w°rden ui f'Jn d'e Pal'n9s- SGbranh* vinden plaats met een analytische stereoplotter van het type Traster (fa. Matra). Het systeem zou geschikt zijn voor zowel de kaartering van objecten van o.a. land bouwkundige aard als voor de planimetrische „updating" van kadastrale kaarten - schaal 12.000. 13. Door E. Dorrer (München) werd een belangrijke studie verricht over „The impact of digital image processing on photogrammetry and cartography: present realities, future potentials" en omgekeerd de bijdrage van foto- grammetrie aan beeldverwerking. Na de toepassingsmogelijkheden van de methoden van beeldverwerking geschetst te hebben, noemt hij als hoofdtaak van de fotogrammetrie de image rectifica tiongebaseerd op meetkundige transformaties. Boven dien zijn radiometrische „image restorations" en beeld- verbeterings-(enhancement) technieken zoals „edge shar pening, contrast stretching, noise cleaning or image sampling" nodig om de kwaliteit van de visuele beeld interpretatie of andere vormen van beeldverwerking te verhogen. Een andere taak in de fotogrammetrie is de image registrationvan corresponderende gedeelten van beeld inhouden die verschillend zijn qua opnametijd, sensor positie of sensortype. Daarbij komt het ondermeer aan op een juiste identificatie van overdrachtspunten en be kende paspunten in de beelden; een interactief systeem zou goede diensten kunnen bewijzen bij deze image matching". Dan behoort ook het ontdekken en meten van veranderingen in het opgenomen terrein („change detection") of een temporele object-classificatie tot de mogelijkheden. De toepassingen staan echter nog in de kinderschoenen. 14. Diverse toepassingsgebieden werden aangesneden, o.a. watervervuiling door industrieën (K. Zirm, Wenen); be paling van veranderingen in sneeuwbedekking in het hooggebergte (K. Kraus, Wenen); aantasting van naald bossen door insecten (M. D. Ashley en L. Morin, U.S.A.); karakterisering van woestijngebieden in California (A. F. Smith, U.S.A.); algengroei in de Baltische Zee (K. A. Ul- bricht, W-Duitsland). 15. R. Haydn (München) formuleerde dié vormen van digi tale en analoge beeldverwerking, die geschikt zijn voor geologische toepassingen en een texture preserving" karakter hebben: „contrast enhancement, linear band combination, band ratioing, principal component ana lysis, color composition". De symposium-proceedings kunnen begin 1978 worden ver wacht. De samenstelling is in handen van dr. F. Leberl te Graz. H. J. Buiten (in overleg met enkele andere deelnemers) TENTOONSTELLING CARTOGRAFIE IN ZWITSERLAND Op 17 januari verrichtte de ambassadeur van Zwitserland, de heer Fischli, in het Technisch Tentoonstellingscentrum van de TH te Delft de officiële opening van een tentoonstelling waarin een beeld wordt gegeven van de ontwikkeling en huidige staat van de kartografie in Zwitserland. Ze bestaat uit een vijftigtal panelen (zelfdragende constructies van golf karton, waarop tekst en afbeeldingen zijn afgedrukt: prak tisch!), aangevuld met een aantal losse topografische en the matische kaarten en enig - van de afdeling der geodesie ge leend - instrumentarium. De panelen schetsen de geschie denis van de Zwitserse kartografie en de tegenwoordig ge- ütJionl x °P het no?, eika n'c' nodin ngt 78

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1978 | | pagina 17