Het ATOR-systeem toegepast in de voorbereidingsfase van ruilverkavelingen en landinrichtingsprojecten M. P. Moolenaar en W. H. de Vos 1 Inleiding Landinrichting is een activiteit van de oveiheid, die zich richt op de inrichting en het beheer van het landelijk gebied. Naast elkaar worden daarbij in hoofdzaak de belangen behartigd van de landbouw, natuur en landschap en de recreatie. De uit deze verschillende sectoren van het overheidsbeleid af komstige belangen leggen een claim op de beschik bare ruimte binnen een ruilverkaveling of land inrichtingsproject. De bedoeling van de toepassing van het ATOR-systeem (Automatisering Toe- delings-Ontwerp Ruilverkaveling) in de voorberei dingsfase van een dergelijk project is de gevolgen van het ruimtebeslag voor de verschillende sec toren zichtbaar te maken voor de ontwerpers van het plan en de individuele rechthebbenden en de mogelijkheden voor de verbetering van de land bouwkundige structuur te beschrijven. Het ATOR-systeem is in zijn oorspronkelijke opzet bedoeld om de eerste fase van het toedelingsproces in ruilverkavelingen met behulp van een computer uit te voeren. Het gebruik van het systeem in de voorbereidingsfase van ruilverkavelingen en land inrichtingsprojecten leidt, afhankelijk van beschik bare ruimte, niet-agrarische aanspraken, landschap pelijke situaties en bestaande agrarische bedrijfs structuur, tot inzicht in de toedelingsmogelijkheden in de vorm van toedelingsmodellen. Het is mogelijk verschillende alternatieve modellen te ontwikkelen en tegen elkaar af te wegen. De informatie aan belanghebbenden over inrich tingsplan en toedelingsmodellen kan niet te ver in gaan op de individuele eigendoms- en gebruiks situaties, maar zal inzicht moeten geven in de ge volgen van het landinrichtingsplan op de toede lingsmogelijkheden voor de verschillende delen van het gebied. Een te gedetailleerde informatie wordt in de tijd achterhaald door nieuwe ideeën over en uitwerkingen van de ontwikkelde plannen en door mutaties in de eigendoms- en gebruikstoestand van de in het onderzoek betrokken bedrijven. In het navolgende zal aandacht worden besteed aan de doelstelling van het toedelingsonderzoek en zal een beschrijving van de verschillende fasen van het onderzoek worden gegeven. 2 Doel van het toedelingsonderzoek Het onderzoek naai de toedelingsmogelijkheden kan, afhankelijk van het moment in de voorberei ding waarop het onderzoek wordt uitgevoerd, ge bruikt worden voor het opstellen van het plan of vooi een objectieve beoordeling van de gevolgen van het ontworpen plan op de structuur van de agra rische bedrijven en de indeling van het gebied. Bij verschillende mogelijkheden voor de toedeling kun nen elementen in de planvorming tegen elkaar wor den afgewogen, alvorens een redelijk alternatief wordt gekozen. Het zal duidelijk zijn dat het toedelingsonderzoek snel moet worden uitgevoerd, om welke reden het ATOR-systeem, dat oorspronkelijk ontworpen was ten behoeve van het definitieve plan van toedeling, wordt gebruikt in de voorbereidingsfase van ruil verkavelingen en landinrichtingsprojecten. De toe passing van het ATOR-systeem ten behoeve van het toedelingsonderzoek is afwijkend van de nor male toepassing. Het gaat bij het toedelingsonderzoek om het loka liseren van knelpunten in de toedeling, waarbij het computersysteem slechts binnen een nauwkeurig afgebakende ruimte zoekt naar oplossingen om deze knelpunten weg te werken. De toepassing van het ATOR-systeem ten behoeve van het op te maken plan van toedeling is gericht op het vinden van op lossingen voor geconstateerde over- en ondervra gingen; in het plan van toedeling moet elk stukje grond weer aan een eigenaar worden toegedeeld. De inhoud en werkwijze van de ATOR-toepassin- gen houden om deze reden verband met het doel waarvoor het systeem wordt gebruikt en zijn tevens afhankelijk van het element van de planvorming, waarop het onderzoek zich richt. 3 Fasen in de toepassing van het systeem De eerste stap bij het toedelingsonderzoek is de be schrijving van de omvang van de bedrijven. Een bedrijf wordt gedefinieerd als een eenheid, die een bepaalde oppervlakte van het gebied gebruikt. Op deze wijze vallen landgoederen en natuurbe schermingsorganisaties ook onder het begrip „be drijf". 102 ngt 78

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1978 | | pagina 8