bij gemotoriseerde waterpassing, tegen 6-7% bij conventionele methoden. 2.2 Dagproduktie De gemiddelde produktie per dag bij tweede-orde waterpassing bedroeg 11 a 12 km. De trajecten die moesten worden hermeten, omdat ze niet aan de nauwkeurigheidseisen voldeden, zijn hierin niet meegerekend. Het gemiddelde werd berekend voor de gehele meet- periode inclusief tijdverlies door pech met voer tuigen, weersgesteldheid, ziekte e.d. De gemiddelde voortgang bedroeg 2,15 km per uur, bij een gemiddelde zijdelengte van 40 m (max. 50 m). De gemiddelde tijd per opstelpunt, inclusief trans port tussen twee opeenvolgende opstelpunten varieerde van 2 tot 2,5 minuut. Deze resultaten betekenden een verhoging van de dagproduktie met 80% en 120% in vergelijking tot de conventionele methoden, respectievelijk per fiets of te voet. 2.3 Kosten vergelijking De kosten per km gemotoriseerde waterpassing be staan uit: lonen, sociale lasten, toeslagen, inves teringen in instrumenten en voertuigen. De relatief hoge loonkosten in Zweden maken deze post erg dominant: ca. 90% van de kosten bestaan uit loonkosten en 5 a 6% uit uitrustingskosten. Voor een standaard tweede-orde-waterpassing moe ten een landmeter en twee assistenten worden inge schakeld, terwijl bij de gemotoriseerde waterpassing twee landmeters en twee assistenten zijn vereist. De kosten per uur voor een gemotoriseerde groep zijn ongeveer 40% hoger dan die voor een standaard- groep. De prijs per km tweede-orde-waterpassing is per fiets 20% hoger en te voet 30% hoger dan de gemo toriseerde. Gemotoriseerde eerste-orde-waterpas- sing is bijna 50% goedkoper dan de conventionele methode. 2.4 Proefmetingen Hoofdzakelijk om economische redenen zijn de proefmetingen uitgevoerd binnen het raam van het tweede-orde-waterpassingsprogramma. Hierdoor is het aantal met uitsluitend gemotoriseerde water passingen gesloten kringen tot nu toe relatief klein. Er is echter een aantal vereffeningen uitgevoerd. Hieruit bleek dat er een standaardafwijking van 2,2 mm/km was bereikt. Een programma van testmetingen op een speciale lange calibratiebasis waarbij zowel per fiets, te voet als gemotoriseerd werd gewaterpast, leverde een standaardafwijking op van minder dan 1,6 mm per km. De testmetingen zijn tenminste tweemaal per jaar uitgevoerd gedurende meerdere jaren. De moge lijkheid van herhalingsmetingen bij gemotoriseerde waterpassing is groot. 2.5 Voor- en nadelen van de gemotoriseerde waterpassing Voordelen: - kleinere atmosferische refractie door hoger plaat sen van het instrument - stabielere opstelling van het instrument - kortere tijd per opstelpunt - stabielere baakopstelling - gebruik van elektronische calculator met geheu genfaciliteiten maakt sneller checken van de waar nemingsresultaten in het veld mogelijk - beter waarnemen mogelijk - minder weersafhankelijk - produktieverhogend - kostenbesparend. Nadelen - uitsluitend bruikbaar voor doorgaande water passing langs per auto begaanbare wegen - vaste punten kunnen meestal niet per auto wor den bereikt - verkeersintensiteit kan belemmerend werken - inwerkperiode relatief lang - refractie door warmtestraling auto's - waarnemingsgewoonten kunnen systematische fouten veroorzaken - hoge investeringskosten. 3 Conclusies De resultaten die in Zweden met gemotoriseerde waterpassing werden behaald tonen aan dat deze 56 ngt 78

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1978 | | pagina 14