ngt 78 Een aantal categorieën van overeenkomsten tot vervreemding zijn vrijgesteld van de toetsing. Om tot een overzichtelijk en sluitend systeem te komen is het noodzakelijk ook deze over eenkomsten aan de grondkamer voor te leggen; de grond kamer verleent de goedkeuring echter zonder nader onder zoek. Wel wordt onderzocht of een overeenkomst onder één der vrijgestelde categorieën valt, zoals o.m. overeenkomsten tussen bloed- of aanverwanten in de rechte lijn of in de zijlijn tot de tweede graad of met een pleegkind. Tevens zal een koopplicht worden ingevoerd, teneinde een oplossing te bieden in situaties waarin er onvoldoende serieuze gegadigden zijn, dan wel indien gegadigden misbruik maken van hun positie. De taken die voortvloeien uit de toe passing van het voorkeursrecht en de koopplicht zullen worden opgedragen aan de om te vormen Stichting Beheer Landbouwgronden. De stichting wordt het bureau beheer landbouwgronden. Er zullen regelen worden gesteld omtrent de wijze waarop het bureau verworven land wederom moet vervreemden. Het bureau zal, evenals nu de stichting, een rol spelen in het kader van de grondbank, die eveneens zijn wettelijke raamwerk in de Wet vervreemding landbouw gronden zal vinden. Deze zullen grotendeels conform de huidige regeling zijn. Er zal een Commissie Beheer Land bouwgronden worden ingesteld waarvan in de samenstelling aansluiting zal worden gezocht bij het huidige S.B.L.- bestuur. De commissie zal naast een adviserende taak onder meer de beslissing krijgen over grondbankaanvragen. De voorstellen zullen eveneens een wijziging van de Pachtwet noodzakelijk maken. De belangrijkste wijziging is het in voeren van een landbouwkundige toetsing die gelijkwaardig is aan die, welke bij vervreemding van land plaatsvindt. Daarnaast lijkt het uit oogpunt van mobiliteit van de grond gewenst het continuatierecht van de pachter die de leeftijd van 65 jaar heeft bereikt, in die zin te beperken, dat de pacht- rechters bij verzet van de verpachter tegen verlenging van rechtswege, het verzoek van de pachter moeten afwijzen. Toetsingscriteria Er kunnen drie categorieën van transacties met landbouw grond worden onderscheiden, t.w. vervreemding van: - gehele bedrijven, die zelfstandig blijven voortbestaan; - bedrijven die worden toegevoegd aan een ander bedrijf; - los land. Personen die een bedrijf willen kopen, dat zelfstandig zal blijven voortbestaan, dienen te voldoen aan bepaalde eisen van opleiding (lagere landbouwschool), ervaring (vijf jaar in de landbouw werkzaam) en leeftijd (max. 45 jaar). Indien het betreft een bedrijfshoofddie een bedrijf wil kopen anders dan ter toevoeging aan zijn bedrijf, dienen de volgende voorwaarden in acht genomen te worden: - het bedrijfshoofd moet zijn bestaande bedrijf afstoten; - hij mag niet ouder zijn dan 55 jaar, indien zijn bestaande bedrijf voldoet aan de hierna, onder toevoeging van bedrijf aan bedrijf, genoemde minimumvereisten; - hij mag niet ouder zijn dan 45 jaar, indien zijn bestaande bedrijf niet voldoet aan de hierna, onder toevoeging van bedrijf aan bedrijf, genoemde minimumvereisten. Indien een opvolger aanwezig is dan is de maximum leeftijd 65 jaar. Een bedrijf, dat zelfstandig blijft voortbestaan, dient een omvang te hebben, die uitgangspunt biedt voor het op bouwen van een redelijk bestaan in de landbouw. De ver eisten met betrekking tot de omvang richten zich op de mini male oppervlakte en de verkaveling. Er vindt differentiatie naar produktierichting plaats. Indien een bedrijf wordt toegevoegd aan een ander bedrijf, worden zowel eisen gesteld aan de persoon van de verwerver, als aan zijn bedrijf. maar raw: *unrif>n ~.?n y 95

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1978 | | pagina 21