Berichten NIEUWE HOOFDDIRECTEUR VAN HET KADASTER Tot hoofddirecteur van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers is benoemd ir. drs. H. A. L. Dekker, thans chef van de afdeling Planning van de dienst Infra structuur der Nederlandse Spoorwegen. KADASTER JAARVERSLAG 1976 Onlangs verscheen het jaarverslag over 1976 van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers. Samenvatting van enige hoofdpunten levert het volgende beeld op. Reorganisatie In het verslagjaar werd met de instelling van de directie Noord Holland per I mei 1976 de vorming van de provinciale directies voltooid. In het vorig jaarverslag (1975) werd reeds melding gemaakt van de instelling van een stuurgroep, welke voorstellen moest formuleren betreffende een bijstelling van de reorganisatie. Deze voorstellen werden in het verslagjaar aangeboden aan de minister van Binnenlandse Zaken. Zij hielden in een nieuwe organisatiestructuur van de cen trale directie (te Apeldoorn), en een aanpassing van de struc tuur van de provinciale directies. Verwacht wordt dat deze voorstellen in 1977 zullen worden gerealiseerd; daarmede zal dan een eind gekomen zijn aan de reorganisatie. Bedrijfsvoering Om de managementprocessen binnen de provincie beter te kunnen beheersen, is op de afdelingen een tijdregistratie systeem ingevoerd. Tevens wordt getracht om op systematische wijze produktie- gegevens te verzamelen. Een begin is gemaakt met de ontwikkeling van een integraal planningssysteem. Hiervan is een model opgesteld, dat waar schijnlijk in 1977 vaste vorm zal krijgen. Was in 1975 het aantal openstaande akteposten gestegen met 19% (nl. tot 160.000), in het verslagjaar steeg dit aantal met 26% tot 202.000. Er werden 80.000 akteposten afgedaan. De door hermeting en ruilverkaveling ontstane nieuwe kaar ten besloegen in 1976 een oppervlakte van 95700 ha. Daar door is de sinds 1945 hermeten oppervlakte gekomen op 1.059.800 ha., hetgeen 29% van de totaal gekadastreerde oppervlakte is. Ruilverkaveling en Landinrichting Het overheidsbeleid op diverse niveau's en in diverse vormen, en de realisering hiervan in concrete uitvoeringsplannen („het algemeen belang"), raakt direct en indirect de belangen van de individuele eigenaren en gebruikers van de grond. Bij de ontmoeting van het algemeen belang en het individu ele belang in het kader van de inrichting van gebieden, kan het Kadaster een belangrijke rol spelen doordat zij beschikt over gedetailleerde informatie over rechten, grond en belang hebbenden. Zij is hierdoor in staat de belangen van de indi viduele eigenaar en gebruiker in te passen in de ontwikkeling en de uitvoering van inrichtingsplannen. Op deze wijze kan een zorgvuldiger planvorming en -uitvoering plaatsvinden. Ook ontstaat een toenemende noodzaak om een inzicht te verschaffen in de toedeling in relatie tot de ontwikkelde plannen. In het verslagjaar werden 5 ruilverkavelingen gestemd en in uitvoering genomen. De gezamenlijke oppervlakte hiervan was 29600 ha. (in 1975 was dit 7400 ha.) Van 14 ruilverkavelingen werd de akte van toedeling gepas seerd (tesamen 63200 ha; was in 1975: 53700 ha). De renteberekening (en afsluiting) vond plaats in 11 ruil verkavelingen (tesamen 61600 ha; in 1975 was dit 28400 ha). Aangezien op 1 januari 1976 in totaal 523.200 ha in uitvoering was, was aldus aan het eind van het verslagjaar 489.600 ha in uitvoering. Automatisering In het vorig jaarverslag werd er reeds op gewezen dat er 168 relaties mogelijk blijken tussen een persoon en een perceel waarop hij genotsrechten kan uitoefenen. Dit feit alleen al maakt de automatisering van de kadastrale registratie bij zonder ingewikkeld, zo werd daar betoogd. In het verslagjaar is daarom besloten om onder meer te streven naar de ontwikkeling van een zodanig systeem dat hiermede binnen afzienbare tijd de massale informatie verstrekking naar gemeenten, waterschappen, CBS e.d. ge realiseerd kan worden. Aansluitend moet dit systeem een be langrijk deel van de individuele informatieverstrekking kun nen behandelen. Dit systeem zal ingevoerd worden in een groot gedeelte van de provincie Zeeland. De bestaande boekhouding zal in dit gebied blijven bestaan totdat bewezen is dat het nieuwe systeem daarvoor zonder risico's in de plaats kan treden. Techniek en Ontwikkeling In het verslagjaar werd door de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening de Voorlopige Centrale Kaarterings- raad geïnstalleerd. Het secretariaat van deze raad is onder gebracht bij de afdeling Techniek en Ontwikkeling van het Kadaster. De Centrale Kaarteringsraad heeft inmiddels een eigen jaarverslag over 1976 gepubliceerd (zie o.a. NGT sept. 1977). Naast een groot aantal onderzoeken is één van de belangrijk ste ontwikkelingsprojekten geweest de totstandkoming van het Systeem Detailmeting 1976. Dit systeem is zodanig opge bouwd dat het een eerste aanzet kan vormen voor de opbouw en instandhouding van een coördinatenkadaster. Registratie en Juridische Zaken Het aantal overgeschreven akten en beslagen steeg in het ver slagjaar met 10% tot 321.000 (1975: 291.700). Nog meer, nl. met 20%, steeg het aantal hypothecaire inschrij vingen: 350.400 (1975: 290.900). Doorhaling werd verzocht van 267.600 hypothecaire in schrijvingen (stijging 24% t.o.v. 1975). Aangezien het personeelsbestand - ondanks inspanning van alle krachten van het desbetreffende personeel - niet toerei kend bleek te zijn om de toename van het werkaanbod op te vangen, is op enkele afdelingen in den lande een achter stand in de werkzaamheden ontstaan, welke soms een tijdige gegevensverstrekking gevaar deed lopen. Terzake zijn met medewerking van het notariaat enige maat regelen genomen. De interne herstructurering van de afdeling Bewaring en Juri dische Zaken in de provincie werd voorbereid. Dit betreft de in het vorig jaarverslag reeds vermelde onderscheid in 3 hoofdprocessen van de werkzaamheden ter bewaring, te weten acceptatie, mutatie en informatie. Dit onderscheid werd in het verslagjaar reeds aangebracht in Friesland, Groningen, Drente, Limburg en Overijssel. J8 ngt 78

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1978 | | pagina 20