d. De voorgaande toestand; uit welk perceel is het perceel ontstaan. e. De latere toestand; welke percelen zijn eruit ontstaan. Een rechthebbenden-register (in alfabetische volg orde) met beperkte inhoud is alleen nodig als „reserve-ingang", bijv. om fouten te kunnen her stellen. De bijhouding van deze registers is eenvoudig. Als overdracht of vestiging van een zakelijk recht (door levering) plaatsvindt, wordt de akte eerst in het dagregister en in het overschrijvings- of inschrij vingsregister opgenomen. De overdracht kan betreffen een geheel of een ge deelte van een kadastraal perceel. Bij de overdracht van een geheel perceel moet deze overdracht alleen nog aangegeven worden op de betreffende perceel- kaart en op de betreffende subjectkaarten. Bij de overdracht van een gedeelte van een perceel ont staan er twee nieuwe percelen. Op de oude perceel- kaart moet worden verwezen naar de twee nieuwe en omgekeerd. Verder moet de overdracht natuurlijk ook weer in het subjectenregister verwerkt worden. Om bovenstaande te kunnen doen moet de nieuwe grens wel eerst opgemeten zijn. Wat betreft de landmeetkundige kant van de zaak, werd door de meeste deskundigen in de artikelen en gesprekken een voorkeur uitgesproken voor de toe passing van luchtfotogrammetrie. Wij hebben bij de bestudering van luchtfoto's hier echter onze twijfels over gekregen, voornamelijk omdat erg veel gren zen (vooral achterzijden van percelen) op de lucht foto's niet te zien zijn. De achterzijden van percelen in Paramaribo zijn allemaal dermate dicht be groeid, zowel in de zomer als in de winter bij het Surinaamse klimaat, dat die perceelsgrenzen niet op de luchtfoto's te zien zijn en er dus veel aanvullende terrestische metingen zullen moeten plaatsvinden. Vanwege tijdgebrek en het feit, dat we niet even in Suriname een kijkje hebben kunnen nemen, heb ben we moeten volstaan met aangeven van proble men en ideeën voor de oplossing. De organisatie van de opzet en bijhouding van het kadaster is een overheidstaak. Die taak moet zij naar onze mening zelf op zich nemen en niet of zo min mogelijk uitbesteden aan buitenlandse firma's. Par ticuliere landmeters zullen, gezien hun huidige posi tie in Suriname, er wel bij betrokken moeten wor den. Met de opzet en bijhouding moet volgens ons geen nieuwe dienst belast worden; er wordt al genoeg langs elkaar heen gewerkt. Het meest hiervoor in aanmerking komt de Dienst der Domeinen. Deze dienst zal wel nieuwe mensen moeten aantrekken en hulp van buitenlandse deskundigen zal in eerste instantie misschien ook nodig zijn. Verder zal de opzet decentraal moeten zijn om de afstand tot het publiek, zowel letterlijk als figuurlijk, zo klein mogelijk te houden. Tot slot zij vermeld, dat het kadaster een wettelijke grondslag nodig zal hebben, waarin de grensvast- stelling, de bijhouding, de inhoud en nauwkeurig heid van de kadastrale kaart, de organisatie, de openbaarheid van het rechtsverkeer, de inhoud van de notariële akte etc. etc. geregeld worden. Aan een uitwerking hiervan zijn wij echter niet toegekomen. 6. Projectonderwijs, groepsdynamica Afsluitend dan nog enige opmerkingen over onze er varingen met deze onderwijsvorm. We willen dat de lezer niet onthouden, ook al is het niet zo gebruike lijk in dit blad over onderwijs te schrijven. Als belangrijkste doelstellingen van projectonder wijs kunnen worden aangemerkt a. het onderkennen, interpreteren en oplossen van problemen met zowel wetenschappelijke als maatschappelijke waarde. b. het leren werken in een team. c. het zelfstandig bepalen van doeleinden en werk wijze tijdens het project en het dragen van de verantwoordelijkheid daarvoor. Dit betekent dat bij projectonderwijs uitgegaan wordt van een benadering vanuit het probleem, wat bij „traditioneel onderwijs" meestal niet zo is. De groepsleden formuleren zelf een probleem, be palen zelf hun doeleinden en zijn daarvoor ook zelf verantwoordelijk. Vanuit het geformuleerde pro bleem gaan de groepsleden reeds aanwezige kennis integreren, hanteerbaar maken en toepassen. Het is ook: niet aanwezige kennis vergaren vanuit het ngt 78 8

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1978 | | pagina 10