Ingenieurscripties Inhoudsopgave 1977 Kor Mulder en Peter Laarakker AFWEGING VAN DE BELANGEN VAN LANDBOUW EN LANDSCHAP IN DE VOORBEREIDING VAN DE LANDINRICHTING Samenvatting Ten behoeve van de besluitvorming en de planning van de infrastructurele werken is in de voorbereiding van de land inrichting al een vroegtijdig inzicht nodig in de mogelijk heden, die er zijn voor de kaveltoedeling. Die mogelijkheden worden onder meer bepaald door de manier waarop de doel stellingen van landbouw en landschap tegen elkaar afge wogen worden. Wij hebben enerzijds een onderzoek gedaan naar de criteria die de sectoren landbouw en landschap ten aanzien van de inrichting van het landelijk gebied stellen. In de voorbereidingsfase ontbreken de wensen van de recht hebbenden en daarom moeten voor de landbouwbedrijven aan de hand van de criteria en op basis van de inbreng en de oude structuur, modellen gemaakt worden. Dat is volgens ons goed mogelijk. Over de uiterlijke verschijningsvorm van het landschap is veel onderzoek gedaan en er bestaan vele, op verschillende aspec ten van die vorm gebaseerde inventarisatiemethodes. Geen van die methodes kan echter duidelijke criteria verschaffen die wij ten behoeve van de planvorming kunnen gebruiken. In het tweede deel van het onderzoek hebben wij ons bezig gehouden met het bekijken van de mogelijkheden die er zijn om een methode voor het ontwerpen van alternatieve toe delingsplannen te ontwikkelen. Op het ogenblik maakt de ruilverkavelingsdienst van het Kadaster voor dit doel gebruik van het systeem ATOR. Wij hebben getracht om de punten aan te wijzen waar met de resultaten uit het eerste deel van ons onderzoek dit systeem beter geschikt gemaakt kan worden voor de veelzijdige be langenafweging, die in de voorbereiding van de landinrichting noodzakelijk is. Wij zijn van mening dat de ontworpen alter natieve plannen-in-geld ook ingeschetst moeten worden om de consequenties duidelijk te maken. Dit inschetsen, en ook het nauwkeurig sluitend maken van de vakken, kan niet meer door ATOR gedaan worden en het systeem moet onzes inziens worden aangevuld met een ander ontwerpsysteem (interactief of met lineaire programmering) om de snelheid van het ontwerpen te bevorderen. W. N. Ferwerda LASERINSTRUMENTEN VOOR METEN EN UITZETTEN IN DE BOUW Samenvatting Met betrekking tot de toenemende vraag naar een goede maatvoering in de bouw en daarbij behorend naar goed in strumentarium, is in deze scriptie nagegaan hoe de stand van zaken is van het gebruik van de He-Ne laser in de bouw. Er wordt eerst een algemene beschrijving van de laser gegeven met de nadruk op die eigenschappen, die van belang zijn voor de bouwmetroloog. De gevaren van de straling voor de mens worden beschreven met aan het eind de vermoedelijke toekomstige drempelwaarden. In hoofdstuk 3 wordt de invloed van de atmosfeer op de straling behandeld. Het hoofdstuk 4 beschrijft het ontwikkelingsstadium van de huidige laserapparatuur die geschikt is voor de bouw, met nadruk op de regelingseisen, aangezien hier tot nu toe in de bouwwereld weinig aandacht voor is. Bij elk type instrument worden één of meer toepassingsvoorbeelden gegeven met een vergelijking met de conventionele methoden en indien mogelijk, een beschouwing over het kostenaspect. Achter eenvolgens worden behandeld: de rioleringslaser, de vlak- creërende laser, de laser als uitlijninstrument, de laser toege past bij afstandsmeting en de laser gecombineerd met de traditionele landmeetkundige instrumenten zoals waterpas instrument en theodoliet, met de hierbij ontwikkelde detec toren. Artikelen G. F. Witt Techniek, geschiedenis en actualiteit 1 JVersluis Metingen voor funderingsonderzoek ter verbetering van woonpanden 9 A. Scheffer Het „Hollandse kadaster" 17 P. van der Molen en H. Quee „Ik mis in de naam van deze leerstoel het woord geo desie" (gesprek met prof. dr. ir. M. J. M. Bogaerts op 18 november 1976) 27 N. van der Schraaf Prof. F. Kaiser, directeur Leidse Sterrenwacht 1837-1872 43 H. Roosma Bijhouding GBK 50 J. Polman Systeem detailmeting 76 60 J. Denekamp Reken- en toetsmethodiek van het systeem detailmeting 76 67 B. H. van Grafhorst Meetactiviteiten bij de uitvoering van waterbouwkundige werken 83 C. W. Corbet Het HRD-1 laser display/plotter systeem 90 P. Plantinga G.B.K.N.-proefproject Het Bildt 97 P. de Haan Coördinatie van wetgeving en bestuur 115 M. J. M. Bogaerts Coördinatie van wetgeving en informatieverzorging 119 F. J. Ormeling Some aspects of and trends in modern cartography 145 E. van der Zee en A. C. Visser Luchtfoto's bij de cultuurtechnische inventarisatie 149 René van der Schans Planologische geodesie - pleidooi voor een vakgebied 155 René van der Schans Het Geodetisch Atomium - een analyse van het vak gebied van de geodesie 165 S. Stellingwerff Beintema Het gebruik van radiogolven voor elektronische plaats bepalingssystemen en de toepassing daarvan in „Syledis" van de firma Sercel 187 ngt 77 193

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1977 | | pagina 9