5 Knelpuntenanalyse De knelpuntenanalyse zal vervolgens worden toe gelicht aan de hand van een voorbeeld uit de prak tijk. Het betreft hier een toedelingsonderzoek in de ruilverkaveling „Weert-Stramproij" in Limburg. In figuur 2 staat het wegen- en waterlopenstelsel aangegeven, alsmede de ligging van de bedrijfs gebouwen en de gebruiksbestemming met name: - geschikt voor akkerbouw en weiland - alleen geschikt voor weiland - bos Uit figuur 2 blijkt dat bij het opmaken van het kavelindelingsplan moeilijk een goede bedrijfs structuur gerealiseerd kan worden. Dit wordt ver oorzaakt doordat de bedrijfsgebouwen te dicht bij elkaar liggen, waardoor de „vraag" groter is dan de „ruimte", m.a.w. er zijn knelpunten in de toe deling. Wil men conclusies uit het toedelingsonderzoek kunnen trekken, dan is het nodig plaats en omvang van de knelpunten te kennen. Een knelpuntenana lyse is het lokaliseren van tegenstrijdigheden tussen vraag en ruimte. In deze definitie zijn drie elemen ten van belang, n.l.vraag, ruimte en lokaliseren. 5.1 Vraag De vraag wordt bepaald door: aantal bedrijven; ligging van de bedrijven; omvang van de bedrijven; met andere woorden, het vestigingspatroon. Daar naast is belangrijk wat men (voorbereidingscom missie, deskundigen) nu precies nastreeft als resul taat van een ruilverkaveling ten aanzien van de be drijfsstructuur. Welk bedrijfsmodel wordt in eerste instantie gekozen als uitgangspunt van het toe delingsonderzoek (b.v. 80% van de bedrijfsopper- vlakte bij huis en 20% op afstand). Van het bedrijfsmodel zal met name de omvang van de huiskavel bepalend zijn voor de „vraag" rond de bedrijfsgebouwen, welke weer sterk af hankelijk is van het bedrijfstype (een akkerbouw bedrijf heeft meer behoefte aan goed te exploiteren eenheden van de juiste grondsoort dan aan een concentratie rond de bedrijfsgebouwen). De tabel in figuur 3 geeft een voorbeeld van een opsomming van bedrijfsmodellen, waarbij reke ning is gehouden met bedrijfstype en -omvang. Ter toelichting: - 80, 20, 0 betekent 80% bedrijfsoppervlakte in de huiskavel, 20% op afstand en er mag geen derde kavel worden toegedeeld. - handh. 50, 50 betekent omvang van de huiskavel te handhaven en een verdeling van de bedrijfs oppervlakte in twee even grote kavels. ngt 78 Fig. 2. 104 blokgrens wegen en waterlopen - bedrijfsgebouwen grens gebruiksbesteiraning/hoedanigheid alleen geschikt voor grasland bos Fig. 3. Bedrijfsmodellen oppervlakte 10 ha 10-20 ha >20 ha type -structuur -bodemgesch. -max. afstand -structuur -bodemgesch. -max. afstand -structuur -bodemgesch. -max. afstand veeteelt 100, 0, 0 wld 80, 20, 0 wld, bid 1500 80, 20, 0 wld, bid 2000 akker 100, 0, 0 bid handh, 50, 50 bid 2000 handh, 50, 50 bid 2000 gemengd 100, 0, 0 wld/bld 50, 50, 0 wld, bid 2000 40, 30, 30 wld, bid, bid 2000 veredeling 100, 0, 0 bid

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1978 | | pagina 10