Methode en toepassing van laserafstandmetingen in de satellietgeodesie 8e jaargang no. 2, februari 1978 F. W. Zeeman E. Vermaat Inleiding De werkgroep Satellietgeodesie van de afdeling der Geodesie voert op het observatorium nabij Koot wijk afstandmetingen uit naar geodetische satellie ten sinds de zomer van 1976. De ontwikkeling van de apparatuur en het uitvoeren van de metingen worden bekostigd uit de fondsen, door het ministerie van Onderwijs en Wetenschap pen ter beschikking gesteld voor het ruimteonder zoek in Nederland. 1. Het meetproces Meetprincipe De metingen worden uitgevoerd volgens het prin cipe van de looptijdmeting van een korte licht- impuls. Fig. 1 laat zien hoe de afstand naar de satelliet wordt bepaald in een vergelijkende meting t.o.v. een op andere wijze opgemeten ijkbasis. De resolutie van de looptijdmeting bedraagt 10"10 seconde. Naast deze looptijdmeting is het noodzakelijk om tegelijkertijd de nodige meteorologische gegevens (vnl. plaatselijke luchtdruk) te verzamelen voor het bepalen van de correctie op de lichtsnelheid (refrac tiecorrectie). Voor het gebruik van de metingen bij het geodetisch onderzoek is het noodzakelijk het tijdstip van de meting te bepalen in een internationaal toegankelijk Inleiding 1 Het meetproces Meetprincipe Uitvoering 2 Het verwerken van de metingen Filtering Precisie Meetresultaten 3 De operationele definitie Frequentiestandaard Detectietechniek Lichtsnelheid 4 Internationale samenwerking, meetcampagnes Cameraprojecten Laserprojecten (EROS, ERODOC, SEASAT) ijkbasis LASER a-ijkbasis= c referentiepunt laser]|- Fig. 1. Meetprincipe. ngt78 23

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1978 | | pagina 3