tot het coördinatensysteem, het systeem van code ren, de manier van opname of van opslag. Op de terrestrische metingen zal in het algemeen een ver effening worden toegepast en een transformatie van poolcoördinaten naar rechthoekige coördinaten. Fotogrammetrische metingen worden per model aan elkaar verbonden door middel van een blokvereffe- ning. Beide typen vereffening hebben overeenkom stige statistische methoden, maar de programma tuur wordt over het algemeen afzonderlijk opgezet en toegepast. Om de interpretatie van remote-sensing-beelden te vergemakkelijken wordt vaak een hoofdassentrans formatie toegepast. Door die transformatie kan, af hankelijk van de beschikbare banden en de gewen ste interpretatie, elk gegeven of elk type gegevens worden benadrukt, terwijl de betekenis van de andere gegevens wordt onderdrukt. De programmatuur voor kartografische digitizers bevat veelal mogelijkheden in verband met het aan brengen van correcties in het bestand. Hieraan zal nog een apart hoofdstuk worden gewijd. Als alle gegevens rijp zijn om in het bestand te worden opgenomen, moeten de onderlinge relaties en de relaties met de reeds in het bestand aanwezige elementen worden gelegd en gestructureerd. Af hankelijk van de bestandsopbouw moet ook een lijn/raster- of een raster/lijn-conversie worden uit gevoerd. Indien verschillende invoersystemen wor den gebruikt - bijvoorbeeld terrestrische en foto grammetrische metingen en metingen op kartogra fische digitizers - zal men geneigd zijn om de struc- tureringsprogrammatuur op dezelfde wijze toe te passen door elke vorm van invoer te standaardiseren naar een tevoren gedefinieerd formaat:9 de stan- daardinvoer, zie figuur 20. Dit is een voorbeeld van modulair programmeren: het totaal splitsen in onderdelen en een programma samenstellen door modules aan elkaar te rijgen tot één (hoofd-)pro- gramma. VII Het tekenen van digitaal opgeslagen gegevens De eerste stap nadat de gegevens zijn gedigitaliseerd is het controleren of de gegevens juist zijn verzameld. Voor een mens is het zeer moeilijk om digitale ge gevens te „lezen". Daarom wordt gebruik gemaakt van tekenautomaten om ze zichtbaar en dus leesbaar te maken. Alvorens in te gaan op de mogelijkheden om gegevens te controleren en te corrigeren is het noodzakelijk om de grafische presentatie van digitale gegevens te bespreken. Er worden veel termen gebruikt voor systemen, die ontwikkeld zijn om digitale gegevens grafisch weer te geven. Daardoor is er veel verwarring ontstaan over de juiste betekenis van begrippen als „Com puter Aided Design" (CAD), „Computer Aided Manufacturing" (CAM), „Interactive Graphics" (IG) en „Computer Graphics" (CG). De termen duiden er al op dat tekenautomaten niet alleen voor kartografische doeleinden worden vervaardigd, maar ook in de industrie (bijvoorbeeld scheepsbouw, werktuigbouw, elektronica, enz.) en in de wiskunde en medische wetenschap worden gebruikt. CAD is een zeer algemene term voor elk gebruik van een computer om een nieuw systeem te ontwik kelen, in zijn geheel of gedeeltelijk. Dat kan grafisch weergeven inhouden, maar dat is niet noodzakelijk. CAM omvat alle gebruik van computers bij fa brieksmatige produktie. Daarbij wordt echter niet gedacht aan de administratieve produktie maar aan digitale besturing van machines voor massa- produktie. CG is de toepassing van computers bij grafische weergave. Meestal houdt dit echter ook de opslag en voorbereiding van die weergave in. Belangrijk hierbij is dat CG passief is: de grafische weergave wordt voorbereid en verwerkt in de volgorde, waar in de gegevens worden aangeboden. Bij IG kan de operateur die volgorde van verwerking beïnvloeden en tijdens de verwerking de loop van het proces veranderen. Meestal zal hij dat doen op basis van de hem gepresenteerde gegevens. VII. 1 Tekenen met de computer Grafische uitvoer van digitale gegevens - of het nu een controletekening, een voorlopige tekening, of 9 Het formaat is de volgorde van de onderdelen in elk element in een data set, waarbij bijvoorbeeld elke coördi naat een vaste plaats heeft in dat onderdeel van het ele ment, met een vast aantal cijfers voor en na de komma. ngt 78 147

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1978 | | pagina 15