Verslagen STUDIEDAGEN LEIDINGENKADASTER WUPPERTAL Aan de Technische Akademie Wuppertal, een dependance van de „Rheinisch-Westfalische Technische Hochschule Aachen" werden op 10 en 11 april jl. studiedagen gehouden over het onderwerp „Strassen- und Leitungskataster". Deze dagen waren gezamenlijk georganiseerd door de „Bund der öffentlich besteilten Vermessungsingenieure e.V." en de „Gesamthochschule Wuppertal, Fachbereich Bautechnik" in het kader van pogingen om in de Bondsrepubliek een lei dingenkadaster in te stellen. Zowel van geodetische zijde als van de zijde van de leidingbeheerders bestond grote belang stelling. In 8 lezingen werd het onderwerp van verschillende zijden belicht. Op deze lezing wil ik nog even nader ingaan. Dipl.-Ing. A. König: „Das Leitungskataster der Stadt Bern". Het inwoneraantal van de stad bedraagt 145.000. De schaal van de verzamelkaart is 1:200. Gedurende de periode 1954- 1968 vervaardigde men de kaarten als strookkaarten, formaat 30 x60 cm. Vanaf 1969 produceert men de raamkaart, for maat 82 x 58 cm. Topografie en leidingen worden op hetzelfde blad getekend. Er worden geen maten ingeschreven behoudens doorsneden van leidingen groter dan 40 cm. De verschillende leidingen worden op de originele calque met inkt van verschillende kleur aangegeven, welke op kopieën zonder kleurverschil t.o.v. de andere lijnen overkomt. De landmeetkundige dienst zorgt voor het inmeten van de leidingsituatie, de leidingbeheerder voor het meten van de leidingdetails. De bijhouding van de kaart geschiedt t.a.v. de leidingen dagelijks en voor wat betreft de topografie jaarlijks. Een meetploeg bestaat uit 3 man met een auto; in totaal zijn voor het leidingenwerk 11 landmeetkundigen en 4 meet- assistenten ingezet. Het aantal leiding-mutaties in 1977 bedroeg 3050; de bruto loonkosten in dat jaar bedroegen Fr. 544.000, Het leidingenkadaster in Bern is niet bij de wet geregeld. Het tentoongestelde materiaal zag er voortreffelijk uit. Mijn persoonlijke indruk is, dat de toegepaste werkwijze nogal perfectionistisch is; dat de benodigde capaciteit dienovereen komstig hoog is laat zich verstaan. Ing. (grad) E. Neubert gaf een uiteenzetting over apparatuur voor het opsporen van leidingen. De gedemonstreerde appara ten bleken niet wezenlijk te verschillen van die, welke in ons land worden gebruikt. Reg.-Verm.-Dir. W. Baumhauer (parlementslid Baden- Wiirttemberg): Leitungskataster aus politischer Sicht". Deze parlementariër wees er op dat, zolang er nog zoveel tegenstand is tegen de invoering van een leidingenkadaster (o.a. van de leidingbeheerders vanwege de te verwachten hoge kosten), de omstandigheden nog niet gunstig zijn om deze aangelegenheid in het parlement ter sprake te brengen. Er is bovendien nog geen zicht op de totale kosten. Wanneer men tot invoering zou willen overgaan zou het gewenst zijn dit in de gehele bondsrepubliek tegelijk te doen, maar een probleem is dat er in de verschillende bondslanden verschillend over wordt gedacht. Een typische opmerking uit deze politieke hoek was de con statering, dat bij centralisatie van leidinggegevens het terro risme gemakkelijk toegang tot deze gegevens zou kunnen krijgen. Dr. P. E. Krug: Das Leitungskataster aus rechtlicher Sicht". Deze jurist stipte de bepalingen aan, die in een wet zouden moeten worden opgenomen en hij vermeldde de stand van zaken in enkele Europese landen (o.a. het 3-fasen-plan in ons land). Zoals in ons land leverde een eventuele bepaling, dat de vast legger van de leidinggegevens volkomen verantwoordelijk zou zijn voor de juistheid ervan, problemen op. Tevens bleek, dat bij de inschakeling van particuliere bureaus voor de meet- en tekenwerkzaamheden de verantwoordelijkheid een andere zou zijn dan bij uitvoering van deze werkzaamheden door ambtenaren; volgens de Duitse wet draagt een particulier alleen verantwoordelijkheid voor de directe schade en een overheidsdienaar tevens voor de indirecte schade (produktie- verlies enz.). Dipl.-Ing. W. Messmer: Das Leitungskataster aus der Sicht des Mehrzweckkatasters in der Schweiz" Messmer gaf een kort overzicht over het leidingenkadaster in het kanton Basel-Stadt, als onderdeel van het „Mehr- zweckkataster" dat - in tegenstelling tot Bern - wel bij de wet is geregeld (in 1929). De gemaakte kosten bedroegen in 1977 Fr. 750.000,Men heeft besloten het bestand binnen kort te automatiseren. Dipl.-Ing. D. Kramer besprak een mogelijk organisatiemodel voor een in te stellen leidingenkadaster. Dipl.-Ing. K. L. Fischer: LeitungskatasterTechnisches Rahmensollkonzept" In deze lezing gaf de spreker zijn zienswijze op de technische voorwaarden, waaraan z.i. een leidingenkadaster zou moeten voldoen; hierbij werden gedeelten van leidingkaarten van de steden Tubingen, Bazel, Praag en Warschau getoond (Praag werkt met 7 „overlays"). Tevens besprak hij de functionele samenhang tussen leidingenkadaster, leidingbeheerders en de verschillende kaartgebruikende instanties in een grote ge meente. Oh. Vi. Dipl.-Ing. IV. Rose: Kosten und Nutzen eines Leitungs kataster s" Rose becijferde de jaarlijkse kosten in de bondsrepubliek op DM 223 miljoen en de baten op DM 429 miljoen. Tot de baten worden gerekend: opbrengst inlichtingen leidinggege vens, bespaarde verzekeringspremies van aannemers, bespa ring op niet meer te graven proefsleufjes om leidingen op te sporen en besparing door leidingbeheerders ingevolge weg vallen kosten verband houdende met het verstrekken van informatie aan derden. Na elke lezing volgde een levendige discussie. De eindindruk is, dat duidelijk twee standpunten waren te onderscheiden; dat van de geodeten, die dit werk wel graag willen aanpakken en dat van de leidingbeheerders, die het allemaal nog niet zien zitten en vrezen voor hoge kosten komen te staan. Tenslotte nog de vermelding, dat deze studiedagen worden herhaald in het komende najaar, daar een groot aantal aan meldingen voor deelname nu niet kon worden gehonoreerd. J. F. van Weelden De cursus „Strassen- und Leitungskataster" wordt herhaald op 2 en 3 oktober a.s. Informatie en aanmelding: Technische Akademie Wuppertal, D-5600 Wuppertal 1, Postfach 130465, telefoon 09-492027495-1, telex 8592525 taw d. 92 ngt 78

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1978 | | pagina 18