gepraat en onderhandeld om met alle gebruikers overeenstemming over het betreffende project te krijgen. Maar een nog groter bezwaar is dat de pro jecten vrij willekeurig over het land gespreid liggen. Van een landelijke planning is geen sprake. Het ge volg hiervan is bijvoorbeeld dat in Friesland reeds voor een gebied van ^40.000 ha grootschalige basiskaarten in produktie zijn, terwijl er in Gro ningen op dit moment nog geen enkel project is ge start. Het behoeft geen betoog dat dit allerlei pro blemen oproept. Zeker bij de personeelsplanning van de producerende dienst, maar ook voor de acceptatie van de kaart bij landelijk werkende ge bruikers, zoals b.v. de PTT en de Gasunie. Maar ook al bij de provinciaal werkende nutsbedrijven. Nu is men vooral afhankelijk van de bereidheid van de gemeenten binnen hun verzorgingsgebied, om mee te doen. Een ander bezwaar van de gebruikers is dat niet vastligt wat de bijdrage uit de algemene rijks middelen in de produktie is. Afhankelijk van de topografie in de diverse projecten kan de prijs bovendien erg variëren. Die prijsverschillen van pro ject tot project vormen voor de afnemers een be zwaar om tot een planning voor de afname van kaarten op langere termijn te komen. De oplossing van de problemen zal mijns inziens gevonden moeten worden in de afschaffing van de projectmatige aanpak. Daarvoor in de plaats zal er met betrekking tot de produktie een landelijke planning moeten komen. De Provinciale Kaar- teringscommissies zullen de prioriteiten per provin cie moeten aangeven binnen dat landelijk plan. Verder zal vastgesteld moeten worden wat de rijks bijdrage in de algehele produktie zal zijn. Argu menten voor die bijdrage zijn duidelijk aanwezig. Op basis van een classificatie in bepaalde gebieden in relatie tot de topografie, kan dan zelfs - zo men wil - tot vaste prijzen per kaart en per afnemer wor den gekomen. Dan weten de afnemers - althans financieel - precies waar ze aan toe zijn. De pro- duktieplanning kan dan verder worden gemaakt in overeenstemming met de opnamecapaciteit van de gebruikers, die in verband met de tijdrovende con versie van reeds geregistreerde gegevens bij een ge leidelijke invoering zeer gebaat zijn. Met betrekking tot de bijhouding zouden vergelijkbare financiële voorwaarden opgesteld kunnen worden. Er zullen verder voor die bijhouding duidelijke spelregels moeten komen voor de frequentie van de bijhouding en de te volgen technische procedure. Ik ben van oordeel dat de Centrale Kaarteringsraad over deze zaken zo spoedig mogelijk een advies aan de Minis ter dient uit te brengen. Ik acht het mogelijk, dat met de nu geschetste aan pak, de realisatie van het totale landelijke project in 14 a 15 jaar kan plaatsvinden. Leidingenregistratie Deze beschouwing over de uniforme Grootschalige Basiskaart brengt mij tot een derde belangrijk ge beuren voor de nabije toekomst, te weten de regis tratie van de beheerders van de kabels en leidingen. Een wetsontwerp dat deze materie regelt zal door onze Minister zeer binnenkort worden ingediend. In dat wetsontwerp wordt de kadastrale dienst met die registratie belast. Ik acht invoering van de wet een belangrijke zaak, omdat er in mijn visie met deze registratie van de beheerders van de kabels en leidingen in samenhang met de Grootschalige Basis- kaart waarop de leidingen zelf op uniforme wijze kunnen worden afgebeeld, een sluitend systeem ont staat. In dat gehele gebeuren zal de kadastrale dienst een centrale functie hebben te vervullen. In welke mate bij de realisatie de automatisering in de toe komst een rol gaat spelen, acht ik minder princi pieel. Dat is meer een kwestie van uitvoering. Automatisering van de kadastrale en hypothecaire registratie Maar ongetwijfeld zal gedurende de eerstkomende tijd de grootste aandacht en inzet van de leiding en van de dienst nodig zijn voor een andere automati sering, namelijk de realisatie van de automatisering van de kadastrale en hypothecaire registratie. Dat is dan mijn vierde onderwerp voor vanmiddag. De belangrijkste beleidsbeslissingen voor deze auto matisering zijn genomen. De voorbereiding van het project is vrijwel gereed. Nog deze maand zal het prototype voor het landelijk systeem gereed komen. Een zeer geavanceerd systeem op basis van een centrale computer met data-communicatie met onze eenheden in de provincie via intelligente terminals. 12 ngt 78

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1978 | | pagina 14