de kadastrale gegevens. Men spreekt dan ook van een rechterlijk vermoeden. Om een wettelijk vermoeden t.a.v. de grenzen moge lijk te maken moet er wel een duidelijke overeen stemming zijn tussen de grens die partijen bedoelen en de kadastrale grens. Dit kan b.v. wanneer land meter, notaris en partijen elkaar samen in 't terrein ontmoeten, wat o.i. best een haalbare kaart is. Buiten dit zal een goede en nauwgezette opzet en bijhouding, wat sowieso nodig is, het eventuele rechterlijke vermoeden toch een wettelijk karakter geven. Dit geldt b.v. als aan de registratie van sub jecten niet en van objecten wel een wettelijk ver moeden gekoppeld is, alsook wanneer voor beiden een rechterlijk vermoeden geldt. Tot slot dan nog expliciet 't belangrijkste nadeel van 't negatieve stelsel. De publicatie garandeert niet de rechtsgeldigheid van 't gepubliceerde doch is hoog stens één van de voorwaarden voor de rechtsgeldig heid en de belanghebbenden moeten zelf de akten onderzoeken om henzelf meer zekerheid te ver schaffen. Absolute zekerheid krijgen ze nooit, maar in de praktijk kan 't systeem toch goed functioneren. Afsluitend kan t.a.v. de behoeftebepaling nog 't vol gende gezegd worden. De beslissing omtrent de inhoud van een vastgoedsysteem is een politieke beslissing waarop de geodeet weinig invloed kan uitoefenen. Zo is 't ook maar de vraag welke di mensie een vastgoedsysteem m.b.t. de rechtszeker heid krijgt. Al met al heeft een vastgoedsysteem zeker niet de hoogste prioriteit t.o.v. andere ont wikkelingsprojecten. 4. De huidige landmeetkundige situatie en vastgoedregistratie Bij de opzet van het vastgoedsysteem hebben we eerst bekeken, wat de huidige situatie is op het ge bied van de landmeetkunde en vastgoedregistratie in Suriname. Om te beginnen de drie belangrijkste landmeetkun dige diensten. Dit zijn de Dienst der Domeinen, het Centraal Bureau Luchtkartering en de Dienst der Hogere Geodesie; alle ressorterend onder het Ministerie van Opbouw. De belangrijkste taak van de Dienst der Domeinen is de uitgifte (tegenwoor dig meestal in erfpacht) en registratie van grond. Een belangrijke taak, want 99% van de grond in Suriname is domeingrond. Door het ontbreken van een kadaster is de registratie echter gebrekkig. Het Centraal Bureau Luchtkartering houdt zich bezig met het vervaardigen van kaarten d.m.v. lucht- fotogrammetrie. Het aanwezige kaartmateriaal is echter niet erg gedetailleerd en daardoor niet ge schikt voor de opzet van een vastgoedsysteem. De Dienst der Hogere Geodesie houdt zich bezig met het instandhouden van het primaire driehoeks- en waterpasnet en de verdichting van het driehoeks- net. Dit laatste o.a. ten behoeve van het toekomstig kadaster. Bovenstaande diensten kampen met nogal wat problemen, zoals gebrek aan geld en gebrek aan geschoold personeel. Doordat de particuliere sector beter betaalt, verlaten veel landmeters en tekenaars de diensten. In het verleden zijn er wel opleidingen gecreëerd, maar hiervoor bestond te weinig animo. Tussen de diensten is ook te weinig coördinatie. In 1920 is in Suriname een grondregistratiestelsel ingevoerd, dat in administratieve zin lijkt op een Torrensstelsel, maar een negatieve rechtskracht heeft. De eigenaar krijgt een certificaat, dat alle gegevens over het perceel bevat en een meetbrief, die opgemaakt is door de (particuliere) landmeter en die een landmeetkundige beschrijving van de grenzen van het perceel bevat. Wanneer men in Suriname een perceel wil verkopen, stapt men naar de notaris toe. Deze beveelt, in geval van verkoop van een gedeeltelijk perceel, een landmeter aan om het veldwerk te laten maken (meting voor de akte dus). De notaris maakt hierna een akte op en deze wordt ingeschreven in de daarvoor bestemde open bare registers. De registers, die op 't ogenblik bestaan in Suriname zijn de volgende: dagregister, overschrijvings- register, hypotheekregister, register van beslagen, repertorium (vergelijkbaar met onze kadastrale legger), naamlijst en een stratenregister. (Verder kent men in Suriname o.a. een bevolkingsregister en een huwelijksregister.) De omschrijving in de akte is door het ontbreken van een kadaster zeer ingewikkeld en ook is de raad- 6 ngt 78

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1978 | | pagina 8