looptijdmeting voornamelijk moet worden gezocht in verbetering van de detectietechniek. Praktische mogelijkheden daarvoor zijn: - registratie en analyse van de volledige vorm van de uitgezonden en terugontvangen lichtimpulsen. Aan deze verbetering wordt momenteel gewerkt. - Verkleining van de gebruikte pulslengte. Deze verbetering is gepland voor 1979/1980. Toepassing van pulsvormanalyse kan de meet- precisie mogelijk opvoeren tot ca. 0,7 nanoseconde 10 cm). Op langere termijn zou door verkleining der puls lengte en toepassing van verbeterde detectietech- nieken de precisie wellicht beneden 0,3 nsec zijn te brengen. Op gemeten looptijden tot 7.10"2 sec 10000 km) betekent dit een meest gunstige rela tieve precisie van 5.10-9. Hiermee vergeleken is de instabiliteit van de frequentiestandaard volstrekt verwaarloosbaar. Hieruit kan worden geconcludeerd dat het schaal- begrip in het meetproces op zodanige wijze is ge definieerd dat in vergelijking tot de meetprecisie, de waarnemingsuitkomst kan worden geacht betrek king te hebben op de internationaal gedefinieerde eenheid van tijd. Deze eigenschap van het meetproces brengt ook met zich mee dat de meetprecisie grotendeels on afhankelijk is van de looptijd die men meet. Wel zou er bij toenemende looptijd enige verslechtering in de pulsvorm kunnen optreden, maar tot die con clusie geven de tot nog toe behaalde resultaten geen aanleiding (vergelijk in figuur 2 Lageos (ca. 6000 km) met één der andere satellieten (ca. 1000 km)). Lichtsnelheid De moderne waarde van de lichtsnelheid wordt be paald uit een combinatie van metingen van fre quenties en golflengten met een precisie die ligt binnen de scherpte van definitie van de lengte eenheid [1], De lichtsnelheid is dus zeker goed ge noeg om opgevat te worden als een niet-stochas- tische transformatieparameter voor de transfor matie van looptijd (t) naar afstand Kenmerkend voor de situatie is, dat frequentie metingen meettechnisch gezien relatief belangrijk nauwkeuriger uitvoerbaar zijn dan lengtemetingen. Men kan zich afvragen of de lengteenheid als zo danig dan nog veel betekenis heeft, sinds veel lengtemeetprocessen zijn vervangen door looptijd metingen. Samenvattend concluderen we dat dit looptijd meetproces is op te vatten als tijdintervalmeting of lengtemeting tegen een operationeel en internatio naal voldoende scherp gedefinieerde schaal. 4 Internationale samenwerking, meetcampagnes Satellietgeodesie is een aktiviteit die meestal over politieke grenzen heen moet worden beoefend. Zin volle gecoördineerde metingen vanuit stations kun nen alleen verricht worden bij onderlinge afstanden van minstens enige honderden kilometers. Dit be tekent dat meetprojecten in internationaal verband moeten worden uitgevoerd. Cameraprojecten Reeds vanaf het begin van de Nederlandse aktiviteit op het gebied der satellietgeodesie heeft de afdeling bijdragen geleverd aan dergelijke meetcampagnes. Dit begon met de West European Satellite Trian- gulation (WEST) met camerawaarnemingen vanaf 1966. Voorts werd in wereldwijd verband met derge lijke metingen deelgenomen aan het Amerikaanse National Geodetic Satellite Project (NGSP) en het International Satellite Geodesy Experiment. Fig. 3. Intensiteitsverdeling van de lichtimpuls. discriminator Yv. k niveau 1 N i\ 0 2 4 6 8 10 nanoseconde Overigens zou deze transformatie weinig zinvol zijn als de precisie van de gemeten looptijd relatief uitgaat boven die van de definitie van de lengte-eenheid. Dit is bij de onder havige looptijdmetingen voorlopig nog niet het geval, hoewel de grootte-orden bij verre satellieten niet veel meer verschillen. ngt 78 27

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1978 | | pagina 7