Boekbespreking De interpretatie kan leiden tot nieuwe modelvor ming voor het structureren van bedrijven en ruimte. Als het originele bedrijfsmodel sterk wijzigt, zal het ATOR-rekenproces opnieuw moeten worden uit gevoerd nadat de bedrijven of de ruimte opnieuw gestructureerd zijn. Gezien de relatief geringe tijd die dit vraagt, is herhaling van het proces niet be zwaarlijk. Na overeenstemming over de hoofdlijnen van de structuur, is het mogelijk naar behoefte de toedeling nader te detailleren. De vertaling van de toedelingsinzichten voor de bij het project betrokken grondgebiuikers en ove rige belanghebbenden gebeurde tot heden in zeer algemene termen, omdat het inzicht in de mogelijk heden zeer globaal was. Nu de kennis hierover toe neemt, moet overwogen worden in welke vorm de inzichten in de toedelingsmogelijkheden worden overgebracht aan de belanghebbenden. Daarbij zal men met het volgende rekening moeten houden - De toedeling moet zo min mogelijk worden ge ïndividualiseerd, teneinde de besluitvorming door de belanghebbende eigenaren niet te laten be ïnvloeden door minder belangrijke details. - Als gevolg van wijzigingen in eigendoms- en ge bruikssituaties is het toedelingsonderzoek een momentopname van deze verhoudingen. Om deze redenen moet men veel aandacht besteden aan vorm en inhoud voor het in bespreking bren gen van de resultaten van het toedelingsonderzoek met de belanghebbende eigenaren en gebruikers. De verkregen gegevens over de toedeling moeten daarom niet verder worden uitgewerkt dan voor het verkrijgen van inzicht in de toedelingsmogelijk heden noodzakelijk is. Literatuur Werkgroep Mechanisatie Toedeling, Toepassing van het sys teem ATOR '75. Ruilverkavelingsbode 58, april 1975, nr. I W. H. de Vos, Automatisering van de toedeling in ruilverka velingen (het systeem ATOR). Geodesia, mei 1976, p. 131-136. R. van der Schans, Toedelen door ordenen/Aanvullingen en commentaar op „Toedelen door ordenen"/Waarde- functies voor de toedeling/Waardefunctie en doelstelling in het toedelingsproces. Ruilverkavelingsbode 59, oktober 1975, nr. 2. DE BEKNOPTE LANT-MEET-KONST Boek en tentoonstelling over de historie van de kartografie Op 1 september werd in het Gemeente Archief te Dordrecht het eerste exemplaar van een nieuwe boekuitgave over de historie van de kartografie aan de auteur uitgereikt. Het boek, „De Beknopte Lant-Meet-Konst", geschreven door ir. Th. W. Harmsen geeft een beschrijving van het leven en werk van de Dordtse landmeter Mattheus van Nispen, die leefde van circa 1628 tot 1717. Bij gelegenheid van het verschijnen van deze uitgave is in het Gemeente Archief van Dordrecht op dezelfde dag een ten toonstelling opengesteld die, evenals het boek, is gewijd aan Mattheus van Nispen. In het boek wordt aan de hand van de levensbeschrijving en werkmethoden van deze prominente landmeter op originele wijze inzicht gegeven in de historie van de landmeetkunde en de kartografie in de zeventiende eeuw. Van Nispen was werk zaam in de wijde omgeving van Dordrecht. Hij heeft onder meer in 1681 een kaart in druk doen verschijnen van de Al- blasserwaard en de Vijfheerenlanden. Tevens verscheen al in 1662 een boekje, juist als deze nieuwe uitgave „De Beknopte Lant-Meet-Konst" geheten, waarin hij zijn kennis op dit terrein heeft vastgelegd. Door de auteur is met behulp van de zogenaamde Hollandse Cirkel de nauwkeurigheid van de meetkundige grondslag van deze kaart onderzocht. De be schrijving van dit onderzoek en de resultaten hiervan zijn in deze uitgave opgenomen. Het boek „De Beknopte Lant-Meet-Konst", dat rijk is ge- illustreerd met tal van historische kaarten, vignetten, hand schriften en foto's, is niet alleen van belang voor geïnteres seerden in de geschiedenis van de Alblasserwaard, de Vijf heerenlanden en de omliggende gemeenten, maar juist ook voor alle belangstellenden in de historie van de landmeet kunde en de kartografie. De auteur, ir. Th. W. Harmsen, studeerde Geodesie aan de Landbouwhogeschool te Wageningen en behaalde het diplo ma geodetisch ingenieur te Delft. Hij was vele jaren als land meter in Overheidsdienst en later als wetenschappelijk hoofd medewerker aan de Technische Hogeschool te Delft. De tentoonstelling in het Gemeente Archief toont een rijke verzameling van oude kaarten, onder andere de in het boek uitvoerig omschreven kaart van Van Nispen van de Alblas serwaard en de Vijfheerenlanden. Daarnaast zijn er histori sche landmeetkundige instrumenten te zien, zoals meetkettin- gen, de Hollandse Cirkel, het Winckel-kruys: een complete landmetersverzameling afkomstig uit Leiden. Documenten en handschriften over en van Van Nispen completeren de expositie. De tentoonstelling is vrij toegankelijk van 2 september tot en met 14 oktober elke dinsdag tot en met vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur en op zaterdag van 9.00 tot 12.00 en van 13.30 tot 16.30 uur. Het adres van het Gemeente Archief is Stek 15, Dordrecht. Het boek „De Beknopte Lant-Meet-Konst", een uitgave van de Delftse Universitaire Pers, is verkrijgbaar in de boekhan del of rechtstreeks bij de uitgever, Delft University Press, Mijnbouwplein 11, Delft (telefoon 015-783254). De prijs be draagt 29,95. ngt 78 107

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1978 | | pagina 13