agrarische elementen: theoretisch optimum - omvang huiskavel - lengte/breedte-verhouding - bodemgeschiktheid maximale afstand veldkavels per bedrijfstype landschappelijke elementen: ruimtelijke eenheid - omvang - lengte/breedte-verhouding van ingesloten agrarische gronden - richting 5.3 Lokaliseren Ongemerkt zijn we bij het aangeven van de ruimte al overgestapt naar het lokaliseren, het belangrijkste in feite van de knelpuntenanalyse omdat, als de knelpunten niet te lokaliseren zijn en niet zichtbaar zijn te maken, geen analyse kan worden toegepast. In het ATOR-systeem is het lokaliseren mogelijk door de vorming van blokdelen. De vorming van de blokdelen moet in feite al gebeuren voorafgaand aan de inbrengbepaling, waardoor geanticipeerd moet worden op de toedeling. De belangrijkste punten, die daarbij overwogen dienen te worden zijn: - weergeven van „ruimte": - theoretisch optimum - ruimtelijke eenheden - neerleggen van „vraag" - bodemgeschiktheid - onoverschrijdbare grenzen - bedrijfsmodel - vestigingspatroon - „lokaliseren" van knelpunten: - signaleren van discrepanties tussen vraag en ruimte Samenvattend blijkt uit het voorgaande: - De knelpuntenanalyse is een methode om de knelpunten in de toedeling te lokaliseren en te analyseren. - Knelpunten zijn discrepanties tussen de ontstane vraag, die op basis van een theoretische conceptie wordt geformuleerd en door de werkelijke situ atie of door de als wenselijk beschouwde uit gangspunten bepaalde ruimte. - Het lokaliseren is het ruimtelijk zichtbaar maken van de knelpunten. 6 Interpretatie van de uitkomsten Het resultaat van het voorgaande is het uitgangs punt voor de noodzakelijke interpretatie van het verkregen materiaal. Voor deze interpretatie zijn beschikbaar: - een lijst met de over- en ondervragingen per blokdeel; - een lijst met de plaatsingen per bedrijf; - een kaart met de blokdelen. De over- en ondervragingen geven een beeld van de knelpunten van de ontworpen structuur bij een be paald aangenomen bedrijfsmodel of bij meerdere modellen en bij een bepaalde blokindeling. Er is nu studie nodig om te bepalen hoe de knel punten in de toedelingsstructuur kunnen worden weggewerkt. Dat kan door: - aanpassing van het bedrijfsmodel; - wijziging van de blokdeelindeling; - maatregelen en voorzieningen, zoals bedrijfs- verplaatsing, ontsluiting, aankoop, etc. Het is raadzaam ten behoeve van de inteipretatie van de uitkomsten de over- en ondervragingen op de blokdelenkaart aan te geven. De op de kaart aan gegeven sluittermen geven afhankelijk van de de taillering van de blokdeelindeling nogal onover zichtelijke en te verbrokkelde informatie. Om meer inzicht te krijgen is het raadzaam meerdere blok delen samen te voegen tot gebieden met eenzelfde problematiek (sectoren). Deze gebiedsvorming is afhankelijk van de te onderkennen knelpunten. Door vorming van verschillende indelingen en be studering van de resultaten zal men op een gegeven ogenblik tot een voor dat landinrichtingsproject juiste gebiedsindeling komen. Afhankelijk van de doelstelling van het toedelings- onderzoek moet worden getracht aan de hand van duidelijk beschreven maatregelen en voorzieningen de knelpunten weg te werken. Voor dit proces is kennis, inventiviteit en creativiteit vereist. De ver taling van het abstracte cijfermateriaal in begrijpe lijke taal is een voorwaarde voor de interpretatie. ngt 78 106

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1978 | | pagina 12