De gedachtengang hierachter is dat na een econo- misch-technologische vooruitgang de rest, de soci aal-maatschappelijke vooruitgang, vanzelf komt. Het nadeel hiervan is (kijk maar naar de huidige situatie) dat de winst ook naar 't buitenland gaat en niet het volk ten goede komt. Ook de project groep vindt dat de ontwikkeling van Suriname tot nu toe niet doeltreffend is geweest. Nu zijn we zelf niet in Suriname geweest en is een oordeel over de toekomstige situatie moeilijk. Toch menen we voor Suriname 't volgende te mogen wensen: - een grote mate van politieke en economische onaf hankelijkheid t.o.v. het buitenland. Voorzover er sprake is van afhankelijkheid dan op basis van gelijkwaardigheid - een veelzijdiger economie, naast de bauxiet ook andere sectoren van de economie b.v. een beter ontwikkelde kleinlandbouw. - een hechtere eenheid, waarin de etnische ver schillen worden overheerst door sociaal bewust zijn. Hierdoor komen de ware problemen aan 't licht en is men misschien geneigd tot groeps vorming, voor oplossing van die problemen. Voorwaarden die zoal aan ontwikkelingsprojecten gesteld worden Omdat een vastgoedsysteem in Suriname met ont wikkelingsgelden gefinancierd moet worden, heb ben wij dit ook als ontwikkelingsproject beschouwd. Dit betekent dat zo'n project getoetst moet worden aan de voorwaarden die in 't algemeen aan ont wikkelingsprojecten gesteld worden. Richtlijnen hieromtrent zijn vastgelegd in de Nota Bilaterale Samenwerking van het Ministerie van Buitenlandse Zaken. Zo moet de Nederlandse hulp gericht zijn op de armste groepen en het doel van die hulp zal moeten zijn: bevordering van de self- reliance en een rechtvaardige verdeling van inkomen, kennis en macht. Niet alleen de hulp maar ook 't land waar die hulp naar toe gaat is belangrijk. Wanneer hun beleid gericht is op self-reliance en hulp aan de armsten, verdienen deze landen de voorkeur. Dit laatste is voor Suriname zoals uit 't voorgaande blijkt niet 't geval. Maar toch wordt door onze bijzondere relatie extra hulp op Suriname geconcentreerd. 3. Bepaling van de doelen die een vastgoedsysteem moet gaan dienen, uitgaande van de behoeften en de criteria die aan ontwikkelingsprojecten gesteld worden Allereerst iets over vastgoedsystemen in 't algemeen. Een vastgoedsysteem is een informatiesysteem dat gegevens bevat over vastgoedelementen zelf en de activiteiten van de mens in en op het vastgoed, die in directe relatie staan tot het vastgoed. Vastgoed systemen kunnen gegevens bevatten over en/of ten behoeve van 1) de rechtstoestand; 2) de bestem ming; 3) de inrichting; 4) het beheer; 5) de beschik king; 6) het gebruik7) de grondbelasting en andere gegevens zoals toeristische, geschiedkundige, sta tistische etc., die ten dienste van bovengenoemde aspecten staan, maar ook andere doelen kunnen dienen. In het rapport van de projectgroep wordt getracht een antwoord te geven op de vraag waar zoal behoefte aan is m.b.t. een vastgoedsysteem. Aldus wordt ingegaan op de bovengenoemde zeven aspecten en andere doelen, daarbij tevens rekening houdende met de criteria die aan ontwikkelings projecten gesteld worden. Hier ingaan op al die aspecten voert in 't kader van dit artikel te ver. Daarom bespreken we hier slechts die zaken, waar we uiteindelijk voor gekozen hebben. Dit betreft, voor 'tdoel: de rechtszekerheid, voor 't gebied waar 't eerst moet worden begonnen Paramaribo en ten slotte kiezen we voor een negatieve rechtskracht. Waarom de rechtszekerheid als doel? Allereerst lijkt ons de rechtszekerheid in 't kader van ontwikkelingswerk een betrekkelijk ongevaarlijke zaak. Ook de armen hebben baat bij een grote mate van rechtszekerheid. Thans is die rechtszekerheid er niet of nauwelijks. Er zijn vele grensgeschillen en onzekerheden t.a.v. de bestaande rechtstoestand. Deze problemen zijn met de invoering van een nieuw vastgoedsysteem echter nog lang niet opge lost. De gebreken op dit moment liggen behalve aan de kwaliteit van de huidige grondregistratie ook aan de onbekendheid met die grondregistratie en niet in het minst aan de huidige wetgeving. Het Surinaams Burgerlijk Wetboek is een kopie van 't Nederlandse B.W. en sluit geenszins aan bij het maatschappelijk leven van Suriname en bij de waar- ngt 78 4

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1978 | | pagina 6