Literatuurinformatie GEDENKBOEK bij het emeritaat van O. Prof. Dr. Techn. Fritz Löschner, rector van het geodetisch instituut aan de Rheinisch Westfalische Technische Hochschule te Aken, op 30 september 1977 Het gedenkboek bestaat uit een groot aantal artikelen. De onderwerpen (het ene actueler dan de ander) zijn van uiteen lopende aard binnen het gebied van de terrestrische en bij zondere metingen. Naast verschillende theoretische en be schouwende verhalen voeren de meer praktisch gerichte (zowel instrumenteel als toepassingen) de boventoon. De twee omvangrijkste onderwerpen die aan de orde komen zijn 1. De bijzondere toepassingen van de fotogrammetrie (211 blz.), waarin o.a. duidelijk naar voren komt de rol van de fotogrammetrie in de archivering van (oudheidkundige) gebouwen en kunstvoorwerpen. Verschillende artikelen zijn rijk geïllustreerd met mooie foto's en tekeningen. 2. Ingenieursmetingen (92 blz.), met o.a. verslagen van bij zondere metingen. Het curriculum vitae van Löschner is een aaneenschakeling van werkgebieden, die de gehele geodesie bestrijken. Afge studeerd als bouwkundig en als geodetisch ingenieur heeft Löschner zich o.a. beziggehouden met: waterpassen, trian- guleren, deformatiemetingen, precisiemetingen, uitzetten, metingen bij montage en afstelling van machines in elektrici teitscentrales, kartografie, ruimtelijke ordening, kadaster, terrestrische fotogrammetrie. Het boek (482 blz.) is verdeeld in 7 hoofdstukken, elk be staande uit verschillende artikelen, welke geschreven zijn door collega's, studenten en vrienden. De onderwerpen, die per hoofdstuk aan de orde komen zijn: Hoofdstuk 1: fotogrammetrie t.b.v. architectuur en kunst voorwerpen fotogranimetrische opnamen van kastelen; fotogrammetrie en de monumentenzorg; opname en tekeningen van het kunstvoorwerp „Dommonstranzfotogrammetrische op namen van gebouwen voor documentatie en bewijs; gebruik van de Wild P31 en P32 camera voor architectonische doel einden; fotogrammetrische documentatie van kunstvoor werpen. Hoofdstuk 2: algemene fotogrammetrie invloed refractie en aardkromming op modelmeting; moge lijkheden grootschalige (1500-12000) opnamen met kosten aspecten; röntgenfotogrammetrie; invloed automatisering op bouw fotogrammetrische instrumenten; foutenvoort- planting in een terrestrisch fotogrammetrisch model; in dustriële toepassingen met eenvoudige fotogrammetrische instrumenten. Hoofdstuk 3: algemene geodesie continu registrerend flesjes-waterpasinstrument; uitzetten van parallelkrommen en klotoïden; mogelijke fouten bij het ge bruik van een hoog punt (zendmast) in het primaire net van West-Berlijn; verschillende mogelijkheden van getallen- registratie in het terrein; invloed van nieuwe hoek- en af standsmeters op de meetmethode. Hoofdstuk 4: ingenieursmetingen precisie flesjes-waterpasinstrument; tendens in de ontwikke ling van ingenieursmetingen; enkele werkverslagen van inge nieursmetingen van verschillende stuwmeren; verslag van de metingen van vaste punten bij een deformatiemeting gedu rende een aantal jaren; controlemetingen van een kerk ge durende werkzaamheden aan de omliggende straten; pro blemen (meettechnische en mathematische) bij de metingen bij het plaatsen van turbines; deformatiemetingen (theorie); nauwkeurigheid van uitgezette punten; meetactiviteiten bij het uitzetten van wegen zonder eerder uitgezette beton- randen. Hoofdstuk 5: elektronische afstandsmeting het verhogen van de nauwkeurigheid bij afstandsmeting; ontwikkeling bij de elektro-optische afstandsmeters; bereke ning van de brekingsindex van de atmosfeer bij elektronische afstandmeting; ontwikkeling bij de hoekaftaster van een zelf-registrerende tachymeter. Hoofdstuk 6puntsbepaling berekening van onbekenden en gewichtscoëfficiënten voor de geëlimineerde tussenpunten van 1-dim. netten; effect van het uitsmeren bij vrije affiene vervormingen. Hoofdstuk 7overige onderwerpen waardeprobleem van grond en bodem in Duitsland vanaf de 18e eeuw; ontwikkelingen bij een Oostenrijkse percelen- databank; invloed van verschillende formules ter bepaling van de verzadigde dampdruk bij barometrische hoogteme ting; digitaliseren van kadastrale kaarten t.b.v. vernieuwing; overzicht van de opleiding voor geod. ir. aan de universiteit van Venezuela; schadeclaim bij foute afbakening; ontstaan, ontwikkelingen mogelijkheden van een digitaal terreinmodel. Het „Festschrift" is onder nr. 23 in de „Veröffentlichungs- reihe des Geodatischen Instituts der RWTH Aachen" voor de prijs van DM 20,(incl. portokosten) te bestellen bij bovenstaand instituut. R. C. Neleman Zeitschrift fur Vermessungswesen 103(1978)4 Heindl-Reinhart: Eine allgemeine Methode zur Berechnung von Mininiax-Fehlern, Teil 3: Bei teils vorlie- genden, teils projektierten Messungen. - Heitz: Bezugs- und Koordinatensysteme für globale geodatische Methoden im Subdezimeter-Genauigkeitsbereich. - Kempin: Zur Fehler- theorie der Herablegung. - Czommer: Flurbereinigung - ein Instrument zum Schutz und zur Ordnung des landlichen Raumes. - Magel: Geodatische Hochschulausbildung aus der Sicht der Flurbereinigung. - Schaffert: Leitungskataster. 103(1978)5 Scherer: Vorschlage zur Genauigkeitssteigerung bei Teilkreisuntersuchungen und zur Ermittlung kurz- periodischer Teilungsfehler. GlissmannEin Koinzidenz- verfahren zur Messung von refraktionsfreien Richtungen. - Williams: A Coincidence Procedure for the Measurement of Refraction-free Directions. - Augath/Bruckner: Strecken- messungen mit Mikrowellen im schleswig-holsteinischen An ted des Deutschen Hauptdreiecksnetzes. - Tarczy-Hornoch: Zur günstigsten Lösung der Stollenprojektierung bei Wasser- kraftwerksbauten. - Ehlerl: Numerisch stabile Berechnung spharischer Dreiecke. 103(1978)6 Pelzer: Ein indirektes Vergleichswertverfahren unter Anwendung statistischer Methoden. - Ziegenbeinl Hawerk: Erlahrungen bei der Pradiktion von Grundstiicks- werten. - Neisecke: Integration terrestrischer und photo- grammetrischer Messungen. - Kischkel: Die spezifische Iden- titat des Koordinatenkatasters mit der Punktdatei der AdV-Sollkonzepts und dem DST-Vermessungssystem in Ballungsraumen. Braasch: Das Hamburger „Rechen- kataster" als Vermessungssystem in Ballungsraumen. Sonderheft 21(1978) Berichte zum XV. Kongress der Fédération Internationale des Géomètres (FIG). 103(1978)7 Hallermam: Übersicht über die Literatur für Vermessungswesen im Jahre 1977 mit einzelnen Nachtragen. 110 ngt 78

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1978 | | pagina 16