Enige problemen rond de opzet van een verbeterde vastgoedregistratie in Suriname 8e jaargang no. 1, januari 1978 Wim Bots, Kees van der Graaf, Jaap van der Veen geef een hongerige een vis en hij blijft hongerig leer hem vissen en hij zal zelf voor zijn voedsel zorgen (chinese wijsheid) 1 Inleiding Dit artikel is een sterk verkorte versie van een rap port getiteld: „Vastgoedregistratie in Suriname", het eindrapport van de projectgroep tweede helft vierde studiejaar van de afdeling der Geodesie, die zich tussen februari en juli 1977 met dit onderwerp beziggehouden heeft. De groep telde acht deel nemers t.w. John Batteram, Jan de Graaf, Dick Smit Duyzentkunst, Willem Vos, Harold Struiken en de schrijvers van dit artikel; als begeleiders traden de heren Pouls en Bakker op. Het eind rapport is overigens nog steeds verkrijgbaar (afde ling Geodesie, tel. 015-782570, dhr. A. Bruining). Het artikel is als volgt opgebouwd: begonnen wordt met een paragraaf over het hoe en waarom van de wijze waarop wij het onderwerp „vastgoedregistra tie in Suriname" hebben aangepakt. Daarna wordt iets gezegd over de ontwikkeling van Suriname. Dan volgt in het derde deel een beschouwing over een aantal belangrijke keuzen voorafgaand aan de opzet van een vastgoedsysteem (bijv. welke doel einden moeten door zo'n vastgoedsysteem gediend worden, wat zal de rechtskracht moeten zijn etc.). Het vierde stuk geeft een idee van de situatie m.b.t. vastgoedregistratie in Suriname zoals het nu is en het vijfde zoals het misschien zal kunnen worden. Tenslotte wordt in het zesde stuk nog iets verteld over deze onderwijsvorm in het algemeen en hoe wij die onderwijsvorm (het projectonderwijs) er varen hebben, waarbij dan vooral wordt ingegaan op de groepsdynamische leeraspecten van een project als dit. De aanpak van het onderwerp Het onderwerp vastgoedregistratie in Suriname kan vanuit vele gezichtspunten bekeken worden: land meetkundig, technisch-administratief, sociologisch, historisch en noem maar op. Dat zo'n vastgoed systeem naar ons idee niet een op zich zelf staand iets is komt ook tot uitdrukking in de door ons op gestelde probleemstelling en onderwerp-gebonden doelstelling voor dit project: probleemstelling Het vastgoedsysteem in Suriname lijkt in de huidige tijd niet te voldoen. Het systeem is gebrekkig, wel licht chaotisch, er is nauwelijks bijhouding en daardoor heerst er een bepaalde rechtsonzekerheid. onderwerp - gebonden doelstelling: Na een zo uitgebreid mogelijke studie van Suriname en de ontwikkeling van het land een antwoord ngt 73

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1978 | | pagina 3