze langs rekenkundige weg te verwerken in een of ander mathematisch model, om ten slotte tot een beschrijving in een coördina tenstelsel te komen. Voor de hogere geodesie komt hier nog bij de toe passing van de potentiaaltheorie, om metingen van de zwaartekrachtsversnelling om te zetten in ge gevens omtrent de zwaartekrachtspotentiaal in ver schillende punten op aarde. Als je op die manier de zwaartekrachtspotentiaal hebt beschreven als func tie van de plaats, kan je omgekeerd weer de zwaarte krachtsversnelling berekenen, net zoals je uit co- ordinaten (die ook via metingen zijn verkregen) weer hoeken en afstanden kunt uitrekenen. Voor het uitvoeren van de berekeningen wordt zowel in de hogere als de lagere geodesie uitgebreid gebruik gemaakt van de elektronische rekenmachine. Wat vroeger moeizame reeksontwikkelingen vroeg wordt nu in een wip door de computer gedaan, en de logaritmentafel is nu vrijwel vergeten. Op het terrein van de vastgoedsystemen en de pla nologische geodesie is deze ontwikkeling pas kort geleden, maar wel zeer snel, op gang gekomen. Het grootste vastgoedsysteem van ons land, het Kadas ter, is nog steeds een administratie die in hand kracht wordt uitgevoerd. Er wordt echter hard ge werkt aan automatisering. De gemeenten, verenigd in de SOAG (Stichting voor de Ontwikkeling van de Automatisering bij Gemeenten), zijn al verder ge vorderd. Belangrijk bij de ontwikkeling van geautomati seerde vastgoedsystemen is kennis van de steeds meer wiskundig gekleurde administratieve technie ken, en van methoden om gegevens te classificeren. Hierbij komen nieuwe takken van de wiskunde te pas: verzamelingenleer, discrete wiskunde, topolo gie. De toepassing verkeert echter nog volkomen in het beginstadium: door geodeten is er amper over geschreven! Wat ook belangrijk kan worden is de analyse van vastgoedgegevens voor planologische doeleinden. Nu worden vaak vastgoedgegevens vastgelegd zonder dat men nagaat of er ook interessante ruim telijke verbanden in deze gegevens aanwezig zijn, en welke processen er zich met de vastgoedobjec ten afspelen: grondmobiliteit, waardeverandering, grondspeculatie. Bij deze analyse zou gebruik ge maakt kunnen worden van ongeveer dezelfde me thoden als toegepast in de hogere geodesie: factor analyse en analyse van tijdreeksen. In Duitsland gebeurt dit al t.b.v. de waardebepaling van onroe rend goed. We zijn nu al op het terrein van de planologische geodesie aanbeland. Ook hier werd en wordt nog weinig gebruik gemaakt van de mogelijkheden van de wiskunde. Maar wiskunde kan in het ontwerp en planningsproces wel degelijk een rol spelen, zo als kan blijken uit een door het Kadaster in samen werking met de Afdeling ontwikkeld toedelings systeem (ATOR) en uit de toepassing van soms heel ingenieuze mathematische modellen t.b.v. regio nale studies (Lowry-modellen bijvoorbeeld). Belangrijk zijn hier in het bijzonder de technieken van de Operationele Analyse (mathematische be sliskunde) en misschien de discrete wiskunde. We hopen hier in de studie wat meer aandacht aan te kunnen besteden dan tot nog toe gebeurd is, ener zijds om te voorkomen dat de verschillende deel gebieden van de geodesie te ver uit elkaar groeien in methodisch opzicht, anderzijds om te laten zien dat de gebruiksmogelijkheden van mathematische modellen op het terrein van de planologie veel en veel beperkter zijn dan in de hogere en lagere geo desie. Dat komt, doordat de maatschappij veel com plexer in elkaar zit dan de in de hogere en lagere geodesie bestudeerde verschijnselen. In de hogere en lagere geodesie heb je te doen met veel gelijk soortige variabelen waartussen de verbanden goed bekend en te beschrijven zijn; in de ruimtelijke planning moet je werken met zeer veel ongelijk soortige grootheden waartussen we de relaties nauwelijks beseffen. Kortom: de wiskunde en de computer zijn in de hogere en lagere geodesie veel meer ingeburgerd, zelfs volkomen erin opgegaan (of omgekeerd?), dan op het terrein van de vastgoedsystemen en vooral de planologische geodesie, waar nog altijd sterk de nadruk ligt op het verbale en het juridische. ngt 77 171

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1977 | | pagina 9