VERSLAG VAN HET INTERNATIONAAL SYMPOSIUM „IMAGE PROCESSING - INTERACTIONS WITH PHOTOGRAMMETRY AND REMOTE SENSING" TE GRAZ, OOSTENRIJK, 3-5 oktober 1977 Het Symposium werd georganiseerd door de „Working Group on Image Processing of Commission III of the ISP" (Inter national Society for Photogrammetry), met medewerking van het „Institut für Landesvermessung und Photogrammetrie der Technische Universitat Graz", en werd financieel ge steund door een zestal instellingen en bedrijven in Europa en de U.S.A. De bijeenkomsten vonden plaats in de aula van de T.U. te Graz; de voorbereiding en de algemene leiding van het sym posium was in handen van dr. Leberl. De voertaal was Engels. Aan het symposium werd deelgenomen door ruim honderd personen, merendeels afkomstig uit verscheidene Europese landen, voorts uit o.a. Canada en de U.S.A. Uit Nederland waren 7 personen aanwezig. Het onderwerp beeldverwerking in relatie tot fotogrammetrie en remote sensing (teledetectie) werd in de drie symposium- dagen belicht in een veertigtal voordrachten, waarvan drie kwart werd gepresenteerd door Europese onderzoekers. Het werd daarmee duidelijk dat de Remote Sensing activiteiten in Europa de laatste jaren sterk zijn toegenomen en het mo gelijk maken de beeldverwerking in Europa aan de orde te stellen, terwijl tot voor kort alleen in de U.S.A. voldoende draagvlak aanwezig was voor een dergelijk symposium. Het kan een geslaagd symposium genoemd worden; het merendeel van de voordrachten was van hoog gehalte, terwijl ook de aandacht van de toehoorders onafgebroken op peil bleef. Resoluties aan het eind van het Symposium bleven achter wege. Enkele voordrachten wekten de indruk dat de remote sensing opname- of verwerkings-technieken te klakkeloos, waren toegepast, zonder afweging van middelen en doel. Deze lacunes werden echter ruimschoots goed gemaakt door de discussiemogelijkheden in de wandelgangen. Hiermee werd een van de doelstellingen van het symposium bereikt zoals voorzitter Leberl deze stelde in zijn openingswoord: wederzijdse gunstige beïnvloeding en opbouwen van samen werking. Ook de uitstekend verzorgde ontvangsten van het lands bestuur van Stiermarken en het stadsbestuur van Graz werkten hieraan mee. Het hoofdonderwerp Image Processing was onderverdeeld in 7 opeenvolgende thema's, elk met een of twee eigen voorzitters Image Processinginteractions with Photogrammetry and Remote Sensing: 1Analog, digital, hybrid processing of remote sensing images: systems and equipment (chairman: E. Mondre, Vienna; N. Mulder, Enschede) 2. Techniques for processing of single and multiple images (chairman: K. Kubik, Den Haag; G. Harris, Sioux Falls) 3. Management considerations on image processing systems and expected developments (chairman: J. Bodechtel, Munich) 4. Rich man's versus Poor man's image processing (chairman: S. A. Hempenius, Enschede) 5. Techniques for geometric processing of images (chairman: J. Albertz, Darmstadt) 6. Application of image processing (chairmen: J. Mégier, Ispra; T. Orhaug, Stockholm) 7. Geological applications of image processing (chairman: M. Fontanel, Rueil) Op de eerste dag werden de samenvattingen van de voordrach ten gebundeld aan de deelnemers uitgereikt; de teksten van een twintigtal papers waren bovendien verkrijgbaar vooruit lopend op de uitgave van de proceedings, die naar verwach ting begin 1978 wordt verzonden. In verband met de hinderlijke acoustiek van de overigens fraaie aula bleken deze papers een steun voor het volgen van de voordrachten. Na de opening door de algemeen symposium-voorzitter en de rector van de Technische Universitat Graz werd het key note address uitgesproken door R. Bernstein, IBM (U.S.A) getiteld: Digital Image Processing - Past, Present, Future, waarin hij een overzicht gaf van remote sensing opname- en verwerkingstechnieken en daarbij lijnen trok naar de toe komst. Elders in dit verslag zal hierop nog worden ingegaan. Het keynote address werd gevolg door 40 voordrachten, waaruit een zekere mate van stabilisatie in de verwerkings methoden viel te constateren naast het zoeken naar vormen van uitbreiding en verdieping. Het valt buiten het bestek van dit verslag de inhoud van de voordrachten stuk voor stuk weer te geven. Daarom zal volstaan worden met een reeks notities, met nadruk op tendensen in de beeldverwerking. 1. Het woord „image" werd in brede zin opgevat, en kon zowel het analoge beeld in directe zin betekenen (b.v. luchtfoto, MSS-beeld, warmtebeeld) als de analoge of digitale informatie (data) die het beeld desgewenst kan voortbrengen (b.v. data op computer compatible tape). Opvallend was het dat tijdens het symposium geen woord gevallen is over radar anders dan in het keynote address. De reden zal wel zijn dat radarbeelden voor civiele doel einden nog niet digitaal worden opgenomen en mede hierdoor altijd visueel worden verwerkt. De voordrachten waren geconcentreerd op Landsat- opnamen, vliegtuig-MSS, warmtebeelden en luchtfoto's. 2. Uit de brede opvatting van het woord, „image" en het gebruik van de term „image processing" in de voor drachten valt een soort omschrijving af te leiden over de inhoud van beeldverwerking. Beeldverwerking (m.b.t. fotogrammetrie en remote sensing) omvat de technieken van het zodanig bewerken en verwerken van analoge en digitale lucht- en ruimte opnamen van het aardoppervlak, dat het verkregen pro- dukt toegankelijk wordt voor of beter beantwoordt aan het doel of de wensen van de gebruiker (interpretatie, in ventarisatie, kaartering). Tot de beeldverwerking behoren ook methoden van patroonherkenning (half- of vol-automatische classifi catie, line feature detection, change detection, correla tion). Hulpmiddelen zijn o.a. optische en elektronische be werkingen, computers, interactieve systemen, digitizers, beeldlezers en beeld(film-)schrijvers. Een mijns inziens uitstekend overzicht over de wissel werking tussen beeldverwerking enerzijds en fotogram metrie en remote sensing anderzijds bood E. Dorrer (München); deze voordracht zal bij punt 13 worden be sproken. 3. Sommige sprekers bepleitten een stap-voor-stap automa tisering van de beeldverwerking; vooral niet in één keer een groot systeem aanschaffen of ontwerpen. N. J. Mul der (ITC, Enschede) legde nadruk op het leerproces dat de gebruiker tezamen met de verwerkingstechnicus moet doormaken. Zijn beeldverwerkingsopzet bevat tussen tijdse beoordelingen, afwegingen en acties van de mens. In dit verband is het m.i. goed op te merken dat er een behoorlijke dosis nuchterheid gewenst is bij het volgen en het eventueel gebruiken van de als groots gepresen teerde technologie van computerfirma's, die soms de indruk kunnen geven dat alle problemen al zijn opgelost (zoals in de voordrachten van de firma OVAAC 8 Inter national Inc. Canada). Bovendien is de speciale „hard- ngt 78 35

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1978 | | pagina 15