Berichten weergegeven op het afleesvenster. Afstanden kunnen worden gemeten tot 5 km (met 6 prisma's) dankzij het gebruik van een laserstraal. De afstandmeting duurt slechts 6 seconden. De metingen worden gecontroleerd door de microprocessor waarmee tevens berekeningen kunnen worden uitgevoerd. Het instrument kan worden voorzien van een datacollector waarmee de metingen automatisch kunnen worden gere gistreerd. Via een toetsenbord kan numerieke informatie worden toegevoegd. Het instrument is reeds in produktie ge nomen, doch men verwacht dat de levertijd van enkele maan den spoedig zal uitlopen. De prijs is met ƒ80.000,aan de hoge kant. Ook Wild zorgde voor een primeur met de introductie van de Tachymat TAC 1. Evenals bij Hewlett-Packard zijn hoek meting en lengtemeting geïntegreerd in één instrument waar in het meetproces onder controle staat van een micro processor. Wild is zelfs nog een stapje verder gegaan door ook de re gistratie-eenheid te koppelen aan het meetinstrument. De horizontale en verticale hoeken worden gemeten in 3 deci malen. De afstandmeting vindt plaats in 8 seconden. De maximum afstand met één prisma bedraagt 750 m. Het in strument is voorzien van een toetsenbord waarmee instructies kunnen worden ingetoetst en waarmee numerieke informatie aan de metingen kan worden toegevoegd. Registratie kan plaatsvinden op een magneetbandcassette. De prijs zal dan naar schatting 60.000,bedragen. De door Hewlett-Packard en Wild gebrachte elektronische tachymeters noodzaakten ook Kern met haar nieuwste ont wikkeling voor de dag te komen. Het concept van Kern be rust op een digitale theodoliet met microprocessor waaraan op eenvoudige wijze de DM 501 elektronische afstandmeter kan worden gekoppeld. Van de theodoliet was nog slechts een prototype aanwezig, dat nog niet aan alle functies kon vol doen. De DM 501 afstandmeter is een verbeterde uitvoering van de DM 500. Het diafragma wordt thans automatisch in gesteld, het afstandsbereik met één reflector is vergroot tot 1000 m en de „tracking mode" is nu mogelijk. De digitale theodoliet is pas begin 1979 leverbaar inclusief automatische registratie. Het is echter nog niet bekend welke registratie- vorm zal worden toegepast. Het vierde op moderne technieken geënte tachymetermodel werd getoond door Keuffel en Esser. Evenals bij Kern heeft men gekozen voor een modulaire opbouw. De reeds be staande Autoranger afstandmeter wordt bij Keuffel en Esser bovenop de Vectron digitale theodoliet geplaatst. Een veld- computer voor de registratie van de metingen completeert het instrument. Het gehele systeem is begin 1978 reeds lever baar. Naast de genoemde vier tachymeters bood de tentoonstelling een veelheid aan theodolieten en afstandmeters al of niet in combinatie met elkaar. Naast de reeds genoemde leveran ciers waren met name Zeiss en AGA met hun gehele reeks instrumenten present. Belangrijke nieuwe ontwikkelingen werden echter niet getoond. Computers, digitizers, plotters De grote interactieve grafische systemen ontbraken zoals eerder gezegd op de tentoonstelling of werden slechts sum mier gepresenteerd. Ferranti vestigde de aandacht op haar CLUMIS systeem, dat ontworpen is voor de opbouw en bijhouding van een data base voor kadastrale kaarten, basiskaarten en leidingen- kaarten. Een aardig snufje werd door Ferranti gedemon streerd in de vorm van een voicerecorder in combinatie met een digitizer. De gegevens over de te digitaliseren informatie kunnen hierop worden ingesproken en worden dan digitaal vastgelegd. Aristo presenteerde haar modulair opgebouwde serie Aristo- grid digitizer stations. Deze digitizers kunnen zowel volledig off-line als in verschillende vormen on-line met een computer werken. In de meest uitgebreide versie kan men een aantal interactieve werkstations aansluiten op één computer. Op de tentoonstelling toonde men onder meer het zelfstan dige interactieve werkstation CD 300 bestaande uit een digi tizer, PDP computer met schijven en interactief beeldscherm. Deze configuratie kost ca DM 230.000. Aristo toonde voorts haar Aristomat precisietekenautomaat. Ook Coradi was present om haar digitizer apparatuur ten toon te stellen. De aloude Digimeter was nu gekoppeld aan een tafelcomputer in plaats van aan een registratie-eenheid, waardoor de prijs aanmerkelijk wordt gereduceerd en de mogelijkheden worden vergroot. Ook andere typen digitizers werden getoond. Coradi beperkt zich evenwel tot off-line werkstations. Op de stand van Tektronix was de 4051 tafelcomputer aan wezig. Verder stond het 4081 systeem opgesteld, waarmee een volledig interactief grafisch werkstation voor digitalisering is gecreëerd. Dit systeem is qua hard-ware-mogelijkheden ver gelijkbaar met de Aristo CD 300. Men heeft echter nog geen landmeetkundig kartografisch programmapakket geschreven. AGA toonde naast haar meetinstrumentarium weer de Geo- tracer, een poolcoördinatenlezer met geknikte arm. Het in strument was gekoppeld aan een Tektronix 4051 tafelcompu ter. Voor oppervlakteberekening is dit instrument, evenals de Digimeter, uitermate geschikt. In verschillende stands werd in een of andere vorm com puterapparatuur aangeboden. Genoemd kunnen worden Wang, Hewlett-Packard, Diehl en Compucorp. Verder was de Deense firma Logik aanwezig die zich specialiseert op het gebied van interfaces, encoders en numerieke displays. J. Polman CULTUURTECHNISCHE DIENST WORDT LANDINRICHTINGSDIENST De naam van de onder het ministerie van landbouw en vis serij ressorterende Cultuurtechnische Dienst sluit niet meer aan op de feitelijke taakuitoefening, zoals deze zich in de af gelopen jaren heeft ontwikkeld en die o.a. ook in de in 1977 tot stand gekomen Intichtingswet voor Oost-Groningen en de Gronings-Drentse Veenkoloniën gestalte heeft gekregen. Uitgaande van het begrip „landinrichting", zoals omschre ven in de Interimnota Landinrichtingswet, heeft minister Van der Stee besloten de naam van de dienst te wijzigen in Landinrichtingsdienst Aangezien in de huidige naamgeving van de Hoofdingenieur- Directeur voor de Landinrichting, zeker bij de vorengenoem de begrensde omschrijving van het begrip landinrichting, onvoldoende zijn taken en verantwoordelijkheden op andere terreinen tot uitdrukking komen, is tevens besloten tot wij ziging van deze naam in Hoofdingenieur-Directeur voor Land inrichting, Grond- en Bosbeheer. In verband daarmee is ook de naam van het Directoraat- Generaal voor de Landinrichting en de Visserijen gewijzigd in Directoraat-Generaal voor Landinrichting, Grond- en Bos beheer. Aan de naamsvernieuwingen zijn geen organisatorische ge volgen verbonden. De huidige taken en verantwoordelijk heden van de betrokken onderdelen van het ministerie blij ven dezelfde. De nieuwe namen gelden vanaf 1 maart aan staande. (Persbericht 16 januari 1978) 34 ngt 78

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1978 | | pagina 14