Verslagen XVe FIG-Congres, Stockholm 1977: COMMISSIE 1 (PROFESSIONAL PRACTICE) De officiële rapporteur van commissie 1 van de FIG was niet in de gelegenheid naar Zweden te reizen. Het bestuur van de NVG heeft mij gevraagd, als tegenprestatie voor de toege kende subsidie tot deelname aan het congres, verslag uit te brengen van het werk van deze commissie. De achtergronden van het werk en de resoluties van de vorige congressen ston den mij niet ter beschikking. Eveneens heb ik (zijnde geen rapporteur) geen deel genomen aan de zittingen van de permanente commissies (PC) tijdens het congres. Het verslag is dan ook een verslag van een ge wone congresdeelnemer. Commissie 1, Professional Practice, behoort tot groep A (Professional Organization and Activities) van de FIG. Het hoofdthema van de commissie was in Stockholm: het onderzoek naar de structuren van het beroep in enkele lan den, met de bedoeling om uiteindelijk een structuuranalyse te kunnen maken voor alle landen van de FIG. Gebaseerd op deze analyse zal dan worden gezocht naar een optimale verdeling van de werkzaamheden tussen de overheidsdiensten en het vrije beroep, de algemeen politieke, nationaal-econo- mische en beroepsbelangen in acht nemend. Van de twaalf voordrachten is naast het hoofdthema één ge wijd aan een onderwerp dat de vorige twee congressen ook aan de orde kwam, nl. de beroepsethiek. De voordrachten waren als volgt: Wolters DK Keynote address - Group A The surveyor as an employed person and as a free practitioner Rudhe SE Professional structures in Sweden Larsen NO National plan for surveying and map ping Bregenzer CH Berufliche Strukturen in der Schweiz Kühnhausen DE Die Struktur des Vermessungsberufes in der Bundesrepublik Deutschland Stern ZA Land surveyors in private practice in the Republic of South Africa and their cooperation with other disciplines Melis IT La collaboration entre membres des professions liberales Odeleye NG Collaboration between professions Steel GB The broadening horizons of the British surveyor Tassou FR Ethique professionnelle concernant le géomètre-expert en libre profession Forster AU The expanding role of the surveyor in environmental and data bank activities Stubkjaer DK The profession of surveyors and the public administration De voordrachten zijn niet spectaculair, doch interessant en eenvoudig leesbaar. In het algemeen geven zij een goed beeld van de vakbeoefening, opleiding en organisatie van het geo detisch werk in het betreffende land. Al eerder werden verslagen gepubliceerd van Commissie 3 (Rogge, NGT 1977, p. 177) en Commissie 4 (Van Gein, NGT 1977, p. 161). Er is nog een verslag toegezegd van de Com missies 8 en 9 (Homan) en van de General Assembly en P.C.-Meeting (Sonnenberg). Van Commissie 2 komt er geen verslag wegens het ontbreken van een schrijver. De landen- tentoonstelling wordtin een volgend nummer verslagen (Red.). Ze zijn echter niet op een overeenkomstige wijze opgezet, waardoor een vergelijking van de landen onderling moei lijker is. Wat de omvang van het vak betreft wordt door velen bena drukt dat de geodeten ook in de planologie en in het beheer van vastgoed actief moeten zijn. Zij moeten open staan voor verdere verbreding van activiteiten en bereid zijn zich aan te passen aan de behoeften en vragen van de moderne samen leving. Over wel of geen vrij beroep in de toekomst wordt niet gediscussieerd. De auteurs realiseren zich dat interdisci plinaire samenwerking voor de toekomst een vereiste is. De volgende onderwerpen komen onder meer aan de orde: - historische ontwikkeling - organisatie van de landmeetkundige werkzaamheden (kadaster, ruilverkaveling, topografische kaartvervaardi ging enz.) - beroepsuitoefening (in vrij beroep, in overheidsdienst) - statistische gegevens over het landmeetkundig personeel - opleiding, praktische vorming - financiering der werkzaamheden - technische uitrusting - organisatie van de werkzaamheden in gemeentelijk ver band - stadsontwikkeling - vastgoedbeheer - verhoudingen: landmeter-rechter, landmeter-ontwerper- econoom-beheerder, landmeter-architect - werken in teamverband - beroepsorganisaties, rol in het openbare leven - beoordeling van bestaande structuren - toekomstvisie. De meeste aandacht van de deelnemers trok de voordracht over de beroepscode van de Fransman J. Tassou. Hij heeft hiervoor, voornamelijk van de Franssprekende collega's nogal wat lof en felicitaties ontvangen. Er is geopperd de code aan de slotvergadering (algemene vergadering) van het congres voor te stellen en in stemming te brengen. Terecht merkten de Engelstaligen op, dat de code alleen in de Franse taal is ge publiceerd en niet in de andere twee voertalen (Engels, Duits), waardoor geen stemming heeft plaatsgehad. Het is niet on denkbaar dat juist diegenen het met de inhoud ook niet eens zouden zijn. Een verkorte versie van de code - naar vrije bewerking van ondergetekende - luidt als volgt: I. Intellectuele kwaliteiten en technische vaardigheden: De „Géomètre-Expert" moet voor het uitoefenen van zijn beroep in staat zijn zijn taak bekwaam te ver vullen, door: - zijn vorming (een klassieke universitaire en tech nische opleiding op het actuele niveau) - zijn praktische ervaring - voortdurende opleiding - adequate toepassing verworvenheden II. Menselijke kwaliteiten t.a.v. zijn personeel - hij moet personeel goede werkomstandigheden ga randeren - zich aan collectieve afspraken houden; indien deze niet bestaan, menselijke voorwaarden hanteren - hij moet zijn medewerkers voorhouden, dat naast beroepstechnieken de eerlijkheid en beginselvast- 30 ngt 78

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1978 | | pagina 10