Het gebruik van radiogolven voor elektronische plaatsbepalingssystemen en de toepassing daarvan in 'Syledis' van de firma Sercel 7e jaargang no. 10, december 1977 S. Stellingwerff Beintema in samenwerking met: G. Nard, Sercel, Nantes. 1 Inleiding Sercel, een „dochter" van een internationaal toon aangevend geofysisch bedrijf, is reeds lang een fabri kant van plaatsbepalingssystemen. Haar produkten hebben een wereldwijd gebruik gevonden. De geo fysische apparatuur is één van de belangrijkste produkten en deze worden, behalve door de Com pagnie Général de Geophysique - Sercel's moeder maatschappij - ook door andere gelijkgerichte bedrijven gebruikt. Eén van de meest bekende pro dukten van Sercel is de Distomat, welke de fabriek maakt voor Wild. Op plaatsbepalingsgebied werd door Sercel het Toran-systeem ontwikkeld, een systeem dat onder meer in de Westerschelde werd geïnstalleerd. Een ander produkt, en ook het verre weg meest veelbelovende produkt van Sercel, is echter „SYLEDIS". Syledis staat voor: Système Léger de Mesure de Distances. De toepassing van radiogolven voor de lokatie van schepen en andere vaartuigen, vond na de tweede wereldoorlog veel opgang. Een groot aantal syste men werd ontwikkeld voor verschillende toepas singen. Lage frequenties (10-100 kHz) worden in het algemeen gebruikt door Omega, Decca-Naviga- tor en Loran C, voor navigatie met koopvaardij schepen. Deze lage frequenties volgen de kromming van het aardoppervlak en kunnen hierdoor in grote ge bieden gebruikt worden. De nauwkeurigheid van deze systemen is echter niet groot (tot 1 zeemijl) en atmosferische omstandigheden kunnen afwijkingen veroorzaken. Een aantal toepassingen van radio plaatsbepaling vereisen echter hogere nauwkeurig heden, hetgeen leidde tot de ontwikkeling van systemen die de 2 MHz band gebruiken. Dit resul teerde in hogere nauwkeurigheden, maar een be perking in het bereik, dit ten gevolge van het feit dat deze frequenties de aardkromming minder vol gen. De invloed van de toestand van de atmosfeer bleef echter onverminderd merkbaar. Het gebruik van nog hogere frequenties, 0,2 tot 10 GHz, elimineerde de invloed van de atmosfeer, maar beperkte het gebruik tot de zichtafstand. De nauwkeurigheid van de systemen die gebruik maken van deze frequenties bedraagt over het alge meen een paar meter, maar toepassing op lange af standen dwong de gebruiker tot het zoeken naar zeer hoge opstellingen voor de walstations. Sercel ontwikkelde het systeem „Syledis", dat ge bruik maakt van frequenties in de 420-450 MHz- band en met welk systeem het mogelijk is afstanden te meten die buiten de zichtafstand liggen. Speciale correlatietechnieken worden gebruikt om de dan zeer zwakke signalen te verwerken naar bruikbare afstanden. \l77 Dit artikel is een vertaling van een lezing, gehouden op 25 mei 1977 op het A1G Congres: „Electronic Distance- Measurement and the influence of Refraction" te Wage- ningen. De tekeningen 1 t/m 4 zijn overgenomen uit: Special publication 39 van de International Hydrographic Organi zation: „Radio Aids to Maritime Navigation and Hydro graphy". Tekening 7 is overgenomen uit het Technical handboek van Syledis. ngt 77 187

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1977 | | pagina 3