Een grondbedrijf? Ja graag! Eveline C. C. Beneder-Blitz in Eindhoven 1 Inleiding „Maak het grondbedrijf eens even goed inzichte lijk". Een alleraardigste opdracht (die ik 4 jaar ge leden in Eindhoven kreeg), want voor mijn geestes oog zag ik al direct de bijzonder nuttige gevolgen: een gemeenteraad die een goed grondbeleid kan gaan voeren, een goede afweging van mogelijkhe den en prioriteiten in de stad, een doorbreking van vooroordelen met behulp van de juiste gegevens, enzovoort. De weg naar dat inzicht in het grond bedrijf bleek echter een lange weg te zijn, met als eerste mijlpaal het besef dat er een goed grond- bedrijfs^itecn? moest komen. Waarna de ontwik keling ervan en de opbouw nog kwamen. Alles bij elkaar toch niet zo eventjes te doen. Mag ik bekend veronderstellen wat een grondbe drijf is? Het is het bedrijf (binnen een gemeente) dat zorgt dat de plannen op het gebied van de ruimte lijke ordening worden uitgevoerd; dat zorgt dat de omvorming van de ene situatie (uitgedrukt in een veelvoud van mens/grond relaties) naar een andere, gewenste situatie plaats vindt. En, aangezien de geodesie de wetenschap is van de verandering en de bestudering van de relatie mens/grond, is een grond bedrijf dus wel een schoolvoorbeeld van de prak tij kgeworden geodesie. 2 De verandering van de stad Het gaat in een grondbedrijf*, zoals gezegd, om de veranderingdié staat centraal, en moet dus ook in het grondbedrijfssysteem centraal staan. Als er geen systeem is dat congruent is met het feitelijk gebeu ren, dan kan het ook niet dienstbaar zijn aan het beleid. Het beleid komt dan op de tocht te staan; zonder goede gegevens zijn beleidsdaden evenzovele slagen in de lucht. Daarentegen leidt goed inzicht dikwijls zonder meer tot de juiste oplossing voor problemen. Een grondbedrijfssysteem is dan ook meer dan alleen een administratie; het is ook (mis schien zelfs vooral) een wijze van aanpak, de be- nadering van gegevens, een „creatieve bezigheid", om met René van der Schans** te spreken. Die verandering van de planologische structuur is in het algemeen niet iets wat men in een jaar tijd pleegt uit te voeren. Er gaan vele jaren overheen voor een heel bestemmingsplan is uitgevoerd, als het al helemaal wordt uitgevoerd. Meestal is het halverwege al weer zo verouderd dat er al weer wij zigingen (al dan niet volgens de wet) op komen; soms voor heel kleine gebiedjes (zgn. postzegel plannen), soms voor grotere, die half de oude over lappen. Zo word je dan, als je op een bepaald moment gaat kijken wat er in een grondbedrijf om gaat, geconfronteerd met een grote massa plannen die allemaal half af zijn. Op zich is dit nog niets om je zorgen over te maken. Een stad in beweging geeft betere mogelijkheden dan een volgebouwd en onveranderbaar geheel. Maar als grondbedrijf zou je dan wel steeds goed moeten weten hoe en wat er gebeurt en nog gebeuren moet; het continue proces moet zijn administratieve neerslag vinden in een continu systeem. Er moet dus een grondbedrijfs systeem zijn waarin je steeds op ieder moment kan zien hoe het grondbedrijf economisch draait, hoe veel en welke woningbouwmogelijkheden er in voorraad of in voorbereiding zijn, wat de conse quenties zijn als de hoogbouw stagneert, enzovoort. Daarom zijn vier principes van belang. 3 Vier principes voor een grondbedrijfssysteem 3.1 Het principe van de continue tussenstand Veelal wordt van het idee uitgegaan dat het grond bedrijf alleen vóórdat een plan in uitvoering geno men wordt, een economische uitvoet baarheids beschouwing moet opstellen. Dit is weliswaar voor de gemeenteraad een belangrijk gegeven bij het al dan niet goedkeuren van het plan, maar het is vol strekt onvoldoende als daar geen vervolg op komt. Planuitvoering is geen statisch maar een continu en dynamisch proces. Het is om die reden dat in sommige gemeenten (waaronder Eindhoven) een tiental jaren geleden het principe van de continue tussenstand werd inge- In dit verhaal wordt dus niét bedoeld het bedrijf dat in sommige gemeenten ook grondbedrijf heet, en dat gron den die hun eindbestemming bereikt hebben, in erfpacht o.i.d. uitgeeft; vergelijkbaar met een woningbedrijf dat woningen verhuurt. N.G.T. oktober 1977. 98 ngt 78

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1978 | | pagina 4