kartografische problemen, die weinig rekenintensief zijn, of die weinig computercapaciteit vergen, zoals bijvoorbeeld on line digitaliseren, op een klein zo genaamd kartografisch systeem worden uitgevoerd. Men spreekt dan van een „host-satellite computer system", zie figuur 21. XI Besluit Het is vrijwel uitgesloten om in een zo kort bestek alle onderdelen van een algemene opzet van een geautomatiseerd kaarteringssysteem uitgebreid te behandelen. Anderzijds zijn ook bepaalde onder delen opzettelijk weggelaten om de hoofdlijnen te kunnen benadrukken. Vele varianten op deze alge mene opzet zijn mogelijk. Vaak betreft het onder delen, die een aantal stappen kortsluiten en andere weglaten. Ter compensatie wil ik op wat literatuur wijzen, die de hier weggelaten onderdelen behandelt. Voor wat de techniek, ontwikkeling en toepassing betreft zou ik willen wijzen op een onlangs verschenen publi- katie [Van Zuylen, KT 1978] en reeds eerdere werken [Teichholz 1976 en Aalders 1977], Tn dit overzicht zijn de sociale aspecten niet ter discussie gesteld. Onlangs is er in Eindhoven een congres gehouden over „Automatisering: een zegen of een vloek? en voor wie?", waar deze materie aan de orde is ge komen. [De Vries, De Ingenieur 1978]. Rijtjes met voor- en nadelen zijn in dit overzicht slechts mar ginaal aan de orde gesteld en bedrijfs-economische aspecten in het geheel niet, omdat ze direct afhan kelijk zijn van het bedrijf, de dienst of het instituut waar de digitale technieken moeten worden of zijn geïmplementeerd. In het algemeen kan men stellen, dat de toepassing van automatisering in de kaartvervaardiging in Nederland nog in de kinderschoenen staat en dat bij de beoordeling of er al dan niet mee zou moeten worden begonnen, zeer veel factoren een rol spelen, die van technische, sociale, economische en bedrijfs kundige aard zijn en verschillend voor ieder bedrijf, dienst of instituut. Vaak echter speelt één enkele factor zo'n belangijke rol, dat de andere - mogelijke - factoren aan die ene totaal ondergeschikt worden bij het nemen van een beslissing over de toepassing van digitale technieken bij de kaartvervaardiging. bestand (digitizer) opname satellite' computer 'host' computer (tekenautomaat) weergave operateur Een interactieve, kartografische computer configuratie. Literatuur Aalders, H. J. G. L., An introduction to computer assisted cartography. Internal lecture notes, ITC Enschede, 1976. Aalders, H. J. G. L., Automatisering en de grootschalige basiskaart. NGT, jrg. 3, nr. 7, september 1973. Beneder-Blitz, E. C. C., Het vastgoedsysteem bij de ge meente Eindhoven. NGT, jrg. 3, nr. 4, april 1973. Bie, S. W., Eindverslag Werkgemeenschap Informatiesysteem Aardwetenschappen. Stiboka, Wageningen en R.G.D., Haarlem 1977. Bogaerts, M. J. M., Informatiesystemen met vastgoed- gegevens. NGT, jrg. 5, nr. 1, januari 1975. British Cartographic Society, Automated Cartography. Publication nr. 1, 1973. Bijkerk, C, Automatisering in de landinrichting. NGT, jrg. 4, nr. 2, februari 1974. Corbet, C. W., Het HRD-1 laser display/plotter systeem. NGT, jrg. 7, nr. 5, mei 1977. Encarnacao, J. L., Computer graphics; Programmierung und Anwendung von graphischen systemen. R. Oldenburg Verlag, Munchen, 1975. Grothen, D. und W. Staufenbiel, Das Standardformat zum Austausch kartographischen Daten. Nachrichten aus den Karten- und Vermessungswesen, Reihe I, Heft 69. Henssen, J. L. G., Automatisering kadastrale grondregistratie in Nederland, NGT, jrg. 4, nr. 2, februari 1974. Hughes, A., An application of computer cartography in the teaching of cartography. The Canadian Cartographer, 1976. International Cartographic Association (ICA), Automation, the new trend in cartography. Budapest 1973. Automation in cartography. Enschede 1975. Proceedings of the technical working sessions of Commission III, ICA. Newman, W. M. and R. F. Sproull, Principles of interactive graphics. McGraw-Hill Book Company, New York, U.S.A., 1973. Peucker, T. K., Computer cartography. Commission on College Cartography, Resource paper 17, 1972. Polman, J., Systeem detailmeting '76. NGT, jrg. 7, nr. 4, april 1977. Rhind, D., Towards universal, intelligent and usable automated cartographic systems. ITC Journal 1976-3. Rogers, D. F. and J. A. Adams, Mathematical elements for computer graphics. McGraw-Hill Book Company, New York, U.S.A., 1976. Staufenbiel, W., Automatische Datenverarbeitung in der topographischen Kartographie. Kartographische Nach richten 1976. 154 ngt 78

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1978 | | pagina 22